Autorzy regionalni

Prezentujemy listę znanych w regionie osób, które warto zaprosić na spotkania autorskie. Jeżeli chcecie Państwo uzyskać szczegółowe dane kontaktowe, proszę pisać do nas: Olga Topolewska, email: topolewska@cen.bialystok.pl, Magdalena Kraszewska, email: magdalena.kraszewska@cen.bialystok.edu.pl

Krystyna Gudel (ur. 1959)

Poetka. Nauczycielka nauczania zintegrowanego i polonistka. Pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu, a następnie w Zespole Szkół w Jaświłach. Mieszka w Suchowoli. Laureatka wielu konkursów literackich. Jej wiersze publikowano w wydawnictwach pokonkursowych i almanachach. Pisze dokwartalnika Biebrzańskim Szlakiem o losach ludzi z czasów wojny. Interesują ją lokalne zwyczaje, obrzędy i tradycja ludowa. Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie.

Poezja:

Sady pozostawione (2003), Stopy na ścieżkach (2008), Tam rodziły się tęsknoty (2011), Stąd(2015), Którędy do domu? (2016) - wiersze dla dzieci, Pielgrzymka codzienna (2018)

Inne:

Historie pazurem wojny kreślone (2017) – proza, relacje wojenne;  Pomiędzy wschody a zachody wpisana(2013) – przewodnik po Gminie Suchowola,  współautorka, Kajety starobojarskie: Ona (2007) oraz Pomiędzy zmierzchem a świtem (2016),  współautorka, Smaki miłości (2014); redakcja

Profil na Facebooku - zobacz ; SP w Suchowoli: twórczość - https://suchowola.net/

Fundacja Biała Wieża

Fundacja toniezależna instytucja kultury, która swoje działania realizuje przede wszystkim poprzez organizację zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych oraz wydawnictwo książek. Wydano m.in.:

 • Nie ma powietrza (między nami) / Sławomir Mojsiuszko
 • 9 mgnień wiosny byłego cara / Miłka Malzahn
 • Rowerem przez Puszczę / Biała Wieża i MAL-BIZ
 • Wilczek Milczek / Bogdan Dudko
 • Drzewa Puszczy / Dagmara Widanow
 • Dolina. Znad Narwi i Świsłoczy / Bogdan Dudko
 • Wakacje spędzam w Białowieży / wycieczki edukacyjne
 • Wilczek Milczek / przygoda z igłą i nitką

Autorzy chętnie spotykają się z dziećmi i młodzieżą.

Kontakt poprzez strona www fundacji - http://bialawieza.org/

Borowik Anatol

Filolog polski, kulturoznawca. Wychowanek wrocławskiego Ośrodka Teatralnego "Kalambur" i wrocławskiego Teatru "Misterium".

Miłośnik i wykonawca pieśni B. Okudżawy. Z grupą sesyjnych muzyków od lat propaguje i przypomina twórczość Mistrza... Zafascynowany twórczością: J. Brela, Ż. Biczewskiej, J. Baez, L. Cohena. Żeglarz. Wydał płytę z 21 pieśniami Bułata Okudżawy.Do dziś dał około 200 koncertów na terenie Podlasia i Polski. W 2011 roku jako jedyny artysta z Polski został zaproszony na I Międzynarodowy i Wszechrosyjski Festiwal Pieśni Bułata Okudżawy w Moskwie ( Rosja) którego jest laureatem.

Fotograf. Miłośnik natury, w szczególności: Bieszczad i jeziora Wigry. Obywatel Świata, ale zdecydowanie człowiek Kresów i Pogranicza Wschodniego jako kulturowego tygla narodu.

Występuje w bibliotekach całego województwa podlaskiego z koncertami Ballad Bułata Okudżawy oraz z piosenkami z Krainy Piosenki Poetyckiej,pisze muzykę do wierszy Anny Zajączkowskiej i wykonuje te pieśni na koncertach.

Chomutowska Emilia

Nauczycielka przedszkola, lat 25, pisarka i poetka. Debiut literacki w 2008 roku, jej książki przeznaczone są dla młodzieży. Do tej pory wydała książki: „Chyba Zołza” – nagroda II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT oraz „Kawaleria i kawalerki”.

Wyróżnienia i nagrody w konkursach poetyckich: 

 • II miejsce w konkursie na parafrazę wierszy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, 
 • II miejsce w międzyszkolnym konkursie „Jestem autorem i wydawcą książki”.

Diemjaniuk Bożena

Urodziła sie w dniu 9 sierpnia 1966 w Augustowie. Absolwentka filologii rosyjskiej, podyplomowych studiów polonistycznych oraz historycznych. Nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym. Mieszka w Augustowie.

Zainteresowania: religia, historia, literatura.

Najważniejsza nagroda: medal Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura z okazji tysięcznej rocznicy męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu (2010).

Największe osiągnięcie w konkursach literackich: III nagroda w XV Konkursie Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera (2007).

Publikacje książkowe: "Bieżeńcy" (Oficyna Wydawnicza „STOPKA”, Łomża 2005); "Terra Benedicta" (Wydawnictwo My Book, Szczecin 2007); "Święty Brunon. Patron tych, którym ciasno we własnym domu" ( Wyd. WAM, Kraków 2011"; "Powołany. Antologia utworów o św. Brunonie Bonifacym z Kwerfurtu" (wraz z Józefą Drozdowską i ks. Jerzym Sikorą), Towarzystwo Miłośników Rajgrodu, Augustów-Rajgród 2012.

Publikowała m.in. w czasopismach: „Któż jak Bóg”, „Martyria”, „AKANT”, „Najprościej”.

Strony internetowe:

Doroszkiewicz Bogusław

Nauczyciel polonista ZSR w Krzyżewie, juror konkursu poetyckiego szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Czyżewie, członek Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.

Jego poezja był publikowana w almanachach i antologiach m.in.: A Duch wieje kędy chce (2004), Imperatyw (2005), Przestrzeń prawdy (2005), W poszukiwaniu... (2009). Autor tomiku Nie odchodź bez wiersza (2011). 

Drozdowska Józefa

Józefa Drozdowska (ur. w 1954 w Jeziorkach koło Augustowa) – nauczyciel bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Filii w Augustowie, autorka tomików wierszy i książek dla dzieci, bibliografii oraz małych form prozatorskich i dziennikarskich, regionalistka, przewodnik turystyczny, animatorka życia literackiego. Debiutowała w 1978 roku w „Prometeju” i „Gazecie Współczesnej”. Więcej - czytaj

Gierasimowicz Halina

Nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim, folklorystka, autorka ksiązki „Życiodajna woda …”. Więcej - czytaj

Hyjek Marek 

Pedagog szkolny, pracuje w Szkole Podstawowej w Zabłudowie, interesuje się historią, kulturami Indian obu Ameryk oraz sztuką i muzyką klasyczna, lubi podróże po Polsce. Owocem jego zainteresowań historią własnej rodziny jest niedawno wydana biografia s. Marianny Olechno ,,Aby nieść miłosierdzie".

Jest autorem wielu publikacji głównie o Indianach np:,,Za ścianą wigwamu.Życie rodzinne Indian Ameryki Północnej", ,,Szoszoni. Mistrzowie sztuki przetrwania", ,,Nawahowie.Ludzie Ścieżki Piękna". Jest także współautorem kilku książek o historii i kulturze Indian wydanych w Polsce i za granicą.

Janikowska Elżbieta

Nauczyciel bibliotekarz SP nr 19 w Białymstoku, autorka książek dla dzieci, bajkoterapeutka, autorka blogu  www.bajkoterapeutka.blog.onet.pl (codziennie nowa bajka). Więcej - czytaj

Salnikow Andrzej

Poeta, dziennikarz, filozof (Bielsk Podlaski). Informacje o autorze - zob. artykuły Kurier Poranny, Lubimy czytać

Siemieniuk Małgorzata

Poetka, rodzinna wieś Barszczewo k/ Białegostoku. Zawód wyuczony – technik analityki chemicznej. Obecnie mieszka i tworzy w Łapach. Pracuje w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Białymstoku. Od 2007 roku członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie w dziedzinie poezji. Za swoje wiersze otrzymała szereg nagród i wyróżnień, między innymi:

 • I nagrodę za zestaw wierszy w Międzynarodowym konkursie recytacji i promocji współczesnej poezji dla dzieci i młodzieży „O baryłeczkę Kubusia Puchatka” – Suwałki 2007 rok.
 • II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka - Lublin 2008 rok.
 • III nagroda w Otwartym Konkursie poetyckim „Majowej Konwalii” – 2007, 2009 rok.

Jej wiersze ukazywały się w pokonkursowych almanachach. Wydała też swoje zbiorki poezji : „W zwierciadle duszy”(2008), „Wiersze dla dzieci” (2011) oraz tomik poezji lekarzy weterynarii „Witraż z Chironem w tle” (2011) – 10 wierszy poetki.

Solińska Jadwiga

Plastyka obrzędowa, zdobnicza, pisarstwo (Wąsosz). Informacje o autorce - zobacz strona www autorki.

Szwajkowska Stanisława

Poetka ludowa, hafciarka (Dołubowo, pow. siemiatycki).

Wakuluk Halina

Nauczyciel bibliotekarz SP nr 28 w Białymstoku, poezja dla najmłodszych, autorka książek. Więcej - czytaj