Galeria "Na Złotej"

Niech „... twoja aktywność inspiruje innych by więcej marzyć, więcej się uczyć, więcej działać i stawać się kimś więcej ...”John Quincy Adams

 

Galeria  Na Złotej to projekt, którego nadrzędnym celem jest prezentacja twórczości dzieci i młodzieży inspirowanej oraz kierowanej pomysłami kreatywnych nauczycieli, realizujących ciekawe, nowatorskie programy edukacyjne. Oferta skierowana jest również do studentów oraz osób chcących zaprezentować swój dorobek artystyczny.

Prace (plakaty, zdjęcia, prace plastyczne itp.) będą eksponowane w siedzibie CEN przez okres 2 miesięcy. Zamieszczone zostaną też w wersji elektronicznej na stronie internetowej biblioteki. Przekazywane materiały powinny zawierać informacje dotyczące : autora i tematu wystawy, danych adresowych placówki.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy w projekcie.

Kontakt: ul. Złota 4, 15 - 016 Białystok, tel. 85 - 732 98 67, 85 - 732 98 69 wew. 109 (Małgorzata Kakareko - Wiszowata)

 

 

Galeria Na Złotej: Dziwne skutki kopiowania Mistrza Coorte, czyli Martwe natury i konfitury... - wystawa malarstwa Anieli Maciejczuk

O wystawie "Dziwne skutki kopiowania Mistrza Coorte, czyli Martwe natury i konfitury..." mówi autorka prac:

"Od stuleci kopiowanie dzieł mistrzów zalecano adeptom sztuk pięknych - jako doskonałe ćwiczenie ręki i oka. Postanowiłam więc rozwinąć drzemiącą we mnie ochotę do malowania świata i podążyć tym utartym szlakiem. Na mistrza-przewodnika wybrałam Adriaena Coorte, holenderskiego malarza tworzącego na przełomie XVII i XVIII wieku. Z jego małych arcydzieł tchnie spokój i kontemplacja, zachwycając urodą i precyzją detalu.

Tę fazę mojej przygody z malowaniem ilustruje na wystawie kilka kopii dzieł Mistrza.

Aby nadać rysu osobistego moim obrazkom, zaczęłam poddawać "owocowy" motyw nowym interpretacjom. Wymyśliłam zabawę formą, której efektem jest cykl "ulubionych przepisów kulinarnych". Oto - na stole zgromadzone są barwne wiktuały, ale leżąca obok kartka z przepisem sugeruje, że zaraz wylądują... w potrawie.

Trzecia część tej mini-ekspozycji, to cztery klasyczne martwe natury. Tworzenie ich również wiązało się z zabawą konwencją i symboliką. Jabłka, gruszki, książki - to klasyczny zestaw, ale jeśli dodać do nich ulubioną filiżankę lub serwetkę babci, cała sprawa nabiera innego kolorytu."

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia "Dziwnych skutków", zwłaszcza, że ekspozycja umieszczona jest w holu na parterze i można (niejako) zerknąć na nią w drodze po książki.