AKTUALNOŚCI

Przerwa na czytanie

Szkoła Podstawowa nr 15 im.  M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku

W ubiegłym roku zainicjowałam akcję „Przerwa na czytanie, przerwa na słuchanie”. Trwała ona prze cały miesiąc. W określony dzień na długiej przerwie dziewczynki z koła „Książkowe Moliki” czytały książki zakupione w ramach NPRC.

Do czytania wybraliśmy serię „Poczytaj ze mną”, aby pokazać różne barwy literatury: kryminał, bajkę, fantasy, reportaż, humor, baśń, przygodę, epos, przypowieść.

Uczennice czytające z własnej inicjatywy przygotowały pytania do tekstu, które zadawały słuchającym, a nagrodą za prawidłowa odpowiedź były cukierki.

Na pierwszej takiej przerwie  dzieci otrzymały „kartę słuchacza”, na której zbierały pieczątki stawiane po każdym wysłuchaniu kolejnej książki. Osoba, która była obecna najwięcej razy i zebrała najwięcej pieczątek brała udział w losowaniu nagrody.

Dzięki tej akcji starsze uczennice mogły wykazać się w czytaniu i umiejętności zainteresowania czytelników. Dzieci z klas młodszych zamiast biegać na przerwie, słuchały ciekawych książek i często później je wypożyczały.

Oprac. Agata Horoszko

Źródło: http://sp15bialystok.pl/index.php/biblioteka-aktualnosci