Sprawozdania z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2011

Hasło obchodów "Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia"

 Szkoła Podstawowa nr 1  w Białymstoku

Sprawozdanie z realizacji projektu czytelniczego Zamieszkać w książce.

Projekt czytelniczy „ Zamieszkać w książce" adresowany był do uczniów kl. II-VI. Realizowany był w trzech kategoriach:

  • konkurs poetycki na fraszkę lub wiersz „ Biblioteka dobremiejsce dla człowieka" ,
  • konkurs plastyczny " Widok z mego okna" ,
  • konkurs na maskotkę „ Sowa- mądra głowa".

Uczniowie  mieli możliwość wybranie jednej z trzech form kreatywnego działania.

Projekt wzbudził duże zainteresowanie. Wzięło w nim udział 58 uczniów, głównie z kl. II-IV.  Uczniowie wykazali się talentami plastycznymi , wybierając oryginalne,  ciekawe techniki plastyczne podczas tworzenia swoich prac. Powołane jury wyłoniło grupę laureatów w każdej z kategorii.

Pokłosiem zmagań konkursowych  stała się zorganizowana na szkolnym holu wystawa.,  Znalazły się tam nagrodzone i wyróżnione prace prezentujące wrażliwość   poetycką i talenty plastyczno- manualne uczniów naszej szkoły. Wystawa spotkała się z żywą reakcją rodziców, uczniów
 i nauczycieli.

Szkoły Podstawowej Nr 8  im. Św. Kazimierza Królewicza  w Zespole Szkół Nr 3  w Białymstoku

"Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia " - hasło obchodów tegorocznego Święta Bibliotek to działania biblioteki na rzecz swoich klientów -  czytelników, zmierzające do wdrażania umiejętności   radzenia w różnych sytuacjach życiowych. Opracowany przez nas program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych miał na celu przede wszystkim ukazanie biblioteki jako miejsca, gdzie uczniowie mogą nabyć różnorodne wiadomości i umiejętności.  Dbałyśmy o to, by nasze podjęte działania  były ciekawe, atrakcyjne i zachęcały czytelników do skorzystania z naszej oferty. 

Ściany szkolnych korytarzy ozdobiłyśmy  plakatami informującymi i promującymi święto biblioteki, a także cytatami o bibliotece przygotowanymi przez uczestników  Koła Miłośników Biblioteki. 

Zajęcia „Chcecie bajkę, oto bajka” cieszyły się dużym zainteresowaniem  małych czytelników w poprzednim roku wobec powyższego postanowiłyśmy je kontynuować i w tym roku. Zajęcia miały  na celu rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej dzieci i były przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów klasy 0 naszej szkoły. 

Nie zabrakło także bogatej oferty kiermaszowej „Książki dla Ciebie” z zaprzyjaźnionych księgarń i wydawnictw (Pingwin, Tuliszków, Publicat). Każdy czytelnik mógł  wybrać i kupić ciekawą lekturę.

Głównym przedsięwzięciem tegorocznych obchodów MMBS był aktywny udział w projekcie Podlaskie spotkania z pisarzami, a przede wszystkim przygotowanie spotkania autorskiego z Joanną Olech. Swoimi działaniami zaraziłyśmy innych nauczycieli (świetlicy i plastyki).Już w czerwcu zgromadziłyśmy w miarę możliwości finansowych naszej szkoły pozycje książkowe  pisarki. Natomiast po zebraniu chętnych uczniów na Koło Miłośników Biblioteki i Koło czytelniczo- medialne rozpoczęłyśmy działania zmierzające do zapoznania uczniów z biografią Joanny Olech i jej twórczością. 

Na prowadzonych przez nas kołach zainteresowań wyszukiwaliśmy informacje o Joannie Olech, czytaliśmy jej książki, przeprowadzałyśmy quizy i zabawy dotyczące znajomości jej twórczości. Następnie 20 października 2011 r. przeprowadziłyśmy konkurs czytelniczy” Czy znasz twórczość Joanny Olech” – etap szkolny w którym uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą. W konkursie tym wzięło udział 16 uczniów naszej szkoły z klas IV-VI. Trzy uczennice (z największą liczba punktów) będzie reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim. Równolegle do konkursu czytelniczego uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali prace plastyczne na temat „Ilustracje do książek Joanny Olech”. Na etap wojewódzki przekazałyśmy łącznie z naszej szkoły 50 prac wykonanych różnorodną techniką.

Dużą uwagę poświęciłyśmy spotkaniu autorskiemu z panią Joanną Olech, które odbyło się 27 października 2011r.  w naszej szkole (Zespole Szkół Nr 3 – Szkole Podstawowej Nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku). Oprawę plastyczną zapewnili nauczyciele plastyki i świetlicy. W spotkaniu licznie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z kilku podlaskich  szkół (SP 8, SP 5, SP 16,  SP 21, SP 28 , SP32, SP Zabłudów)

Pani Olech nawiązała świetny kontakt z dziećmi. Opowiedziała m.in. o tym jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty wybranych utworów. Przeprowadziła ciekawe konkursy z wiedzy i „niewiedzy” ze znajomości jej książek. Nagrodą były brawa publiczności oraz słodycze od autorki . 

Gdy przyszedł czas na zadawanie pytań ze strony słuchaczy, odważnych czytelników interesowało czy pisanie jest dobrym sposobem na życie. Pytano też o źródła inspiracji do kolejnych książek,  o pomysły na kolejne książki, na które uczestnicy spotkania czekają z niecierpliwością. Na zakończenie autorka otrzymała od dzieci kwiaty i drobne upominki wykonane własnoręcznie przez uczniów co sprawiło jej szczególną radość. Natomiast miłą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy pisarki w książkach z pieczątkami jej bohaterów, a także wspólne zdjęcie. Impreza czytelnicza została przygotowana wzorcowo. Międzynarodowy  Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej szkole to czas, kiedy starałyśmy się ukazać naszym czytelnikom , że   biblioteka to miejsce dla każdego człowieka.

Szkoła Podstawowa nr 19 w Białymstoku

Loteria fantowa Los za książkę

W ramach obchodów MMBS w bibliotece SP 19 nauczyciele bibliotekarze zorganizowali loterię fantową „Los za książki”.  Loteria cieszyła się wśród uczniów dużym powodzeniem. Każdy, kto przyniósł i ofiarował książkę naszej bibliotece mógł wylosować los. W ten sposób można było wygrać misia, laleczkę, grę, puzzle i wiele innych atrakcyjnych nagród. Dzięki tej akcji biblioteka szkolna wzbogaciła się o 213 egzemplarzy. Wszystkie książki uzupełnią księgozbiór biblioteki. Część z nich zostanie przekazana oddziałom przedszkolnym, inne zasilą księgozbiór klas 1-2, zaś pozostałe zostaną wpisane do księgozbioru głównego.

Okazuje się, że taka loteria może być dobrym sposobem na powiększenie księgozbioru biblioteki o nowe i atrakcyjne książki oraz miłe spędzenie czasu w bibliotece. Ważne jest również zaangażowanie uczniów i ich rodziców w życie szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 21 w Białymstoku, klasy 0-3

Tegoroczne hasło przewodnie MMBS Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia jest szczególnie bliskie mojemu podejściu do pracy, którą jako bibliotekarz wykonuję. Koresponduje ono z moimi odczuciami na ten temat. Mam do czynienia przede wszystkim z uczniami klas 0-3.

Każdego dnia jestem uczestniczką niezwykłych spotkań człowieka dorosłego z człowiekiem młodym, wartościowym, acz nieukształtowanym, poszukującym i ufnym. To dla mnie ważne. Staram się w tych spotkaniach dawać uczniom duże wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, akceptację. Wciąż jest wiele dzieci, które z różnych powodów potrzebują tego szczególnie. 

Październik był miesiącem intensywnym i obfitującym w działania. Uznałam, że hasło MMBS jest świetnym pretekstem do zapoznania uczniów z ideą wolontariatu i altruizmu w ogóle. Zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne na ten temat, a scenariusz jest rozsyłany do podlaskich szkół podstawowych. W tym duchu został także przeprowadzony międzyszkolny konkurs pt. 'Reklama pomagania', w wyniku którego uczniowie stworzyli sugestywne, poruszające prace przedstawiające pomysły na to jak można pomagać innym. Cyklicznie odbywały się także: głośne czytanie dzieciom, rozwiązywanie zagadek i gry strategiczne, co będzie kontynuowane. Największy sukces jednak krył się w zupełnie innej sferze.]

 Najciekawsze podczas obchodów MMBS okazało się to, że najskuteczniejsze działania są zarazem najmniej spektakularne. Z moich obserwacji wynika, że dobry, regularny kontakt z dzieckiem, który opiera się na uważnych rozmowach, otwartej mowie ciała, życzliwym spojrzeniu jest bardziej wzmacniający niż wystawianie dziecka w kolejnych konkursach czy mnożenie dodatkowych zajęć. Spróbowałam i tego i tego. Konkursy były świetne, towarzyszące im wydarzenia również przyniosły dzieciom wiele radości, ale szybko minęły, a zostały... rozmowy. Oczywiste, prawda? Pewnie dlatego niedoceniane i zaniedbywane. Uczniowie jednak wracają do biblioteki nie tyle ze względu na piękne nagrody, które otrzymali w konkursach, ale ze względu na atmosferę właśnie. Wracają poczytać, ale i porozmawiać. O 'fajnych' książkach, o swoim samopoczuciu, o tym, co się dzieje w klasie, a czasem o tym co się dzieje w domu, a ja staram się te rozmowy tak prowadzić, by dzieci wychodziły z biblioteki podbudowane i w dobrym humorze. Czy jest to proste? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Osobiście skłaniam się ku przekonaniu, że tak, ale konwersacja z dzieckiem to pewna umiejętność, która ma sens i pozytywne oddziaływanie tylko na pewnych warunkach. 

W związku z tym stawiam na pracę u podstaw: najciekawszym, najefektywniejszym i autentycznie wymiernym w skutkach działaniem przeprowadzonym podczas obchodów MMBS były rozmowy z uczniami. Mam nadzieję, że i one delikatnie przygotowują dzieci do życia, a także stawiają w centrum pracy bibliotekarza ucznia, a nie awans zawodowy.

Szkoła Podstawowa nr 21 w Białymstoku, klasy 4-6

Hasło projektu szkolnego:  „Mizioły chodzą do szkoły”
Objęci działaniami: uczniowie klas IV - VI , nauczyciele klas I - VI 

Opis wybranego działania:  Strona Pompona - rady Smoka Pompona - Jak przetrwać w cyberświecie...?

Cele:

  • wskazanie uczniom i nauczycielom sposobów wykorzystania zasobów internetowych w codziennej praktyce szkolnej
  • przybliżenie praktycznego zastosowania w pracy z informacją strategii psychologii twórczości
  • przygotowanie prezentacji multimedialnych jako narzędzia edukacyjnego.

Etapy działania:

  1. Warsztaty dla nauczycieli Myślenie dywergencyjnew opracowaniu treści dostępnych drogą internetową.
  2. Warsztaty Jak budować prezentacje w programie Power Point?
  3. Cykl gazetek Smocza cyberedukacja.
  4. Zajęcia interdyscyplinarne dla uczniów klas IV, V, VI Szybujemy Pomponem po cyberprzestrzeni.

Krótki opis: 

We współpracy z nauczycielem informatyki, psychologiem, nauczycielem j. polskiego przeprowadzono działania mające na celu zaprezentowanie praktycznego i twórczego wykorzystywania informacji dostępnych drogą internetową.

Zaprezentowano min. zasoby portali:  http://www.edunews.pl,   http://edustyle.pl, http://blogiceo.nq.pl/szkola2zerohttp://www.wolnelektury.pl, http://fiszkoteka.pl,

W oparciu o karty pracy i prezentację multimedialną przybliżono uczniom wyszukiwanie i przetwarzanie informacji w sposób kreatywny.

Wykonano prezentacje multimedialne na konkurs Biblioteka to dom przeszłości i przyszłości. Wskazano uczniom sposoby na wykorzystanie posiadanych przez nich urządzeń multimedialnych do codziennej nauki.

Pokazano bibliotekę jako miejsce w którym można oswoić się z cyberprzestrzenią.

Szkoła Podstawowa nr 49 w Białymstoku

W dn. 27.10.2011 r. w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Najpiękniejsze i najzabawniejsze utwory dla dzieci czytali: Pan dyrektor Tomasz Blecharczyk, Pani dyrektor Małgorzata Bagińska,  Pani Mariola Zujko,  Pani Anna Kamieńska, Pani Dorota Mackiewicz i Pani Mariola Dzierżanowska.

Dzieci brały też udział w konkursie z nagrodami nt znajomości postaci z bajek. Uczniowie z Koła Przyjaciół Książki pod kierunkiem Pani Marioli Zujko zaprezentowali inscenizację Moda na książkę. Impreza przeprowadzona była w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Szkoła Podstawowa w Choroszczy

Hasłem MMBS w tym roku było "Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia" i pod tym kątem udało nam się przygotować nie tylko MMBS ale cały rok szkolny. W tym roku została zatwierdzona w naszej bibliotece innowacja pedagogiczna pt. Książka uczy i wychowuje. Plan pracy jaki założyłyśmy wspaniale wkomponował się w obchody święta bibliotek. Zaplanowane zadania zostały zrealizowane z sukcesem i dużym zadowoleniem z naszej jak również uczniów strony, a przecież o to chodzi, aby uczeń chętnie odwiedzał bibliotekę szkolną. Współpraca ze świetlicą szkolną to dla nas codzienność, gdyż przebywa w niej dużo dzieci, które chętnie zapraszamy w nasze progi.

Obchody tygodnia dysleksji przedłużyliśmy o zajęcia z ortografii pt. Z ortografią za pan brat. Zorganizowany konkurs plastyczny pt.  Biblioteka z pasją chyba nas trochę zaskoczył, gdyż uczestniczyło w nim 45 uczniów z klas I-VI przede wszystkim byli to uczniowie świetlicy oraz nasi czytelnicy. Zaplanowałyśmy 3 miejsca nagrodzone , a musiałyśmy przygotować jeszcze dodatkowo 6 nagród i 5 wyróżnień.. Dzieci pięknie namalowały naszą bibliotekę w której przebywają, czytają i bawią się na przygotowanych lekcjach i imprezach czytelniczych co daje im możliwość pogłębiania swojej wiedzy z różnych dziedzin życia jak również rozwijania swoich pasji.

Bardzo szczególnym punktem w naszych obchodach święta był również konkurs Mistrz pięknego czytania.  Przygotowane teksty o kłamstwie z książek "Pinokio" oraz "Kłamczucha", dotyczyły również naszej innowacji, ktora w swoim zamyśle ma ukazać dzieciom ciekawe książki jak również wskazać na najważniejsze wartości moralne, które są ważne w życiu takie jak prawda, szacunek, patriotyzm, przyjaźń. W tym konkursie uczestniczyli uczniowie klas III i IV. Nagrodzonych zostało 3 osoby z klas 3 i 3 uczniów z klas 4. To było wspaniale doświadczenie, kiedy przed komisją konkursową zasiadali uczniowie, którzy z wielką ochotą, zadowoleniem i wręcz (pochwaleniem się jak pięknie czytają, prawie profesjonalnie jakby aktorzy) czytali nam te pouczające fragmenty. W komisji uczestniczyła nasza Pani Dyrektor, która była dumna ze swoich uczniów.

Zaproszona do naszej biblioteki Pani E. Janikowska zaskoczyła dzieci wspaniale przeprowadzonymi zajęciami biblioterapeutycznymi w których nie brakowało również konkursów, które dzieci najbardziej lubią.

Jak co roku w naszej szkolnej bibliotece jest słodko dzięki znajomym sponsorom, którzy pomagają nam od lat, oraz uroczystym poczęstunku zaproszonym gościom, a mogli oni również obejrzeć przedstawienie teatralne pt. Czerwone kapturki po europejsku prowadzone przez nas  w ramach koła teatralnego.

Akcja Podaruj książkę bibliotece trwa od kilku lat i zgromadziliśmy już prawie 200 książek. Bardzo się z tego cieszymy.

Biblioteka nasza w tym roku została pięknie odremontowana i z pewnością nie jest to sala w której uczniowie w ciszy czytają książki ale jest to miejsce gdzie biblioteka tętni życiem, ciągle się w niej coś dzieje, każdy coś chce by rozwijać swoje zainteresowania, zdolności, pasje i wie, że tu na pewno czuje się bezpiecznie. To był dla nas bardzo ciężki miesiąc ale radość dzieci daje nam podwójną radość, że warto uczyć dzieci dobrych rzeczy i warto pokazać im to co jest wartościowe i potrzebne w życiu by spełnić swe marzenia.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach

TYTUŁ DZIAŁANIA: Podchody czytelniczo-biblioteczne

MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach
CZAS: 1 godzina lekcyjna
TERMIN: 10 października 2011
UCZESTNICY: Uczniowie klasy 5 a

CELE: promocja biblioteki szkolnej i jej działań , sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu czytelniczo-bibliotecznego,  zaakcentowanie obchodów Święta Bibliotek Szkolnych, promowanie pracy grupowej. 

REALIZACJA DZIAŁANIA: Idea podchodów czytelniczo-bibliotecznych została zaczerpnięta z pomysłu gry miejskiej. Gra miejska to kilkuosobowe zespoły uczestników rywalizujące miedzy sobą i starające się wykonać postawione przed nimi zadania w jak najkrótszym czasie. Gra miejska w wersji szkolnej siłą rzeczy jest ograniczona co do miejsca. Natomiast nie ma żadnych ograniczeń co do tematyki zadań. Można przeprowadzić podchody z każdego przedmiotu, także z edukacji bibliotecznej. Taka forma zajęć zaciekawi uczestników i pomoże nauczycielowi biblioteki sprawdzić stan wiedzy w zakresie czytelniczo-bibliotecznym.

Przebieg podchodów: 

Uczniowie z klasy 5 a zostali podzieleni na siedem  4-osobowych grup. Kapitan każdej grupy otrzymał plan kolejności działań (każda grupa zaczyna od innego działania). Zadania zostały umieszczone na specjalnie do tego stworzonych i oznaczonych stanowiskach. Stanowisk jest siedem i mieszczą się w różnych pomieszczeniach na terenie szkoły: w bibliotece, klasie szkolnej, czytelni i na korytarzu. Grupy po kolei realizują poszczególne zagadnienia. Oczywiście liczy się czas i poprawność realizacji zadania.

Z uwagi na tegoroczny temat obchodów MMBS, pojawiły się zagadnienia sprawdzające przygotowanie uczniów do życia:

  • odczytanie informacji zaszyfrowanej [odczytanie informacji z karty kartoteki zagadnieniowej i odszukanie odpowiedniego artykułu]
  • biegłe poruszanie się po bibliotece [wyszukanie książki w księgozbiorze bibliotecznym na podstawie informacji w katalogu alfabetycznym]
  • znajomość tytułów dzieł literackich [napisanie jak największej liczby tytułów z imieniem, np. „Igor" ]
  • znajomość  rynku wydawniczego czasopism [napisanie tytułów czasopism dla dzieci i młodzieży]
  • logiczne myślenie [rozwiązywanie zagadek logicznych]
  • umiejętność poprawnego podania pełnej nazwy i adresu szkoły
  • sprawne poruszanie się po Internecie [korzystanie z wyszukiwarki internetowej; wyszukanie informacji na konkretnej stronie internetowej]

Zmagania były bardzo emocjonujące, a uczestnicy poszczególnych grup współpracowali ze sobą. Podczas lekcji wychowawczej podsumowałam zabawę; przekazałam uczniom, co poszło im najlepiej, a co najsłabiej. Podałam punkty, jakie zdobyły poszczególne grupy. Zwycięska drużyna otrzymała w nagrodę batony.

TYTUŁ DZIAŁANIA: Zajęcia czytelnicze w klasach młodszych w ramach obchodów MMBS

MIEJSCE: Czytelnia szkolna
CZAS: 1 godzina lekcyjna
TERMIN: 5 października 2011
UCZESTNICY: Uczniowie klasy 3 a

CELE: promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie obchodów Święta Bibliotek Szkolnych, poszerzenie wiadomości uczniów na temat książki, zapoznanie z fragmentem książki Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisiów"

REALIZACJA DZIAŁANIA: Zajęcia czytelnicze odbyły się w każdej klasie, wybór klasy 3 a jest przypadkowy.

Przebieg zajęć czytelniczych: 

Na początku zajęć wytłumaczyłam, dlaczego uczniowie tej klasy zostali zaproszeni do biblioteki. Nawiązałam do tradycji obchodów MMBS w naszej szkole, przekazałam cele przyświecające organizatorom tego święta. Razem z dziećmi doszliśmy do wniosków, w jaki sposób biblioteka może przygotować ich do dalszego życia. Następnie zaprosiła uczniów do oglądania prezentacji multimedialnej „Książki, jakich nie znacie".

W prezentacji, która wywołała wiele emocji, pojawiły się ilustracje: książki największej na świecie, najmniejszej, najcenniejszej, najdroższej. Pojawiły się również dzieła sztuki inspirowane książkami oraz przedmioty użytkowe w kształcie książek. Muszę przyznać, że nie do końca byłam pewna, czy prezentacja zaciekawi dzieci. Udało się - dzieci nie mogły oderwać oczu od ekranu!

Po obejrzeniu prezentacji rozdałam uczniom kolorowe kartki i instruowałam, jak zrobić zakładki do książek metodą origami. Wszyscy starali się wykonać swoja zakładkę prawidłowo - żeby nie zniechęcać uczniów wybrałam prosty model do składania.

Na zakończenie spotkania zaplanowałam głośne czytanie książki „Pompon w rodzinie Fisiów" Joanny Olech. Wybór pozycji książkowej jest nieprzypadkowy, gdyż w tym czasie trwał konkurs czytelniczy i plastyczny związany z autorką Pompona i na parterze szkoły pojawiła się wystawa „Poznaj książki Joanny Olech". Przygody sympatycznego smoka tak się spodobały dzieciom, że ich wychowawczyni codziennie czyta im fragment tej książki. Gdy skończyły się zajęcia, byłam bardzo zadowolona z ich przebiegu. Sądząc po minach dzieci, one też.

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gródku

W roku szkolnym 2011/2012 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy pod hasłem „Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia”. Zadania ujęte w planie obchodów miesiąca bibliotek szkolnych realizowaliśmy w nawiązaniu do tegorocznego hasła w trzech kategoriach: Dobre rady, Sztuka pisania, Książka za książkę.

Wszelkie działania podejmujemy wspólnie, opracowałyśmy plan działania a następnie ich harmonogram. Określiłyśmy daty naszych akcji, regulaminy i podaliśmy daty konkursów, zredagowałyśmy listy-prośby o sponsoring. Ustaliłyśmy z kim podejmujemy realizację obchodów (Samorząd Szkolny, Koło Wolontariatu).

Rozpoczęliśmy od akcji zbiórki makulatury. Ogłoszenia umieściliśmy na stronach www i na tablicach ogłoszeń w szkole. Zebraliśmy 5300 kg  makulatury na kwotę 1590,00 zł. Uczniowie z samorządu uczniowskiego, regularnie na przerwach pomagali przy ważeniu i układaniu makulatury. Jednocześnie ogłosiliśmy akcję Podaruj książkę bibliotece,z której pozyskaliśmy 710 książek. Darczyńcami byli uczniowie i dorośli mieszkańcy Gródka. Część z książek pozostała w bibliotece szkolnej, część trafiła do Biblioteki Publicznej w Gródku i Biblioteki Zespołu szkół w Michałowie. Pozostałe przeznaczono na akcję majową Uwolnić książkę

Kolejną akcją była - Książka za złotówkę. Kiermasz książki trwał dwa dni: 27-28 X. Koło Wolontariatu prowadzące kiermasz uzyskało 122,00 zł na rzecz biblioteki.

W pierwszych dniach października rozesłałyśmy listy-prośby do hurtowni i wydawnictw. Na dzień dzisiejszy otrzymałyśmy przesyłki książek z Wydawnictwa Liwona, Hurtowni „Tania Książka” Tuliszków, Białostockich Zakładów Graficznych.

Tymczasem w bibliotece odbywały się cykliczne spotkania i próby z kół teatralnych działających przy bibliotece, tj. dzieci (sp) i młodzieży (gimnazjum). Od początku października tradycyjnie przygotowujemy uczniów do udziału w akademii DEN. 

Wszystkie ogłoszenia i regulaminy dotyczące konkursów i akcji rozwieszane były w bibliotece, na tablicach ogłoszeń korytarzy szkolnych i w świetlicach szkolnych (sp i gimnazjum).

Wielkim zainteresowaniem cieszył się konkurs recytatorski pt.  Z Savoir vivrem za pan brat, zorganizowany we współpracy z nauczycielem nauczania zintegrowanego. Konkurs miał na celu propagowanie wśród uczniów kulturalnego zachowania, dobrych manier w różnych miejscach i sytuacjach. Wystąpiło w nim 41 uczniów szkoły podstawowej, wyróżniono i nagrodzono 15 uczestników konkursu. Zaplanowane spotkanie gimnazjalistów z nauczycielem akademickim zostało przełożone na 14 listopada.

Rozstrzygnięto i podsumowano konkurs plastyczny Moja ulubiona postać z książki i literacki Warto przeczytać. Prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej na holu szkolnym. W bibliotece przygotowano wystawki książek o tematyce „Bon czy ton” i „Trudne tematy dla mamy i taty” oraz tablicę „Dobre rady – Dziecko w sieci”. 

Ponadto Koło Wolontariatu ponowiło czytanie bajek z morałem w świetlicy szkolnej. Odbyły się też dwie lekcje biblioteczne w Bibliotece Publicznej w Gródku dla klas pierwszych gimnazjum. 

Wszelkie powyższe informacje dotyczące obchodów „miesiąca bibliotek szkolnych” zamierzamy umieścić w gazecie lokalnej „Wiadomości Gródeckie” i  na stronach internetowych szkół. W związku z podejmowanymi działaniami spodziewamy się większego zainteresowania książką.

Publiczne Gimnazjum Nr 19 Sportowe w Białymstoku

W roku szkolnym 2011/2012  podczas X Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia” w bibliotece Publicznego Gimnazjum Nr 19 Sportowego zorganizowano wiele różnych ciekawych propozycji czytelniczych uczniom, ich rodzicom i nauczycielom szkoły. Spośród trzynastu punktów przedstawionych w programie obchodów Święta Biblioteki przedstawimy sprawozdanie do punktów 4, 5 i 6:

Na początku września nauczyciele biblioteki gimnazjalnej zaprosili uczniów naszej szkoły do udziału w wojewódzkim konkursie czytelniczo – plastycznym pt. Czy znasz twórczość Anny Onichimowskiej?. W tym celu na ścianie obok biblioteki wykonano wystawkę, której tematem przewodnim było hasło obchodów tegorocznego święta bibliotek szkolnych. Na dwóch arkuszach szarego papieru umieszczono kolorowy plakat informujący o życiu i twórczości współczesnej polskiej pisarki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wraz z portretem autorki, fragmentami prozy, oraz skserowanymi okładkami książek.

Dodatkowo wyjaśniono z jakiej okazji odbywa się dwuetapowy, o zasięgu wojewódzkim konkurs czytelniczy, oraz plastyczny na zaproszenie, lub ulotkę informującą o spotkaniu autorskim z pisarką. Powyższe formy pracy z czytelnikami zorganizowano w ramach II edycji projektu czytelniczego zorganizowanego przez Białostocki Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich pt. ”Podlaskie spotkania z pisarzami.”

Projekt uzyskał patronat honorowy Kuratora Oświaty w Białymstoku – p. J. Kiszkiela, oraz wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Plakat informujący o projekcie umieszczono na wystawce. Do konkursu czytelniczego jak i plastycznego zgłosiło się 30 uczniów naszej szkoły. W rezultacie przeprowadzonych działań 9 uczniów z klas II i III wzięło udział w etapie szkolnym konkursu czytelniczego na temat twórczości Anny Onichimowskiej.

Konkurs czytelniczy odbył się 20.10.11r. w bibliotece szkolnej. Po sprawdzeniu testu napisanego przez uczestników konkursu 3 uczennice z największą liczbą uzyskanych punktów zgłoszono do etapu międzyszkolnego.  Wszyscy uczestnicy szkolnego etapu konkursu otrzymali dyplomy za udział w konkursie, zaś laureatki dyplomy za zajęcie I, II, i III miejsca, oraz książki Anny Onichimowskiej. Wszystkie nagrody i dyplomy zostały wręczone przez p. dyrektor podczas apelu szkolnego. Nagrodzone uczennice to: Adrianna Piekart (IIIa), Karolina Buczkowska (IIIb) i Karolina Kossakowska (III b). 

Dnia 20.10.11r. do Centrum Edukacji Nauczycieli przekazano 8 prac plastycznych, których tematem było zaproszenie na spotkanie autorskie lub ulotka informująca o spotkaniu autorskim z Anną Onichimowską. Praca uczennicy klasy IIIa Julianny Jarczewskiej otrzymała wyróżnienie przyznane przez jury konkursu.

Nasza biblioteka udostępniła zainteresowanym uczniom wszystkie książki potrzebne do udziału w konkursach o twórczości Anny Onichimowskiej, wypożyczając je w filiach bibliotecznych Książnicy Podlaskiej, tj. Filii nr 1 przy ul. Dobrej, Filii nr 8 przy ul. Witosa, oraz Filii nr 17 z Dziesięcin. Zainteresowanie twórczością pisarki było i nadal jest bardzo duże tak wśród uczniów jak i nauczycieli. Czytelnicy polecają je sobie nawzajem, a jak wynika z rozmów z naszymi uczniami, chętnie czytają je również ich rodzice.

Dnia 28.10.11r. osiemnaścioro uczniów klas II i III  naszego gimnazjum wzięło udział w spotkaniu autorskim z Anną Onichimowską w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Białymstoku. Zarówno młodzież jak i nauczyciele bibliotekarze z różnych gimnazjów byli oczarowani osobowością i sposobem bezpośredniego kontaktu pisarki z czytelnikami. Pani Ania w bardzo interesujący sposób opowiadała o swojej pracy twórczej, o tym skąd czerpie pomysły i tematy do swoich książek. Bardzo ciepła, jesienna dekoracja sali podczas spotkania uzupełniała wspaniałą atmosferę bezpośredniego kontaktu pisarki z czytelnikami, którzy pod koniec zadawali wiele pytań, a pani Onichimowska udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Na zakończenie ustawiła się długa kolejka po autografy pisarki. Pani Anna Onichimowska w książkach własnego autorstwa dedykowała imienny autograf każdemu zainteresowanemu czytelnikowi. 
Uczniowie naszego gimnazjum byli pod wielkim wrażeniem bezpośredniego spotkania z pisarzem i jak wynikało z ich relacji bardzo im się to spotkanie podobało.

Zespół Szkół w Brańsku

Cele działań: popularyzacja międzynarodowego święta bibliotek szkolnych, zwrócenie uwagi uczniów i nauczycieli na biblioteki jako aktywną i widoczną część szkoły, utrwalenie wizerunku biblioteki jako miejsca przyjaznego uczniowi, podjęcie wieku interesujących przedsięwzięć z uczniami i na rzecz uczniów.

Przebieg:

Zajęcia czytelnicze w klasach I - III SP „Baje, baśnie, wierszyki”

W październiku pod takim tytułem rozpoczęłyśmy coroczne spotkania najmłodszych z książką. Nie jest to nowa forma zajęć, a wielokrotna kontynuacja coraz bardziej udoskonalana. Zajęcia mają na celu wyrabianie od najwcześniejszych lat potrzeby obcowanie ze słowem drukowanym, dają przykład w jaki sposób można wartościowo spędzać czas.

Nasze zajęcia znacznie odbiegają od formy zajęć lekcyjnych. Dominuje w nich sposób przedstawiania fabuły książek w różnorodnych formach: wytwory plastyczne, techniczne, inscenizacje i scenki dramowe, improwizacje ruchowe i muzyczne, zabawy słowne. I inne formy i metody wyzwalające ciekawość i aktywność, dające radość, satysfakcję, pozytywne doświadczenia oraz wyzwalające własną inicjatywę dzieci.

Zajęcia podzielone są w bloki tematyczne: wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, baśnie braci Grimm, Ch. H. Andersena itd. Każdy zakończony jest mini - konkursem z nagrodami np. konkurs pięknej recytacji, opowiadanie z wykorzystaniem kukiełek, najpiękniejsza postać bajkowa (przebranie), plakat.

Bibliotekę szkolną- jej zbiory, organizację i zasady działania poznajemy na lekcjach bibliotecznych. Natomiast aby poznać inne miejsca związane z książką udaliśmy się na wycieczkę z uczniami z klas III SP. Podczas niej poznaliśmy działalność Księgarni i Biblioteki Miejskiej - dzieci zdawały p. bibliotekarce i p. sprzedawczyni wcześniej przygotowane pytania (mini - wywiad). Uświadomiliśmy sobie podobieństwa i różnice pomiędzy biblioteką szkolną,  biblioteką miejską i księgarnią oraz zasady zachowania w tych miejscach.

Aby zaktywizować uczniów i nauczycieli oraz uczynić bibliotekę bardziej widoczną dzień 20.10.2011r. uczyniliśmy świętem naszej biblioteki. Tego dnia każdy kto skorzystał z zasobów wypożyczalni lub czytelni otrzymał „Numer szczęśliwego czytelnika”. Spośród rozdanych numerów jeden zostanie oficjalnie wylosowany, a posiadacz numeru nagrodzony. W tym dniu przeprowadziliśmy cykl konkursów przeznaczonych dla różnych odbiorców:

  • Konkurs dla uczniów z klas IV –VI SP „Lubię Cię, Biblioteko”. Był to konkurs wiedzy o zasobach biblioteki szkolnej.
  • Konkurs dla uczniów z klas I-III Gimnazjum „Książka i co dalej”. Polegał na tworzeniu aforyzmów o książce, czytaniu i bibliotece.
  • Konkurs przeznaczony uczniom z klas licealnych „Kto czyta ten wie”. Obejmował wiedzę ze znajomości lektur liceum ogólnokształcącego.

Pod koniec dnia mieliśmy wspaniałą wystawę związaną z książką, czytaniem, biblioteką i bardzo dużo odpowiedzi do zaproponowanych konkursów. Oto niektóre aforyzmy, jakie wpisywali nasi uczniowie:

  • „ Czytaj książki będziesz wielki”
  • „ Czytam książek wiele, bo to moi przyjaciele”
  • „Czytanie to dobra zabawa, wiele radości nam wszystkim sprawia”
  • „ Biblioteka czeka na każdego człowieka”

Podsumowanie:

Obchody MMBS zakończymy ogłoszeniem wyników przeprowadzonych konkursów i wręczeniem nagród. Nastąpi to na najbliższym apelu szkolnym. W ciągu tego miesiąca biblioteka szkolna była prawdziwym centrum naszej szkoły. W bibliotece było głośno, wesoło i pozytywnie. Po raz kolejny udowodniłyśmy, że biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek. Nasze działania dały wiele korzyści uczniom i szkole, a nam przyniosły satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku

W ramach MMBS, jak co roku podjęłyśmy szereg licznych działań zachęcających uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów.  Za najbardziej udaną inicjatywę uznałyśmy przygotowanie dużej ekspozycji dostępnych w bibliotece książek, które szczególnie pasują do tegorocznego hasła MMBS-u: „Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia”.

Nie mamy wolnego dostępu do półek i chociaż polecamy różne pozycje podczas codziennych rozmów z naszymi czytelnikami, to jednak umożliwienie swobodnego dostępu do książek okazało się trafną decyzją i  bardzo dużym sukcesem  Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Każdy czytelnik mógł znaleźć coś dla siebie.

Na trzech regałach prasowych umieściłyśmy różne materiały dotyczące czterech obszarów tematycznych:

  1. Uczę się łatwiej – więcej wiem i umiem: wiele osób było zainteresowanych pozycjami dotyczącymi organizacji pracy umysłowej samokształceniowej, rozwoju intelektualnego oraz sposobów i technik  szybkiego czytania i uczenia się. Wśród zaciekawionych znalazło się czterech uczniów, którzy umówili się  z nauczycielem bibliotekarzem na indywidualne zajęcia ułatwiające szybszą i bardziej skuteczną naukę.  
  2. Wybieram mądrze kierunek studiów: maturzyści chętnie przeglądali foldery i informatory z poszczególnych uczelni nie tylko z Białegostoku, ale z całego kraju ( Warszawa, Lublin, Gdańsk). Zastanawiali się nad kierunkami studiów, dyskutowali. Wiele z przygotowanych materiałów zostało rozdanych uczniom.   
  3. Będę pracownikiem: uczniowie, którzy nie planują dalszej nauki lub chcą podjąć w najbliższym czasie pracę, chętnie przeglądali poradniki i informatory dotyczące rynku pracy, szczególnie z zakresu pisania CV i listów motywacyjnych
  4. Książki pomocne w codziennym życiu: dużym zainteresowaniem cieszyły się poradniki poruszające problematykę psychologiczną  i społeczną (zagadnienia  funkcjonowania w grupie, rozwiązywanie trudnych codziennych sytuacji życiowych oraz  relacji międzyludzkich). Wiele z eksponowanych na wystawie książek szybko znalazło swoich czytelników. Wybrane przez nas pozycje mogą z całą pewnością  przygotować uczniów do startu w dorosłe życie.  Dają one cenne wskazówki do podejmowania trafnych decyzji, pomagają rozwiązać wiele problemów i odnaleźć odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania.

Scenariusz wystawy „Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia”.

Uczę się łatwiej – więcej wiem i umiem:

  1. Bono de, E Kurs myślenia, JK, Łódź 2008
  2. Buzan T., Podręcznik szybkiego czytania, JK, Łódź 2008
  3. Covey S.R., 7 nawyków skutecznego działania, REBIS, Poznań 2007
  4. Hoffman M., Misiek – Zbierska J., Wojtczak S., Techniki szybkiego czytania i rozwoju intelektu, Akademia Nauki 2001
  5. Jaworowska – Jamruszkiewicz J., Kurs doskonalenia pamięci, Videograf II, Chorzów 2008
  6. Johns T., Doskonałe zarządzanie czasem, REBIS, Poznań 2003
  7. Kołodziejczyk W., Jak skutecznie zarządzać swioim czasem. Biuletyn maturalny, CKE, Warszawa 2006
  8. Malinowski M., Uczę się i umiem. Biuletyn Maturalny, CKE, Warszawa 2006
  9. Seretny A., Kto czyta – nie błądzi. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, Universitas, Kraków 2008
  10. Taraszkiewicz M., Stawianie celów. Co warto o tym wiedzieć?. Biuletyn maturalny. CKE, Warszawa 2006

Wybieram mądrze kierunek studiów:

  1. informatory dla maturzystów z Perspektyw, ze wszystkich białostockich uczelni (różne wydziały), Politechniki Warszawskiej, WATu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu M.Curie – Skłodowskiej w Lublinie, 
  2. informatory o uczeniach: „Nasz Uniwersytet”, WSAP, PB, Informator Naukowy UB, Uniwersytet Warszawski

Będę pracownikiem:

  1. Amos J.A., Co trzeba wiedzieć, żeby napisać skuteczne CV, RM, Warszawa 2001
  2. Będę Pracownikiem, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Warszawa 2003
  3. Bieś B., Poznajemy i wybieramy zawód, SPBP, Tarniobrzeg 2009
  4. Chrzanowska M., M. Kozłowski, Curriculum Vitae. Listy motywacyjne, Skrypt, Warszawa 2000
  5. Cohen W.A., Złam zasady. Jak znaleźć dobrą pracę, KDC, Warszawa 2003
  6. Corfiled R., Rozmowa kwalifikacyjna, HELION, Gliwice 2003
  7. Hitchin P., Jak zdobyć pierwsza pracę, RM, Warszawa 2002
  8. McGee P., Jak napisać CV, RM, Warszawa 2002
  9. Stawarz M., Jak wybrać zawód? Plantpress, Kraków 2000
  10. Verity J., Co trzeba wiedzieć przed rtozmową kwalifikacyjną, RM, Warszawa 2001

Książki pomocne w codziennym życiu:

  1. Alberti R., Emmons M, Asertywność, Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006
  2. Detz J., Sztuka przemawiania. Nie co mówić, ale jak mówić, Gdańskie Wydawnictwo Psychiologiczne, Gdańsk 2004
  3. Dunn J., Jak sobie radzić z uciążliwymi ludźmi, Świat Książki, Warszawa 2003
  4. Geldard K., Geldard D., Rozmowa, która pomaga. Podstawowe umiejętności terepeutyczne,  Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk, 2005 
  5. Gray J., Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus, Zysk i S-ka, Poznań 2006
  6. Krupa I., Mowa ciała. Poradnik, Skarbnica Wiedzy 2005
  7. Liberman D. J., Sztuka rozwiązywania konfliktów. Jak porozumiewać się w każdej sytuacji, Gdańskie Wydawnictwo Psychiologiczne, Gdańsk 2005
  8. Lilley R., Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi, Helion, Gliwice 2004
  9. McGinnis A.L, Potęga optymizmu, Exter, Warszawa 1993
  10. Moneta- Malewska M., Malewska J., Nie, które buduje, WsiP, Warszawa 2004
  11. Palmer S., Ch. Wilding, Jak korzystać z życia bez stresu. Od spiętego do luzaka w 100 dni, Helion, Gliwice 2007
  12. Pease A. i B., Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą, REBIS, Poznań 2005
  13. Pease A. i B., Dlaczego mężczyźni nie potrafią robić  dwóch rzeczy równocześnie, a kobiety na moment nie przestają gadać, REBIS, 2006
  14. Pease A., Mowa ciała. Jak odczytywać myśli innych ludziu z ich gestów, Jedność, Kielce 2005
    Rath T., Clifton D.O., Pozytywne emocje. Jak rozwijać relacje międzyludzkie, Helion, Gliwice 2006
  15. Tease A. B., Dlaczego mężczyźni odkładają przygotowania na ostatnią chwilę, a kobiety mają wszystko zapięte na ostatni guzik, REBIS, Poznań 2005
  16. Urban H., Moc pozytywnych słów, Studio EMKA, Warszawa 2007
  17. Wegscheider - Cruse S., Poczucie własnej wartości. Jak pokochać siebie, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005
  18. Welwood J., Idealna miłość, niedoskonały związek. Terapia zranionych uczuć, Helion, Gliwice 2008

Do wszystkich w/w pozycji zostały opracowane krótkie recenzje, które zachęciły uczniów do wypożyczenia książek.

Zespół Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim

Z okazji MMBS w październiku 2011 przygotowałyśmy różnorodne działania tak, aby umożliwić każdemu czytelnikowi odniesienie sukcesu na miarę jego możliwości, ponieważ uczeń, który zna smak sukcesu, chętniej w przyszłości podejmie kolejne wyzwania. W październiku w bibliotece każdy mógł znaleźć coś dla siebie, sprawdzić się, ale także spróbować odkryć w sobie talent, o którym jeszcze nie wiedział, bo nigdy nie próbował swych sił w pisaniu wierszy, wymyślaniu historyjek, śpiewaniu karaoke. 

Wiedząc, że sprawne posługiwanie się językiem ojczystym jest ważną umiejętnością w nauce szkolnej, a sprawy osobiste i społeczne wymagają stałego komunikowania się na piśmie, postanowiłyśmy, by Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiegał m.in. pod hasłem Ortografia, choć trudna, wcale nie musi być nudna. „Tropiciele” trudnych słów uczyli się korzystać z różnych źródeł informacji, samodzielnie jak również współpracując w grupach przy bardziej zawiłych zadaniach. Wzięli udział w następujących konkursach i zabawach:

  • konkurs Sherlock Holmes ortografii (konkurs przeprowadzamy w II etapach, każdy z nich trwa miesiąc).Uczestnicy mogli korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł informacji zgromadzonych w bibliotece, a przede wszystkim ze słowników. Pod koniec II etapu sumuje się liczbę punktów za  każde poprawnie napisane słowo i odgadnięte hasła. Największa liczba punktów wyłania zwycięzcę Sherlocka Holmesa ortografii czyli  „tropiciela” trudnych słów. 
  • zagadki, rebusy, łamigłówki, szarady, ortograficzne loteryjki i gry edukacyjne
    dyktanda z lukami,
  • dyktanda twórcze, samodzielne układanie tekstów przez uczniów,
  • dla ambitnych tekst dyktanda ogólnopolskiego.

Wszystkie konkurencje ortograficzne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Byli również entuzjaści, którzy zaczynali od najprostszych ćwiczeń i sięgali po te najtrudniejsze. W czasie przerw, kiedy na ogół panuje gwar, w ruch szły słowniki, atlasy, a grupy uczniów w skupieniu pochylały się nad swoimi zadaniami. Każdy kto ukończył konkurencje został nagrodzony. Atrakcyjność i różnorodność przygotowanych zadań oraz nagrody zachęciły uczniów do licznego uczestnictwa.

Inne działania zrealizowane z okazji Święta to:

  • Święto Książkowego Misia i Miś Maksymalny,
  • ogłoszenie konkursów z rozstrzygnięciem w maju – Konkurs Ogólnomiejski na zakładkę do książki,
  • plebiscyt na najpopularniejszą książkę,
  • loteria dla czytelników (zostały wylosowane nagrody książkowe i słodycze wśród wszystkich wypożyczających podczas ostatniego tygodnia października),
  • spotkanie z autorką wierszy dla dzieci, przebrani (za postacie książkowe) uczniowie na przerwach zapraszali do biblioteki rozrzucając jednocześnie losy na korytarzach, jeśli ktoś chciał sprawdzić, co wygrał, musiał najpierw wypożyczyć książkę! Losy były bezpłatne, a do wylosowania – naklejki, baloniki, długopisy, zakładki do książek, czapki, słodycze i inne drobiazgi,
  • konkurs na plakat ilustrujący wybrany aforyzm o książce, bibliotece, albo czytaniu,
    czarodziejskie zgadywanki – losowanki, dzieci losowały rekwizyty i podawały tytuły książek, z jakimi się one kojarzą, biblioteczne karaoke, chętni śpiewali piosenki o bibliotece i czytaniu na melodię znanych utworów, chętni próbowali swych sił w tworzeniu historyjek i wierszy o bibliotece,
  • konkursy Czy rozpoznasz?  – pisarze w  karykaturze i Czy rozpoznasz pisarzy polskich?
    uroczysty wystrój wnętrza biblioteki, wystawa Zakładki z różnych stron świata i dekoracje w gablotach.

Propozycjami działań chciałyśmy zaktywizować wszystkie sfery osobowości uczniów – zarówno tę intelektualną, jak i emocjonalną, wzbudzić i rozwinąć zainteresowania, a także zastosować pozytywną motywację.

Wykorzystałyśmy  w działaniach edukacyjnych element zabawy, a dzięki temu przemyciłyśmy treści edukacyjne, dzieci niejako „uczyły się przy okazji”, a nauka w bibliotece na pewno nie była monotonna i nużąca.

Zespół Szkół w Michałowie

Kontynuacja akcji uwalniania  książek bibliotecznych i własnych

Bookcrossing nie jest jeszcze w naszej szkole popularny. Nauczyciele i uczniowie najwyraźniej są przywiązani do swoich lektur. Więcej osób jest chętnych do brania(i to książek w najlepszym stanie) niż dawania. W tym roku Biblioteka nasza otrzymała od Bibliotek SP i GP w Gródku książki, które u nas bardzo szybko się upłynniły i znalazły nowych czytelników (około 40 szt.). Myślę, że każdego roku akcja ta będzie zyskiwać coraz to nowych zwolenników.

Zbiórka pieniędzy na nowości biblioteczne

Kontynuacja zbiórki pieniędzy pod hasłem ’’Zbieramy pieniążki na prezent dla naszej biblioteki szkolnej-  symbolicznej książki, która wzbogaci jej księgozbiór’’. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy ofiarowali swój grosz, zostali poczęstowani cukierkami. Samorząd Uczniowski zebrał dla biblioteki kwotę 47,30zł, za którą zakupiliśmy najnowszą książkę Hanny Kowalewskiej ''Przelot bocianów''.

Konkurs Portret Czesława Miłosza

Ogłoszenie konkursu plastycznego na najciekawszy ''Portret Czesława Miłosza'' (pracę inspirowaną wizerunkiem Czesława Miłosza, jednym z wierszy poety, tytułem jednego z jego utworów ) i na oryginalną prezentację multimedialną na temat życia i twórczości z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin Czesława Miłosza  -  rozstrzygnięcie konkursu 9.11.2011r. Akcją konkursu kieruje Pani Agnieszka Pogorzelska we współpracy z Biblioteką. Najciekawsze prace będą nagrodzone książkami wypracowanymi z kiermaszów. Najlepsza prezentacja znajdzie się  w zbiorach MCI.

4 -6. Przeprowadzenie ankiety, zbiórki książek, Dzień Biblioteki

W planach miała być tylko jedna ankieta skierowana do klas pierwszych aby zorientować w ich gustach czytelniczych. Przeprowadzono dodatkowo ankietę – zapotrzebowanie na książki wśród nauczycieli i inny rodzaj informacji dla klas maturalnych aby dowiedzieć się o odczuciach jakich doznali korzystając z biblioteki, czy ich oczekiwania, zostały spełnione .

5-24.10.2011r.- w Dniu Święta Biblioteki czytelnicy, którzy odwiedzili Bibliotekę zostali poczęstowani cukierkami

Konkurs czytelniczy Czy znasz twórczość Hanny Kowalewskiej ?

Trzy uczennice z klasy III m wzięły udział w konkursie czytelniczym ''Czy znasz twórczość Hanny Kowalewskiej ?'' realizowanego w  ramach projektu '' II Podlaskie spotkania z pisarzami''

Spotkanie autorskie z pisarką Hanną Kowalewską

26 października  2011 r. o godz. 9.00 w Zespole Szkół w Michałowie  w ramach projektu czytelniczego ,, II Podlaskie spotkania z pisarzami'', zorganizowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Radę Oddziału w Białymstoku, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Hanną Kowalewską, sfinansowane przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku i Prezydenta Miasta Białegostoku. W w/w wydarzeniu wzięło udział ok. 100 osób z naszej szkoły i 9 uczennic z Gimnazjum w Michałowie pod opieką Pani Lucyny Lewszuk i Katarzyny Grodzkiej.

W organizację spotkania oprócz bibliotekarki Alicji Agaty Samociuk  i Dyrektora szkoły Doroty Burak włączyły się nauczycielki języka polskiego : Dorota Sulżyk (prowadząca), Urszula Kaczmarek i Agnieszka Pogorzelska. Nieodzowną pomoc poczyniły Panie Danuta Kowalska, Julita Bajgus z ZS i Anna Kraśnicka z Gimnazjum  oraz uczennice z klasy III m lo : Barbara Szuścik, Agnieszka Nikołajczuk, Beata Matwiejczyk, Natalia Rajecka.

Promocja książek z Wydawnictwa Publicat i Księgarni Taniej Książki z Tuliszkowa

Przez miesiąc październik odbyła się promocja książek z Wydawnictwa Publicat i Księgarni Taniej Książki z Tuliszków. Uczniowie mieli możliwość zakupić dodatkowe pomoce naukowe przydatne do nauki historii, wiedzy o społeczeństwie lub do języka polskiego (najbardziej cieszyły się popularnością tablice i konstytucja RP). Biblioteka dzięki tej akcji otrzymała 8 pozycji książkowych na nagrody .

Nasza Biblioteka dla maturzystów. Elektroniczna karta czytelnika

Biblioteki szkół ponadgimnazjalnych mają za zadnie przygotować uczniów do kolejnego odcinka życia – jakim jest matura  i studia. "Nasza Biblioteka dla maturzystów" jak co roku proponuje do wypożyczenia nowości z zakresu vademeców  i testów maturalnych.

Od września 2011roku czytelnicy posługują się elektronicznymi kartami czytelnika. Są zobowiązani do okazania takiej karty przy wypożyczaniu, aby na przyszłość wdrożyć się do obowiązku posiadania jej przy korzystaniu z biblioteki.