Aktualności

Realizacja projektu "Skarb w bibliotece? Już tam lecę…" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Dorota Brzozowska, Katarzyna Zdrodowska - nauczyciele bibliotekarze  Szkoły Podstawowej w Sokołach

Jeszcze w marcu w czytelni  odbyły się szkolne eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego  Baje, bajki, bajeczki…, który ma na celu m.in. propagowanie czytania poezji. 

Oprócz tego chętni uczniowie wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Czytanie jest  the  best! 

W kwietniu tworzone były listy książek potrzebnych do biblioteki – na podstawie   rozmów z czytelnikami, głosowania w czytelni oraz nowej podstawy programowej. Miały również miejsce dwie wystawy:

Książki różnych pokoleń, która pokazała, co w szkole podstawowej czytali dziadkowie, rodzice, niektórzy polscy pisarze, a co czytają teraz dzieci. 

Historia książki, która uświadomiła gimnazjalistom początki pisma. 

Odbyły się konsultacje z Samorządem Uczniowskim, Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców oraz bibliotekarzem biblioteki publicznej.

24 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów klas czwartych, redakcji  Pisemka Juniora oraz  Koła Czytelniczego z  pisarzem  Grzegorzem Kasdepke. Relacja ze spotkania oraz wywiad w Pisemku Juniora 5/2016-2017 s.2-4

Kolejnym przedsięwzięciem był Szkolny Konkurs Czytelniczy,  na który wpłynęły 33 prace z Zespołu Szkół w Sokołach. Ogłoszenie wyników nastąpiło w Dzień Czytelnika i Czytelniczki - 2 czerwca o godz. 9:00, podczas Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom, organizowanego w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Sponsorem nagród byli: Urząd Gminy w Sokołach oraz Bank Spółdzielczy w Sokołach.

W Dzień Czytelnika i Czytelniczki uczniowie punktu przedszkolnego, zerówek i klas I-III obejrzeli również  przygotowaną przez gimnazjalistów bajkę pt. Królewna się nudzi, z której dowiedziały się, co jest najlepszym sposobem na nudę.

Od maja do października trwały zakupy nowości, które po opracowaniu i obłożeniu trafiały w ręce czytelników. Od września uczniowie mają możliwość głosowania na ulubione tytuły na gazetkach w czytelni. Tam również cały czas można podziwiać wystawę Koła Czytelniczego ph.:  Literatura ma wiele barw. Odkryj je!

Od września do połowy grudnia trwały zajęcia w klasach zgodnie z założeniami:

  1. Czytają mi inni - klasy 0;
  2. Czytam sobie – składam słowa i zdania – klasy I;
  3. Czytam samodzielnie – połykam strony – klasy II i III;
  4. Wszyscy to czytamy i znamy gatunki literackie – klasy IV-V; VI-VII; II-III gimnazjum.

Ich efektem były dwie wystawy prac twórczych zaprezentowane w holu szkoły.

Podczas jesiennej wywiadówki rodzicom uczniów z klas 0 przedstawiono, co zyska dziecko dzięki wczesnej nauce czytania.

W październiku rozpoczęto również dwa projekty: Od 3. roku bez książki ani kroku oraz Czytające zerówki, których założeniem jest popularyzacja głośnego czytania w domach dzieci. Z okazji Dnia Książkowego Misia przeprowadzono zajęcia w punkcie przedszkolnym, klasach 0 i I-III do książki Agnieszki Suchowierskiejpt.: Mat i świat.

Natomiast starsi uczniowie brali udział w autorskim spotkaniu z Ewą Nowak – relacja i wywiad w Pisemku Juniora 2/2017-2018.

Dodatkowo przygotowano uczniów do udziału w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym Czy znasz twórczość…, który zostałzorganizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku.W tym roku  w młodszych klasach czytano książki Renaty Piątkowskiej, a w starszych Idy Pierelotkin. I miejsce zajęła Laura Czajkowska z IIa gimnazjum, II miejsce Aleksandra Łapińska z IVc, a wyróżnienie zdobyły Anna Bruszewska i Anna Kulesza z IVa.

Na zakończenie warto dodać, że wcześniej wspomniana absolwentka - Joanna Zalewska, przygotowała w czerwcu specjalny plakat promujący projekt naszej biblioteki.

Opublikowano 13/12/2017 (poprzednia wersja serwisu)