AKTUALNOŚCI

Dzieje się ! Realizacja zadań z zakresu upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród uczniów SP nr 2 w Sokółce

Joanna Taudul, nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Sokółce

W ramach I Priorytetu ustalonego przez MEN na rok szkolny 2016/2017 biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Sokółce (wcześniej Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce ) przyjęła do realizacji następujące zadania:

Akcja skierowana do uczniów wszystkich klas, powtarzającą się 4 razy w ciągu roku szkolnego. Pierwszy etap polegał na tym, że uczniowie mogli wypożyczyć starannie wyselekcjonowane przez bibliotekarki książki, których okładki i tytuły były niewidoczne. Swoimi refleksjami na pytanie czy warto oceniać książki po okładce podzielili się wówczas uczniowie klas IV i VI a gimnazjaliści wykonali wystawkę.

Do drugiej części tej akcji uczniowie z klas gimnazjalnych wybrali 5 okładek książek a następnie, wzorując się na nich, wykonali zdjęcia stosując własne materiały i pomysły. Efekty pracy można było zobaczyć przy wypożyczalni, a później w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Sokółce.

Trzeci etap miał nazwę „Randka w ciemno z nieznajomą książką”. Wszyscy uczniowie, zarówno ze szkoły podstawowej jak i z gimnazjum mogli wypożyczyć książkę zapakowaną w szary papier. Trudność polegała na tym, że trzeba było dokonać wyboru na podstawie rysunków na papierze lub krótkich opisów, nie zdradzających ani autora, ani tytułu danej książki.

Czwarta część tej akcji została przeprowadzona w samej bibliotece. Wykonano wystawkę, do której wybrano książki w jednym kolorze okładki podkreślając często zadawane przez uczniów stwierdzenie „Nie pamiętam tytułu, ale okładka była...” Wszystkie etapy tej akcji miały na celu uwrażliwić użytkowników na to, że okładka książki nie ma znaczenia i warto poświęcić więcej czasu na poznanie jej treści, jak też zapamiętanie tytułu i nazwiska autora.

Konkurs przeprowadzony 4 razy w ciągu roku szkolnego dla uczniów poszczególnych klas (IV, V, VI szkoły podstawowej i gimnazjum). Uczestniczący w kółku czytelniczym uczniowie klas IV zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi lektur szkolnych, jak i innych znanych dla nich książek, ze szczególnym uwzględnieniem imion bohaterów. Konkurs dla uczniów klas V sprawdzał ich wiedzę z serii książek p.t. „Dziennik cwaniaczka”. Natomiast uczniowie klas VI odpowiadali pisemnie na pytania dotyczące książek o Harry'm Potterze. Konkurs dla gimnazjalistów został przeprowadzony w formie teleturnieju „1 z 10”, a pytania dotyczyły 4 lektur szkolnych: „Małego Księcia”, „Krzyżaków”, „Balladyny” i „Kamieni na szaniec”.

Akcja skierowana do wszystkich uczniów, przeprowadzoną 4 razy w ciągu roku szkolnego polegającą na nadawaniu stopni oraz ocen opisowych książkom podanym na wystawie: „Dziennik cwaniaczka”, książki Holly Webb, „Kubuś Puchatek”, „Gwiazd naszych wina” oraz „Mały Książę”.

  • konkursy czytelnicze - https://sp2sokolka.edupage.org/text56/?
    • Konkurs Pięknego Czytania uczniów klas III szkoły podstawowej – etap szkolny odbył się 12 stycznia 2017 r. Wzięli w nim udział uczniowie z naszej szkoły, którzy byli mistrzami czytania w swoich  klasach. 24 marca 2017 r. w naszej szkole miał miejsce etap międzyszkolny tego konkursu. Wzięli w nim udział mistrzowie czytania z sześciu szkół z Miasta i Gminy Sokółka.
    • konkurs „Reklama książki w formie listu” dla uczniów klas V i VI polegający na napisaniu listu zachęcającego do przeczytania wybranej przez siebie książki.
    • konkurs „Kto z nami rymuje, nagrody otrzymuje” dla uczniów klas III i IV polegający na ułożeniu rymowanych wierszy na temat książki, czytania i/lub biblioteki.
    • konkurs plastyczny „Moja zakładka do książki” dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej polegający na wykonaniu najciekawszej zakładki do książki.
  • pasowanie na czytelnika uczniów klas I szkoły podstawowej 
    https://sp2sokolka.edupage.org/text59/
    Uczniowie z klas gimnazjalnych z kółka czytelniczego przygotowali występ dla pierwszoklasistów z naszej szkoły, po którym zostali oni włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

Ponadto:

  • na podstawie kartoteki wypożyczeń wyłoniono najaktywniejszych czytelnikówroku szkolnego 2016/2017.
  • cotygodniowo prowadzono kółka czytelnicze  - https://sp2sokolka.edupage.org/text55/?

W I i II semestrze kółka zorganizowano dla uczniów klas IV igimnazjalistów, a w II semestrze też dla uczniów klas V.Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania, wykazując się kreatywnością przy tworzeniu wystawek oraz poznając i odkrywając ciekawe rzeczy dotyczące książek i czytelnictwa. Oprócz tego wszyscy uczestnicy kółek czytelniczych poznali wiele ciekawostek dotyczących języka migowego. Zajęcia te stanowiły cykliczny dodatek do planu zajęć. Odpowiednio do wieku uczestników wtajemniczano ich w różne sfery świata ciszy, m.in. w alfabet migowy, podstawowe znaki grzecznościowe, literaturę, prezentację znanych nam piosenek śpiewanych w tym języku itp.

  • nawiązano współpracę z Biblioteką Publiczną w Sokółce - https://sp2sokolka.edupage.org/text57/.

    Zorganizowano 3 wyjścia dla gimnazjalistów (Ocalić od zapomnienia – wykład na temat sokólskich nekropolii przeprowadzony przez pana Mariana Biziuka dla uczniów klasy I gimnazjum; spotkanie autorskie z;panią Agnieszką Korzeniewską dla uczniów klas III gimnazjum oraz warsztaty o Ludwiku Zamenhofie przeprowadzone przez panią Magdalenę Urbańską dla uczniów klasy II gimnazjum);Włączono się do akcji „Dzielmy się dobrą literaturą” zainicjowanej przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Polegała ona na zebraniu książek i zabawek na rzecz Oddziału Dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

  • Uczniowie wciąż mają okazję zapoznać się z regulaminem biblioteki szkolnej w formie komiksu stworzonym przez nauczyciela bibliotekarza. Zapraszamy do obejrzenia filmiku: https://youtu.be/BQ3HbHQsPiI

Opublikowano 07/12/2017 (poprzednia wersja serwisu)