Galeria "Na Złotej"

Niech „... twoja aktywność inspiruje innych by więcej marzyć, więcej się uczyć, więcej działać i stawać się kimś więcej ...”John Quincy Adams

 

Galeria  Na Złotej to projekt, którego nadrzędnym celem jest prezentacja twórczości dzieci i młodzieży inspirowanej oraz kierowanej pomysłami kreatywnych nauczycieli, realizujących ciekawe, nowatorskie programy edukacyjne. Oferta skierowana jest również do studentów oraz osób chcących zaprezentować swój dorobek artystyczny.

Prace (plakaty, zdjęcia, prace plastyczne itp.) będą eksponowane w siedzibie CEN przez okres 2 miesięcy. Zamieszczone zostaną też w wersji elektronicznej na stronie internetowej biblioteki. Przekazywane materiały powinny zawierać informacje dotyczące : autora i tematu wystawy, danych adresowych placówki.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy w projekcie.

Kontakt: ul. Złota 4, 15 - 016 Białystok, tel. 85 - 732 98 67, 85 - 732 98 69 wew. 109 (Małgorzata Kakareko - Wiszowata)

 

 

Galeria Na Złotej: Kaflarnia, Strychy i Podlaskie kąty - wystawy fotografii Dariusza Myhana

Galeria Na Złotej  prezentuje  trzy wystawy fotograficzne  Dariusza Myhana

Podlaskie kąty

W południowej części Podlasia z dala od utartych szlaków komunikacyjnych leży nieznany, odchodzący w zapomnienie świat. Przez progi domów pozwolili zajrzeć do siebie gospodarze tych terenów. Wystawa zawiera zdjęcia wykonane we wsi Czarna Średnia i innych osadach w roku 2011. Fotografie są niczym kulturoznawcze studium odchodzącego świata cichego zakątka, do którego wdziera się nowoczesność. W tych refleksyjnych obrazach zaduma miesza się z uśmiechem.

Strychy

Miejsca, o których rzadko się dziś mówi a jeszcze rzadziej pokazuje. Miejsca zapomniane, zakurzone, czasami pachnące ziołami, a czasami kryjące tajemnice rodzinne w zapomnianych albumach, pamiętnikach, listach. Autor fotografii zabiera widza w niezwykłą podróż po strychach, które odwiedził. Pokazuje to, co go zaintrygowało, co go najbardziej porusza. Może i Ty, widzu, także zechcesz dostrzec magię tych miejsc? Może przemówią właśnie do Ciebie?

Kaflarnia

Temat ważny tym bardziej, że już dziś niemal niemożliwy do zrealizowania. Coraz mniej jest nie tylko kaflarni ale przede wszystkim ludzi, którzy znają ten fach. Przyglądając się fotografiom z łatwością dostrzega się niezwykłą atmosferę w pracy kaflarzy, spokój i skupienie ale również ciężar tego fachu. Zmęczone twarze, pełne pyłu pomieszczenia, momentami aż trudno oddychać. Czy warto było pracować niemal rok nad tym cyklem? Zdecydowanie tak. To jak podróż wehikułem czasu, odległa, zaskakująca, pociągająca pełna zaskakujących obrazów i odczuć.

Autor - Dariusz Myhan.

Jest autorem publikacji „Moje prawosławie”, albumu zawierającego ponad 100 fotografii, na opracowanie którego otrzymał stypendium ZAiKS. Album zaś został uhonorowany nagrodą CEWE za najlepszą fotoksiążkę. Jego fotografie możemy znaleźć w czasopismach i folderach ogólnopolskich i lokalnych.

Trzykrotny stypendysta ZAiKS, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tematy kultury i religii zarówno podczas świąt, jak i życia codziennego na terenach wschodnich, są głównymi motywami pojawiającymi się w twórczości Dariusza Myhana. W swojej pracy fotograficznej wykorzystuje analogowe aparaty i tradycyjne materiały światłoczułe. Nie waha się jednak sięgać, kiedy widzi taką konieczność, po technikę cyfrową.

Termin wystawy: wrzesień-październik 2022