Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku działający w ramach Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
posiada akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty – decyzja Nr NP.5470.7.2025 z dnia 10 lipca 2025 roku
Konferencja pt. “ Rozmawiaj Reaguj Chroń - zjawisko i profilaktyka wykorzystania seksualnego dzieci” odbyła się 24 kwietnia 2026 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białystoku. Konferencję zorganizowano we współpracy z Państwową Komisją do spraw. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Patronat nad konferencją objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek woj. Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Podlaski Kurator Oświaty, Uniwersytet w Białymstoku. Celem konferencji było przeciwdziałanie przemocy seksualnej wobec dzieci, przygotowanie specjalistów w zakresie rozpoznawania i interwencji w przypadkach wykorzystania dzieci. W ramach konferencji było wystąpienie organizatorów konferencji : Ryszarda Chodynieckiego – Dyrektora Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku oraz Joanny Napierał - Przewodniczącej Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Konrada Ciesiołkiewicz - Wiceprzewodniczącego PKDP. Głos zabrała Pani Beata Laskowska – Wicekurator Oświaty. Duże zainteresowanie wzbudziły wystąpienia prelegentów: Perspektywa sprawcy wykorzystania seksualnego dzieci - dr Marcina Bednarczyka, Ochrona wizerunku dziecka w internecie - dr Joanny Nieróbcy, Perspektywa dziecka. Profilaktyka. Rozmowy o bezpieczeństwie - Elżbiety Szadura-Urbańskiej, Joanny Napieraj. Szczególną wartością konferencji była możliwość indywidualnych konsultacji z prelegentami. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń praktyków różnych instytucji zaangażowanych w tworzeniu środowiska przyjaznego, bezpiecznego dzieciom.