Relacja z II Forum Nauczycieli i Biblioterapeutów

29 listopada 2022r. w godz. 11.00 – 14.30 w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyło się II Forum Nauczycieli Bibliotekarzy i Biblioterapeutów. Uczestnicy zostali powitani przez Ryszarda Chodynieckiego – dyrektora Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Annę Kondracką – prezesa Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rady Oddziału w Białymstoku i Celinę Zubrycką – przewodniczącą Koła Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

W pierwszej części (prelekcyjnej) forum wystąpiła Klara Sielicka - Baryłka, specjalistka ds. projektów edukacyjnych w Wikimedia Polska, która opowiedziała o formach współpracy szkół i instytucji kultury z Wikipedią i innymi serwisami Wikimedia. Zachęcala nauczycieli bibliotekarzy szkolnych do udziału w projektach Wikiszkoła (Wikiteka, Wikizeszyty, Lekcje Noblowskie), GLAM oraz akcji  1Lib1Ref. Szczegółowe informacje można odszukać na stronie www stowarzyszenia - Wikimedia Polska

Następnie o realizowanych innowacjach i projektach opowiedziały nauczyciele bibliotekarze i biblioterapeuci. Pani Anna Kondracka zaprezentowała innowację TYiDzień  Książki, która była organizowana się przez ostatnich 5 lat przez bibliotekę Szkoły Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jana Pawła II w Białymstoku. Pani Jolanta Kosobko, nauczyciel bibliotekarz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku,  podzieliła się swoimi doświadczeniami z realizacji projektu czytelniczego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pani Marzanna Szumkowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy przedstawiła działania zrealizowane podczas innowacji  W odkrywaniu wartości.

Pani Celina Zubrycka uczestniczyła w VI Ogólnopolskiej Konferencja Biblioterapeutyczna pn. "Czytanie daje siłę. Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych", która odbyła się w Opolu na przełomie września / października. Podzieliła się swoimi refleksjami, zachęcał do korzystania z materiałów zamieszczonych na stronie organizatora - VI Ogólnopolska Konferencja Biblioterapeutyczna (bibliotekapubliczna.pl) .

Na zakończenie wystąpili nauczyciele Centrum Edukacji Nauczycieli Bibliotekarzy z krótkim podsumowaniem  realizowanych,  we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rady Oddziału w Białymstoku i Kołem Podlaskim Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, akcji i projektów czytelniczych – Rozczytane Podlaskie, Czytanie ma Głos! (Katarzyna Gosk), Podlaskie Spotkania z Pisarzami (Olga Topolewska) i Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, Marzec miesiącem biblioterapii (Magdalena Kraszewska).

Po przerwie, w drugiej części forum, odbyły się warsztaty. Pani Klara Sielicka - Baryłka podczas warsztatu Wprowadzenie do świadomego czytania i tworzenia artykułów w Wikipedii  zachęcała uczestników do tworzenia artykułów i dodawania przypisów w Wikipedii, pokazywała sposób dodawania nowych haseł. Pani Celina Zubrycka poprowadziła, w oparciu o  scenariusz Lidii Ippoldt oraz bajki własnego autorstwa, warsztat biblioterapeutyczny Dlaczego nie wolno dokuczać innym.

Forum towarzyszyła wystawa prac malarskich Daniela Gromackiego, nauczyciela bibliotekarza Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce. Zapraszamy do oglądania prac online -  Galeria Na Złotej: Kożyna – malarska inspiracja Daniela Gromackiego (cen.bialystok.pl)  oraz na żywo - na I piętrze naszej placówki.

Forum dostarczyło uczestnikom wielu inspiracji. Zapraszamy na kolejną edycję.