Scenariusz zajęć czytelniczych w oparciu o książkę Joanny Papuzińskiej „Asiunia”

Alicja Zgajewska - nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Łapach

Licencja CC – Uznanie autorstwa 3.0 Polska

TEMAT ZAJĘĆ: Poznajemy wojenną historię Asiuni

CELE:

  •  zapoznanie uczestników z zagadnieniem II Wojny Światowej
  • zachęcenie do przeczytania książki „Asiunia”
  • promocja książki i biblioteki

CZAS TRWANIA: 45 minut

MIEJSCE PRZEPROWADZENIA: biblioteka szkolna albo sala lekcyjna

UCZESTNICY: uczniowie klasy III lub IV

METODY PRACY:

  • słowna
  • oglądowa
  •  interaktywna

FORMY PRACY:

  • zbiorowa
  • grupowa
  •  indywidualna

MATERIAŁY WYKORZYSTANE:

  • Papuzińska J. – Asiunia. Warszawa, Wydawnictwo Literatura, 2016
  • Papuzińska J. – Asiunia. [audiobook]
  • film IPN „Niezwyciężeni” https://www.youtube.com/watch?v=M7MSG4Q-4as
  • plansza „Co wiemy o II Wojnie Światowej?”
  •  walizka zawierająca różnorodne przedmioty (np. chleb, butelka wody, termos, lalka, miś, mazaki, kredki, igła, włóczka, karty do gry, skarpety, guziki, cukierki) oraz hasła wypisane na oddzielnych kartkach (np. miłość, odwaga, przyjaźń, szacunek, posłuszeństwo, powaga, uśmiech, strach, tolerancja)

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie uczniów, przekazanie tematu zajęć czytelniczych.

Podczas dzisiejszych zajęć poznamy książkę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej. Jest to historia małej dziewczynki, która opowiada nam o II Wojnie Światowej. Historię Asiuni przekazała nam Joanna Papuzińska, która była tą Asiunią z książki. Takie książki, które opowiadają o przeżyciach samego autora nazywamy autobiografiami. 

Fragment 1 – odsłuch rozdziału 1 z audiobooka

  1. Nawiązanie do tematu książki

Poznaliśmy Asiunię, pięcioletnią dziewczynkę z Warszawy. Asiunia urodziła się w 1939 roku. Czy ktoś zna taką datę? Czy komuś się z czymś kojarzy? Nie? W takim razie obejrzyjmy sobie film, a potem porozmawiamy.

Film https://www.youtube.com/watch?v=xFGCoq0vemw

II Wojna Światowa była straszna. Na pewno niektórzy Wasi krewni – babcie, dziadkowie, prababcie, pamiętają czas wojny. Pytamy dzieci, czy rozmawiały kiedykolwiek z osobami starszymi o wojnie, jeśli tak, to co na ten temat wiedzą. Chwalimy każdą wypowiedź. Jeśli dzieci chcą dowiedzieć się czegoś więcej, wyjaśniamy trudne terminy, opowiadamy o wojnie.

  1. Podsumujemy teraz poznane informacje na temat wojny. Przed Wami jest plansza z zakrytymi hasłami (zał. 1). Zaraz dowiemy się, co utkwiło Wam w pamięci po filmie. Kto zapamiętał jakieś hasło, datę, podnosi rękę do góry. Jeśli znajduje się tu takie hasło, zostanie ono odsłonięte. Każda prawidłowa odpowiedź zostanie nagrodzona słodkim cukierkiem. Zaczynamy.

Odkrywanie haseł na planszy „Co wiemy o II Wojnie Światowej?”

  1. Macie już jakieś pojęcie o okrutnym czasie wojny. Teraz wracamy do książki. W przeczytanym fragmencie starajcie się zapamiętać, co Asiunia straciła podczas wojny.

Fragment 2- strona 9, czytamy 1 i 2 akapit

Wypisujemy na tablicy, co straciła Asiunia: mama, tata, siostry – Ewa, Danka, bracia – Przemek, Andrzej, Marek, Krzyś, Tomeczek, ulubiona piżamka , dom, łóżko, poduszka, kołderka, meble, kubeczek

  1. Asiunia nie ma domu, tuła się po jakichś bliżej nieznanych krewnych. Czy myślicie, że to dobrze? Można poznać nowych ludzi, nowe mieszkania… Dlaczego Asiunia jest smutna? Dlaczego nie może spać i często płacze? A czy Wy zostajecie sami w domach? Na jak długo?

Teraz przeczytamy o tym, jak Asiunia trafiła w końcu do babci. Posłuchajcie:

Fragment 3 – strona 16, strona 24, 1 i 2 akapit

Zobaczcie, zdobyłam dla Was bardzo starą walizkę. Przeleżała gdzieś na strychu ponad 70 lat. (Zapraszamy dzieci, by zbliżyły się do walizki i wspólnie przeglądamy rzeczy tam umieszczone.)

Z przeczytanego tekstu wynikało, że ludzie podczas wojny musieli szybko pakować walizki, bo słyszeli od Hitlerowców „Schnell, schnell!” co znaczy „szybko, szybko”. Do walizki nie można było też pakować dużo rzeczy, bo nie wiadomo było, czy wędrówka nie potrwa wiele dni, dlatego walizka nie mogła być ciężka. Zobaczcie, jakie przedmioty znajdują się w walizce. Wymieńmy je. Z tych przedmiotów musimy wybrać tylko te najbardziej przydatne w podróży. Co wybierzemy? Podpowiadamy dzieciom, co się przyda. A co z wartościami? Które przydadzą nam się w trudnych chwilach?

  1. Na zakończenie naszych dzisiejszych zajęć możemy spróbować odpowiedzieć na pytanie: Czy łatwo było być dzieckiem podczas wojny? Jak myślicie, jak zakończyła się historia opowiedziana w książce? Słuchamy wypowiedzi uczniów. Czytamy ostatni fragment.

Fragment 4 – strona 48

Na zakończenie nauczyciel pyta uczniów, co najbardziej podobało się im podczas zajęć? Żegna się z uczniami i zaprasza do biblioteki szkolnej.

Załącznik 1

PLANSZA „CO WIEMY O II WOJNIE ŚWIATOWEJ”

 

1

2

3

4

5

6

A

WOJNA

PAŃSTWO PODZIEMNE

BOMBY

ENIGMA

WŁOCHY

1939

B

SAMOLOT

SWASTYKA

OKUPACJA

CICHOCIEMNI

WALKA

SZARE SZEREGI

C

GETTO

 

1945

NIEMCY

KATYŃ

WYWIAD

SYBERIA

D

JAPONIA

POWSTANIE WARSZAWSKIE

FRANCJA

ROSJA

MONTE CASSINO

ŻYDZI