Jolanta Grzymkowska, nauczyciel bibliotekarz Zespół Szkół w Siemiatyczach
Temat lekcji: Wielcy pisarze i ich dzieła- quiz. Scenariusz zajęć dla szkoły ponadgimnazjalnej
Czas trwania: 45 minut
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie;
kształtowanie umiejętności korzystania z katalogów elektronicznych (lub kartkowych);
rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Cele operacyjne:
a) Wiadomości (uczeń wie):
jak sprawnie odnaleźć w Internecie potrzebne informacje;
jakie katalogi znajdują się w bibliotece szkolnej;
które z omawianych tytułów znajdują się w bibliotece szkolnej;
kojarzy wielkie nazwiska w literaturze polskiej i światowej.
b) Umiejętności (uczeń potrafi):
sprawnie wyszukiwać informacje w Inernecie;
dokonywać selekcji informacji;
korzystać z katalogów bibliotecznych w celu sprawdzenia, czy dany tytuł jest w bibliotece;
przyporządkować tytuły książek do ich twórców.
Cele wychowawcze:
kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
Metody pracy: pogadanka, test, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, w grupach.
Środki dydaktyczne :
test (załącznik 1);
karteczki z tytułami książek i nazwiskami autorów (załącznik 2);
komputery lub telefony komórkowe z dostępem do Internetu;
komputer z dostępem do katalogu cyfrowego biblioteki lub katalog kartkowy.
Przebieg lekcji:
czynności organizacyjne;
objaśnienie, na czym polega test i określenie zasad obowiązujących przy jego rozwiązywaniu (odgadnięcie „zaszyfrowanych” tytułów książek oraz podanie ich autorów; podczas rozwiązywania testu można korzystać z Internetu; pracujemy samodzielnie; „zaszyfrowane” tytuły to dzieła klasyków, pozycje ważne dla światowej lub polskiej literatury; budowa zaszyfrowanego tytułu zgodna jest z oryginałem, a sam tytuł zawierał co najmniej jedno prawdziwe słowo; czas pracy ok.10 min)
wspólne sprawdzenie testów (opcjonalnie- zebranie testów do późniejszego sprawdzenia);
podział klasy na grupy (pary) i wyszukiwanie informacji w Internecie na temat bohaterów quizu i ich dzieł;
sprawdzenie w katalogu (w grupach), czy dana książka znajduje się w bibliotece szkolnej;
zwięzłe przedstawienie przez uczniów informacji na temat pisarza i dzieła oraz poinformowanie o dostępności książki;
utrwalenie wiadomości: (załącznik 2): uczniowie w grupach dopasowują tytuły do ich twórców;
porównanie efektów pracy;
podsumowanie lekcji, ocena aktywności uczniów;
praca domowa (opcjonalnie, jeśli zabrakło czasu na wykonanie zadania podczas lekcji): sprawdzenie, czy książki wymienione w quizie dostępne są w bibliotece szkolnej (lub w innych bibliotekach swojej miejscowości), jakie inne książki poznanych autorów można znaleźć w bibliotece, itp.
Uwagi: Zadania można z łatwością dostosowywać do liczby uczniów na zajęciach- zmniejszać i zwiększać ilość pytań w teście, zawężać lub rozszerzać zakres poleceń, a także tworzyć nowe pytania testowe zgodnie z własnymi potrzebami.