Spotkania autorskie z Agnieszką Tyszką w Białymstoku

CEN w Białymstoku

W dniu 15.10.2019 r. mieliśmy przyjemność gościć w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, na spotkaniu autorskim, Panią Agnieszkę Tyszkę, autorkę bajek, opowiadań, powieści, a także słuchowisk radiowych oraz scenariuszy teatralnych. Pani Agnieszka jest seria książek dla dzieci młodszych pisarki, „Zosia z ulicy Kociej”. Z lektur adresowanych do młodzieży popularnością cieszą się książki: „Wyciskacz do łez”, „Smażone tablety” czy ”Nawijka na skajpie”.

Od początku, Pani Agnieszka starała się uaktywnić licznie zgromadzoną publiczność, zadając pytania. W dalszej części to uczniowie zadawali pytania pisarce, miedzy innymi: o drogę zawodową, w jaki sposób rozpoczęła przygodę z pisaniem, czy też - skąd czerpie inspirację do swoich książek.

Po oficjalnej części spotkania uczniowie mieli możliwość uzyskania od autorki autografu.

Źródło:  http://www.cen.bialystok.pl/biblioteka/

SP nr 45 w Białymstoku

15 października 2019 roku gościliśmy w naszej szkole pisarkę Agnieszkę Tyszkę, autorkę wielu słuchowisk radiowych, bajek, opowiadań , powieści, w tym poczytnej serii „Zosia z ulicy Kociej”, laureatkę  Nagrody  im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Róże w garażu".  Pani Agnieszka z przyjemnością wymyśla zaskakujące tytuły dla swoich utworów – np. „Kredens pod Grunwaldem”, „Mejle na miotle”, „Nawijka na skajpie”, „Czego uszy nie widzą...”, „Wyciskacz do łez”, „Smażone tablety”, a dla dzieci opowieści: „O czym pada śnieg”, „Deszczowa zagadka inspektora Nielubca” i  "Nienia z Zielonego marzenia".

W krótkiej prezentacji przeczytała o sobie: „Dzięki niezwykłemu dzieciństwu posiada nieobliczalną wyobraźnię. Jej narodziny w marcu 1968 roku wywołały uliczne zamieszki w Toruniu. Jako niemowlę oddana do domu starców, pierwsze kroki stawiała wśród mchów i paproci. Zna leśne rusałki i imiona wielu roślin. W wieku trzech lat siedziała w więzieniu, otoczona sympatią przestępców.” 

 Te niesamowite informacje zdają się być nieprawdziwe, ale okazało się, że wszystko jest prawdą. Nawet jej pobyt w więzieniu ma swoje wytłumaczenie, bowiem mama pisarki była prawnikiem i w związku z wykonywanym zawodem   często spotykała się z osadzonymi i zdarzało się, że musiała tam zabierać małą córeczkę.

Autorka wciągnęła czytelników w zabawę z przysłowiami, zachęcała do czytania i sięgania po jej utwory. Zdradziła troszeczkę tajemnic na temat książkowej Zosi oraz kolejnego tytułu serii „Na wygnaniu”, budząc tym niemałe emocje. Po spotkaniu był czas na pamiątkowe zdjęcia, zdobycie autografu  i chwilę spokojnej rozmowy.

Spotkanie odbyło się w ramach 10. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku przy dofinansowaniu z budżetu miasta Białegostoku. W spotkaniu uczestniczyła młodzież naszej szkoły z klas VII c, VIII a i VIII f oraz grupa prawdziwych fanów Zosi z ulicy Kociej. Gościliśmy również uczniów  z kilku białostockich szkół podstawowych: SP 12, SP 16 i SP 47. W sumie w spotkaniu uczestniczyło około 100 osób.  

Spotkanie organizowały w SP 45: Elżbieta Bączek, Lila Gudel, Anna Kondracka, Joanna Michałowska

 Źródło, zdjęcia:  http://nk207206.whm.koba.pl/Biblioteka/Aga%20Tyszka.pdf  ;   http://nk207206.whm.koba.pl/Biblioteka/Galerie/Spotkanie%20z%20Agnieszka%20Tyszka/index.html