AKTUALNOŚCI

Przygoda z Astrid. Konkurs na projekt edukacyjny dotyczący twórczości pisarki

Wydawnictwo Zakamarki  i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu 

14 listopada 2017 roku przypada 110 rocznica urodzin szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.

Wydawnictwo Zakamarki oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniuogłaszają konkurs dla nauczycieli oraz bibliotekarzy szkolnych oraz ich uczniów na projekt edukacyjny dotyczący twórczości pisarki.

Zachęcamy do pochylenia się nad książkami szwedzkiej autorki, zaczerpnięcia inspiracji, ważnych treści do rozmowy i zabawy z dziećmi.

Astrid Lindgren napisała blisko 100 książek dla dzieci, które zostały przetłumaczone na 76 języków i na stałe wpisały się do kanonu literatury dziecięcej. Pisarka przez całe życie była sprzymierzeńcem dzieci – doskonale je rozumiała, szanowała i liczyła się z ich zdaniem. Broniła prawa dzieci do życia własnym życiem. 

Jak pisała Anna Węgleńska, tłumaczka książek Astrid Lindgren – „Astrid Lindgren wie, co w życiu jest ważne: miłość, dobro, przyjaźń, wrażliwość na krzywdę drugiego – to dla niej wartości najwyższe i daje im wyraz, przy czym nie omija tematów takich jak śmierć”.

Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i nauczycieli bibliotekarzy do przygotowania projektu edukacyjnego, w którym ukazane zostaną wartości przyświecające życiu i twórczości pisarki. Rok szkolny 2017/2018 będzie czasem na przygotowanie i realizację działania.

Z książek Astrid Lindgren można czerpać inspirację do lekcji, spotkań, warsztatów. Jej opowieści są skarbnicą pomysłów na rozmaite działania z dziećmi – zarówno zabawę i twórczość, jak i rozmowy na trudne i ważne tematy.

Przygotujcie wraz z uczniami Waszej szkoły wydarzenie Przygoda z Astrid. Może to być specjalna lekcja, spotkanie, projekt plastyczny, konkurs, wystawa, gra. Inwencja należy do Was!

W zadaniu może wziąć udział klasa pod opieką nauczyciela lub bibliotekarza lub grupa uczniów skupiona przy bibliotece szkolnej pod opieką nauczyciela lub bibliotekarza. W jednej szkole może być realizowanych kilka projektów, każdy z inną klasą lub grupą. 

Pracą konkursową będzie opis zrealizowanego działania i jego efektów.
Termin nadsyłania pracy konkursowej upływa 13 maja 2018 roku.
Wyniki zostaną ogłoszone do 11 czerwca 2018 roku

Nagrodami w konkursie są książki Wydawnictwa Zakamarki (również z autografami autorów) oraz płyty DVD z filmami z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, a dla koordynatorów – prenumeraty czasopism oraz książki metodyczne.