Relacja z konferencji "Inspir@cje czytelnicze"

W dniu  19 maja 2022 roku odbyła  się konferencja "Inspir@cje czytelnicze" podsumowująca rok szkolny 2021/2022.

Na początku wystąpiła Pani   Wioletta Matusiak, specjalistka ds. szkoleń edukacyjnych w Wikimedia Polska z prelekcją „Czy w bibliotece jest miejsce na Wikipedię?   Wprowadzenie w świat Wikipedii oraz przedstawienie programów realizowanych przez Wikimedia Polska”. Opowiedziała o  kulisach pracy wikipedystów, zachęcała nauczycieli bibliotekarzy do współpracy w ramach corocznej międzynarodowej akcji  „1Lib1Ref” czyli dodawania do haseł encyklopedii przypisów z wiarygodnymi źródłami.  Zapraszała do  udziału w  konkursie m.in. „(Nie)znane kobiety Wikipedii”, a przede wszystkim do udziału w pilotażowym programie „Wikiszkoła”, zainaugurowanym w marcu 2020.

Bardzo ciekawie  zaprezentowały w  wystąpieniach pn. „Konkurs okiem Jurora”  Panie Izabela Korolczuk, kierownik Działu Edukacji Galeria Sleńdzińskich w Białymstoku oraz  Iza Serafin, dziennikarka Radio Białystok.  Pani Izabela Korolczuk  wypowiedziała się na temat formy prac i technik malarskich a Pani Izabela Serafin na temat wystąpień publicznych. Wyrażamy nadzieję, że uwagi i spostrzeżenia prelegentek pomogą  nauczycielom organizującym konkursy na tworzenie precyzyjniejszych zapisów w regulaminach i na odpowiednie przygotowanie uczniów.

Pani Dorota Jabłońska, nauczyciel bibliotekarz ze SP 43 im. Simony Kossak w Białymstoku opowiedziała o realizowanym w szkole projekcie PO WER, jego korzyściach w pracy biblioteki szkolnej. Zachęcała uczestniczki konferencji do udziału w  realizacji projektów międzynarodowych:   eTwinning, Skype Project, czy Bookmark Exchange Project - realizowanych w ramach szkolnego projektu PO WER ,,Zgodnie współpracując, nauczymy się więcej”.

Na zakończenie Olga Topolewska dokonała przeglądu najciekawszych wydarzeń w roku szkolnym 2021 / 2022.  Pomimo trudnej sytuacji w szkołach udało się przeprowadzić wiele ciekawych akcji, zrealizować zaplanowane projekty. Konferencję prowadziła Magdalena Kraszewska, która  zaprosiła uczestników do udziału w warsztatach.

Pani Jolanta Bakier i Elżbieta Korzeniecka, nauczyciele bibliotekarze Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku poprowadziły szkolenie pn. „Lekcja na szybko ... . Praktyczne sposoby popularyzacji czytelnictwa”, podczas którego prezentowały, przy aktywnym udziale kursantek, interesujące pomysły na ciekawe zajęcia z uczniami.

Natomiast Pani  Wioletta Matusiak  przygotowała dla uczestniczek escape room pn. „Szkoła w dobrym klimacie. Escape Room jako narzędzie pracy nauczyciela bibliotekarza”. Gra dotyczyła poszanowania praw autorskich i wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród uczestników.

Program zaciekawił uczestników konferencji, wyrażamy nadzieję na równie udane wydarzenie w kolejnym roku szkolnym.

Oprac. Olga Topolewska