Aktualności

Nowa oferta edukacyjna dla szkół

#Biblioteka 2022-11-18

W ramach popularyzacji czytelnictwa Biblioteka Pedagogiczna CEN w Białymstoku  oferuje szereg zajęć edukacyjnych  związanych  z książką i czytelnictwem.

W zajęciach biorą udział zoorganizowane grupy dzieci i młodzieży wraz z opiekunami.

Zapraszamy dzieci w wieku  przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 

Czas trwania zajęć zależy od wieku grupy uczestniczącej w zajęciach oraz wybranego tematu.

Zajęcia edukacyjne  są bezpłatne.

Dodatkową atrakcją jest ,,spacer po zakamarkach biblioteki".

Szczegółowe informacje: zajęcia otwarte, gry literackie

Przedszkola, klasy 0-III

Mamy nowych przyjaciół „Ola, Borys i nowi przyjaciele” (0-III) - otwarte zajęcia edukacyjne
Celem zajęć jest wsparcie rozwoju spójności grup, do której dołączają nowe osoby oraz wzmocnienie relacji pomiędzy uczniami. 

Jak powstaje książka (0-III) - otwarte zajęcia edukacyjne
Głównym celem zajęć jest omówienie procesu powstawania książki (od autora do wydruku), zapoznanie uczestników z rodzajami książek dla dzieci oraz ukazanie biblioteki jako miejsca, gdzie można w interesujący sposób spędzić czas. Dzieci oglądają prezentację multimedialną o procesie powstawanie książki, ciekawe filmiki pokazujące pracę ilustratora, grafika i drukarza. Poznają zawody i miejsca związane z tą tematyką. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy z wykorzystaniem gier edukacyjnych i ruchowych.

Te co skaczą i fruwają – na zajęcia zapraszają (I-IV)  - otwarte zajęcia edukacyjne
Uczniowie zapoznają się z różnymi gatunkami ptaków, oraz poznają ich zwyczaje. Podczas zajęć wykorzystujemy teatrzyk kamishibai do prezentacji przysłów i porzekadeł dotyczących ptaków. Dzieci naśladują głosy ptaków i tworzą ,,ptasi koncert”, wykorzystują umiejętności manualne - składają z papieru łabędzia metodą origami, dowiadują się ciekawostek o ptakach oraz oglądają kolekcję ptasich piór. Na koniec uczestnicy rysują Ptaka Cudaka, który następnie jest zaprezentowany w Galerii Skrzydlatych Cudaków.

Jak zostać detektywem? (II-III) - gra literacka na podstawie lektury klas II-III „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepki 
Czy chcesz zostać prawdziwym detektywem? Zdobądź 5 sprawności detektywistycznych, a zostaniesz pomocnikiem detektywa Pozytywki. Kieruj się mapą, rozwiązuj zagadki, zdobywaj sprawności, uratuj świat przed złym detektywem Martwiakiem!

Szkoła podstawowa klasy IV-VI

Najważniejsze drzewa na Podlasiu - czy dobrze je znam? (IV-VI) - otwarte zajęcia edukacyjne
Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jakie gatunki drzew rosną na terenie północno – wschodniej Polski, jak ważną rolę odgrywają drzewa w przyrodzie, jak być odpowiedzialnym za stan środowiska oraz jak silny jest związek człowieka z przyrodą. Podczas zajęć uczniowie rozwijają zainteresowania przyrodnicze, uczą się rozpoznawania drzew charakterystycznych dla naszego regionu oraz poznają ciekawostki związane z poszczególnymi drzewami. Urozmaiceniem zajęć są quizy wiedzy, memory oraz zabawy ruchowe.

Jak bawić się słowami? - słowostwory i potwory zapraszają do biblioteki (IV-VI) -  otwarte zajęcia edukacyjne
Zajęcia składają się z gier słownych, czytania tekstów literackich, które są okazją do odkrywania znaczenia słów oraz warsztatów plastycznych, których celem jest utrwalenie w formie obrazkowej słówek, a także dziecięcych neologizmów. Podczas lekcji korzystamy z tekstów i ilustracji z książek: „ Mała encyklopedia domowych potworów” Stanislava Marijanovića i „Jak przekręcać i przeklinać” Michała Rusinka.

Śladami Stasia i Nel (VI) - gra literacka
Gra literacka, podczas której uczniowie mają okazję, raz jeszcze pokonać drogę wspólnie z bohaterami książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” w oparciu o grę planszową. W ten sposób utrwalają wiadomości na temat miejsc i wydarzeń opisanych w książce.

Szkoła podstawowa klasy VII-VIII

Podróż z Małym Księciem (VII-VIII) - gra literacka
Gra literacka opracowana na podstawie książki oraz ilustracji Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę”. Uczestników zajęć czeka podróż przez 4 planety oraz rozwiązywanie zagadek i logicznych łamigłówek.

Tam, gdzie pieprz rośnie - z roślinami w podróż dookoła świata (IV – VII) - otwarte zajęcia edukacyjne
Uczniowie podczas lekcji poznają ciekawostki ze świata roślin, które przybyły do Europy z różnych kontynentów oraz zdobywają wiedzę na temat ich pochodzenia. Lekcja powstała w związku z obchodami Roku Botaniki. Wiadomości i ciekawostki o roślinach stają się jednocześnie pretekstem do opanowania nowej umiejętności - sketchnotingu czyli sporządzania notatek wizualnych.

Szkoła ponadpodstawowa

Na pomoc wieszczom -  escape room z polskimi wieszczami narodowymi został przygotowany z okazji ogłoszenia przez Sejm RP roku 2022, Rokiem Romantyzmu.
Celem gry jest przybliżenie uczniom postaci polskich wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego. Podczas gry uczestnicy wykonują zadania, uzupełniają karty pracy, zbieraj wskazówki, przy okazji utrwalają swoją wiedzę o romantykach i poznają ciekawostki z ich życia.