Aktualności

Relacja z konferencji Podlaskie Inspiracje Pedagogiczne

#CEN #kronika 2018-09-28

W dniu 24 września 2018 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli  Białymstoku odbyła się konferencja PODLASKIE INSPIRACJE PEDAGOGICZNE.

Organizatorami konferencji było Centrum Edukacji Nauczycieli  Białymstoku oraz Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku.

Pani Ewa Ściana - dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli  Białymstoku, jako gospodarz tego miejsca powitała  gromadzonych gości i wspólnie z Panią Jolantą Marią Ambrożej - dyrektorem  Miejskiego  Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku powitała licznie zebranych gości, uczestników konferencji. Następnie głos zabrał starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, pan dr Tadeusz Andrzej Mosiek. W swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, że ta konferencja będzie inspiracją do wielu ciekawych, twórczych przedsięwzięć, które zostaną  przeniesione na grunt szkoły, przedszkoli i innych placówek oświatowych.
Prowadzące konferencję, konsultant Małgorzata Dunaj – Baczewska i Grażyna Łaniewska zapowiedziały wystąpienie  pani Ewy Kasperek-Golimowskiej - dr n. humanistycznych, pedagoga, wykładowcę na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zgodnie z założeniami psychologii pozytywnej prelegentka
w interaktywnym wykładzie zaprezentowała (Samo) POMOC (nik)  w osiąganiu „dobrego życia”, czyli o tym co robić, aby czuć się dobrze.
O ważności – uważnego spojrzenia na dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i  założenia autorskiego projektu „W Góry! - zdobywamy Himalaje” przedstawiła pani Barbara Pietrowska – nauczyciel, pedagog  specjalny wieloprofilowego usprawniania dzieci niepełnosprawnych, logopeda, terapeuta  wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka. Konferencja  Podlaskie Inspiracje Pedagogiczne była „rejestrowana” metodą  Sketchnotingu. Autorką graficznego notowania była pani dr Danuta Kitowska -   nauczyciel akademicki, dr pedagogiki, chemik, konsultant w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, sketchnoter, graphic recorder, bloger: nauczona.pl. Uczestnicy konferencji mieli przyjemność oglądania tworzenia „zapisu” konferencji, oraz wysłuchania i obejrzenia prezentacji: Uczyć „jak się uczyć? – fanaberia czy konieczność?

W trakcie przerwy w kuluarach, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą wydawnictw: NOWA ERA, PWN, BIURO PLUS Ewy i Krzysztofa Jatel. Wymienione firmy sponsorowały catering.

W drugiej części konferencji pan Andrzej Peć – ekspert metodyczny Firmy Funtronic, pedagog,  nauczyciel/nauczyciel akademicki  przeniósł słuchaczy w świat cyfrowy, na „Magiczny Dywan” w edukacji. W ciekawy sposób opowiedział jak rozwijać kompetencje matematyczne, społeczne i inne za pomocą rąk, nóg i nie tylko.
Ostatnia prezentacja w ramach konferencji  dotyczyła higieny głosu i narządów układu ruchu ucznia i nauczyciela
w przedszkolu i szkole. Pan Piotr Kaja - nauczyciel muzyki i rytmiki, kompozytor, aranżer i muzyk, edukator / trener, autor
i współautor kilkudziesięciu publikacji książkowych,  opracowań muzycznych oraz programów nauczania muzyki
i programów wychowania przedszkolnego, zaprosił uczestników na „ucztę” muzyczno-ruchową.
W końcowej części konferencji prowadzące  poinformowały o zajęciach warsztatowych w ramach TYGODNIA PODLASKICH INSPIRACJI PEDAGOGICZNYCH.

Podsumowania konferencji  i pożegnania  licznie zgromadzonych uczestników dokonała pani  dyrektor Ewa Ściana, jednocześnie zapraszając do udziału  w  bogatej ofercie Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.