Kronika

Konferencja "Podlaska Platforma Edukacyjna i współczesne trendy e-edukacji"

#CEN #kronika 2017-05-25

„Podlaska Platforma Edukacyjna i współczesne trendy e-edukacji” - to tytuł konferencji, która odbyła się 25 maja 2017 roku w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Konferencję prowadziła Anna Krawczuk wicedyrektor CEN.

Przybyłych gości i uczestników powitał Pan Zdzisław Babicz dyrektor CEN. Odtworzone zostało również przywitanie oraz słowa wstępu Pani Anny Naszkiewicz wicemarszałka Województwa Podlaskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentowali: Pani Agnieszka Godlewska Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki oraz Pani Agnieszka Aleksiejczuk Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego. Konferencję swoją obecnością zaszczycili również Pan Krzysztof Sochoń wizytator Kuratorium Oświaty i Pan Adam Jurczenia dyrektor ds. rozwoju i sprzedaży systemów dla administracji publicznej firmy Zeto Białystok.

O dydaktyce epoki smartfona, czyli skutecznym włączaniu technologii cyfrowych w praktykę nauczania w polskiej szkole mówił Pan Krzysztof Głomb, ze Stowarzyszenia " Miasta w Internecie".

„Uczniowie żyją w sieci, ale nie traktują jej jako przestrzeni uczenia się”, „Mimo posiadanych kompetencji nauczyciele słabo radzą sobie z dydaktyką wspomaganą TIK”, „Szkolenia nauczycieli nie przygotowują do dydaktyki cyfrowej” – mówił. Podkreślił, iż szkoła cyfrowa to nie szkoła posiadająca sprzęt multimedialny, ale szkoła umiejąca wykorzystać technologię w taki sposób by uczniowie mogli sprawnie i bezpiecznie poruszać się po narzędziach cyfrowych i w sieci Internet. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się dlaczego nauczyciele sporadycznie wykorzystują TIK w nauczaniu i co zrobić by tradycyjną szkołę zmienić w szkołę cyfrową. Pan Krzysztof Głomb opowiedział również o nowej metodzie szkoleń nauczycieli – metodzie fabrycznej.

Swoje dokonania w dziedzinie edukacji i wspomagania dydaktyki nowoczesnymi technikami nauczania prezentowali studenci Koła Naukowego Robotyki Politechniki Białostockiej na czele ze swoim opiekunem dr Justyną Tołstoj - Sienkiewicz. Koło powstało w 2006 roku z inicjatywy studentów. Działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Uczestnicy wysłuchali wykładu o użyteczności rozwiązań związanych z robotyką i robotami w edukacji od najmłodszych lat. W czasie wystąpienia miała miejsce prezentacja prac studentów Koła. Zaprezentowali oni stworzony na zajęciach quadrokopter i poduszkowiec.

Pani Agnieszka Aleksiejczuk z Urzędu Marszałkowskiego opowiedziała o rozwoju elektronicznych usług publicznych województwa podlaskiego w zakresie e-edukacji. Zachęcała do korzystania z Cyfrowego Urzędu oraz rozwiązań informacyjnych kierowanych bezpośrednio do szkół np. wykorzystywania e-dziennika czy tworzenia stron internetowych na portalu Wrota Podlasia. Za najbardziej efektywne wykorzystywanie przez szkolę e-dziennika nagrodę otrzymało Gimnazjum w Mońkach.

Zainteresowani mogli również wysłuchać wystąpienia dotyczącego dydaktycznych aspektów wykorzystania Podlaskiej Platformy Edukacyjnej – jednego z efektów działań projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego część II, administracja samorządowa”. To nowoczesne narzędzie dzielenia się wiedzą i doświadczeniem dla nauczycieli ze wszystkich typów szkół. Można tam znaleźć scenariusze zajęć, materiały dydaktyczne, dziennik elektroniczny, możliwość tworzenia prezentacji edukacyjnych, szkolenia on-line. Prezentację platformy prowadził wojewódzki koordynator PPE Pan Zdzisław Babicz.

Na koniec części plenarnej konferencji został rozstrzygnięty konkurs Podlaskiej Platformy Edukacyjnej "Materiał edukacyjny w pracy nowatorskiego nauczyciela". Podsumowanie prowadziła Katarzyna Gagan konsultant ds. informatyki CEN w Białymstoku.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I miejsce – Joanna Ciesielska – nauczyciel VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku
II miejsce – Halina Wencel – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku
III miejsce – Małgorzata Olędzka – nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
III miejsce – Danuta Gregorowicz – nauczyciel Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie

Wyróżnienia:

Alicja Oszkinis - Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II W Suwałkach
Malwina Kwiatkowska Szkoła Podstawowa nr 26 im. ST Staszica w Białymstoku
Emilia Świątkowska Zespół Szkół Samorządowych w Krasnymborze
Waldemar Kołodziej Szkoła Podstawowa nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Nagrody ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Akademia Przyszłości oraz firma MITEL.

Po przerwie zainteresowani uczestnicy konferencji brali udział w zajęciach warsztatowych, podczas których mieli możliwość poznania w praktyce nowoczesnych technologii edukacyjnych.

Przeprowadzone warsztaty:

  1. Buduj, programuj, baw się - VIDIS Wrocław, we współpracy z MITEL Białystok
  2. Edukacja z wykorzystaniem dronów - Piotr Wojda
  3. Wykorzystanie tabletów w szkole - Jarosław Cezary Słabiński, CEN w Suwałkach
  4. Nauka programowania dla najmłodszych - Scottle Go - Bożena Kossakowska, ODN w Łomży

Zainteresowani mogli również zapoznać się z działaniem i możliwościami drukarki 3d, którą dostarczyła firma MITEL Białystok, wejść w świat wirtualnej rzeczywistości przy stanowisku Akademii VR ze sprzętem virtual reality (VR) oraz poznać ofertę wydawnictwa MAC Edukacja.

W konferencji wzięło udział 97 uczestników. Z uwagą wysłuchali prelegentów i z chęcią uczestniczyli w zaproponowanych warsztatach.

Konferencja została zorganizowana przez: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży oraz Biblioteką Pedagogiczną w Łomży.

oprac. Magdalena Kraszewska

zdjęcia Radosław Kapica