Anna Jagielska –Ciurla 

Teksty pisania ze słuchu i pamięci

Teksty do pisania z pamięci dla klasy pierwszej

To Ala i Ada. Tam domek dla lal. Miki to malutki kotek. Ada da mu mleka.

Ciocia Wanda myje owoce. Wujek Wojtek je maliny. Ewa nie jada cebuli.

Kubuś je śniadanie. On je omlet malinowy i jajko. W misce ma lody waniliowe. Ale wielkie to śniadanie!

Mama Patryka pracuje w aptece. Wujek Kasi jest rolnikiem. Tata

Piotrka jest pilotem. Ciocia Misi pracuje w sklepie.

Teksty do pisania ze słuchu dla klasy pierwszej

Prezent

Zuzia dostała od babci Zosi prezent. To było malutkie, zielone pudełko. W środku znajdował się złoty zegarek.

W Białowieży

W Białowieży spotkaliśmy żubry. Na łące bocian łapał żaby.

Bożena znalazła na polanie jeża. Po listku spacerował żuk.

W lesie

Krzyś spacerował po lesie. Nagle ujrzał na niebie błyskawice. Silne wietrzysko przewracało małe drzewka i krzewy. Przerażony Krzyś uciekł do domu.

Zima

Pada biały śnieżek. Wujek Marzenki zbudował karmnik. Powiesił go wysoko na drzewie. Marzenka wrzuciła do karmnika ziarna zbóż. Już lecą tam głodne ptaki.

Zamek

Za górami, za lasami stał zamek. W tym zamku żyli król z królową. Mieli oni piękną córkę Różę. Pewnego razu królewna dostała od wróżki różę.

Choroba Michasi

Michasia jest chora. Boli ją ucho. Ma katar i chrypkę. Mamusia na stoliku postawiła lekarstwa i herbatę. Tatuś przyniósł chałkę z powidłami.

W parku

Hania i Hubert poszli do parku. Na trawie zobaczyli dwie wiewiórki. Wysoko latały wróble i sójki. Nisko nad ziemią latały jaskółki. Dzieci w sklepie kupiły ogórki i marchewkę dla królika.

Spacer

Basia i Kasia poszły do parku na spacer. Po stawie pływał łabędź. Dziadek Asi zbierał żołędzie. Daleko widać było wielki dźwig. Jest on silniejszy od niedźwiedzia. W dali słychać było stukanie dzięcioła.

Wizyta

W poniedziałek przyjechała ciocia Zosia. Przywiozła małe kociątko. Dzieci bardzo się ucieszyły. Chciały bawić się z kociątkiem.

W ogródku

W ogródku Katarzyna sieje nasiona rzodkiewki. Za orzechem posieje inne warzywa. Na wierzbie usiadła wiewiórka. Nagle słońce schowało się za chmury. Zrobiło się ciemno. Do rzeki wpadły pierwsze krople deszczu. Zaraz będzie burza.

Rodzina

Tatuś Krzyśka jest marynarzem. Jutro wypływa w morze. Jego mama jest lekarzem. Ona leczy ludzi. Krzysiek bardzo ładnie maluje. On chce zostać malarzem.

Biblioteka

W naszej szkole jest duża biblioteka. Na pólkach stoją książki i czasopisma. Każdy może je wypożyczyć. Książki należy szanować. Nie można ich niszczyć.

Teksty do pisania z pamięci dla klasy drugiej

W szkole

Po wakacjach dzieci wracają do szkoły. Dzwonek już głośno dzwoni. Pani z uśmiechem wita uczniów.

Uczniowie

Kasia, Basia i Karol to uczniowie klasy drugiej. Dzieci na przerwie wesoło się bawią. Rozwiązują rebusy i zagadki.

Dyżurni

Hania i Maciek są dyżurnymi. Maciek wyciera gąbką tablicę. Hania podlewa kwiaty na oknie. Trzeba wywietrzyć salę i przynieść kredę.

Teksty do pisania ze słuchu dla klasy drugiej

Wakacje

Bożena z rodzicami spędziła wakacje nad polskim morzem – Bałtykiem. Codziennie chodziła na plażę i budowała zamki z piasku. Zbierała muszelki i dużo spacerowała z koleżankami brzegiem morza. Podróżowała po całym wybrzeżu.

Wycieczka

Hania z koleżanką pojechała na wycieczkę w góry. Podróż była długa, ale ciekawa. Widziały różne miasta, lasy i rzeki. Piły herbatę i jadły herbatniki.

Królestwo

Za górami i lasami stał wielki zamek. Mieszkał w nim król i jego rodzina. Córka króla często spacerowała po ogródku. Rosły tam piękne róże. Pewnego razu ostre kolce skaleczyły jej skórę. Ale królewna nie jest tchórzem. Zerwała żółte i różowe róże. Piękny bukiet podarowała królowej,

Książki Bożeny

Bożena ma dużo książek. Można je od niej pożyczać. Najniżej na regale stoją albumy o zwierzętach. Bożena często ogląda zdjęcia węży, żab i żyraf. Wyżej stoją książki o wróżkach. Na najwyższej półce są wiersze.

W ogródku

Mama, tata, Grześ i Marzenka pracują w ogródku. Przygrzewa słońce i wieje lekki wietrzyk. Mama przycina porzeczki i jarzębinę.

Tata wykopuje ziemniaki i marchew. Grześ grabi suche liście. Marzenka zrywa jabłka i gruszki. Pod brzozą odpoczywa malutki kotek.

Dziadek

Dziadek Grzesia jest pszczelarzem. W swojej pasiece ma ule o różnych kształtach. Wszystkie są drewniane. Za ulami zielenią się bukszpany. Dziadek sieje też pszenicę. Babcia piecze pyszne, pszenne bułeczki.

Rodzina

Mój brat maluje farbami piękny krajobraz jesienny. Siostra rysuje kredkami ulubione zwierzęta. Mama rozwiązuje krzyżówki z gazety. Tata gra ze mną w grę planszową. Każdy z nas robi to co lubi.

 Wakacyjne wspomnienia

Już dawno skończyły się wakacje. Krzyś i Grześ spędzili je na wsi.

O świcie łowili ryby. Pomagali zwozić siano. Pili ciepłe mleko prosto od krowy. Czasem zbierali poziomki, opieńki i maślaki. Zbierając słuchali śpiewu ptaków. Długo będą wspominać te wakacje.

Michał

Michał znowu ma chrypkę i kaszel. Chłopiec nie słucha rad swojej mamy. W chłodne dni unika szalika i czapki. Z wielką ochotą wchodzi w kałuże na chodniku. Po chwili w butach chlupie mu woda i choroba gotowa.

W ogródku

Helenka huśta się na huśtawce, Hubert jeździ na hulajnodze.

Mama przygotowała podwieczorek w ogródku. Na stole postawiła herbatę z róży, herbatniki, konfitury i twarożek. Dzieciom dopisuje humor i apetyt.

Hubert

Hubert chętnie jeździ na rowerze. Chłopiec szczególnie uważa na skrzyżowaniu. Ścieżki rowerowe zapewniają mu bezpieczeństwo. Nie naraża siebie ani przechodniów na nieszczęśliwy wypadek.

Ptaki

Dzieci obserwowały różnorodne ptaki. Najwięcej było sikorek i wróbli. Zobaczyły też czarne kruki. Usłyszały kukułkę i stukanie dzięcioła.

Na sośnie siedział dudek. Nad lasem przeleciał orzeł, a może jastrząb.

Na skraju lasu dzieci ujrzały sójki.

Święta

Julka i Jurek chętnie robią ozdoby choinkowe. Najlepiej wychodzą im łańcuchy. Lubią chwile przy świątecznej choince. Z zachwytem słuchają dziecięcego chóru, który śpiewa kolędy. Uśmiech nie schodzi im z twarzy, gdy oglądają gwiazdkowe podarunki.

Wkrótce ferie

Wkrótce rozpoczną się ferie zimowe. Bożena wyjeżdża w góry do Zakopanego. Czeka ją długa i męcząca podróż. Ma duży bagaż. Zabierze książkę, herbatę i kanapki na drogę. Ubierze się w puchową kurtkę, bo może być mróz i chłód.

Ferie zimowe

Hubert i Helenka ferie spędzili w górach. Dzieci jeździły na nartach

i sankach. Brały też łyżwy i ślizgały się na lodowisku. Lepiły różne figury śniegowe. Wieczorami czytały książki. Helenka czytała o górskich zwierzętach, a Hubert o sławnych narciarzach.

 

powrót