AKTUALNOŚCI

Relacja ze spotkania z Zuzanną Orlińską w bibliotekach szkolnych Białegostoku (SP nr 2, 4, 43)

Szkoła Podstawowa nr 2 w Białymstoku
Spotkanie autorskie z Zuzanną Orlińską 17 września 2019 r. godz. 10.45 w naszej szkole

W ramach X edycji "Podlaskich Spotkań z Pisarzami" w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z panią Zuzanną Orlińską. Pisarka bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o swoim warsztacie pisarskim, inspiracjach oraz procesie tworzenia poszczególnych książek. Odpowiadała na liczne pytania, zadawane przez uczniów.

Ponadto autorka udzieliła wywiadu dla miłośników jej książek, dokonała pamiątkowego wpisu do Kroniki szkolnej i Księgi pamięci. Każde dziecko miało możliwość otrzymania autografu pani Zuzanny Orlinskiej z osobistą dedykacją.

Oprac. Jolanta Kosobko
Źródło: https://sp2bialystok.edupage.org

Szkoła Podstawowa nr 4 w Białymstoku
Spotkania autorskie z Zuzanną Orlińską

Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 20 i 47 w Białymstoku oraz uczniowie naszej szkoły. Pani Orlińska opowiadała o swoich książkach i o tym skąd czerpie pomysły. Nie są to tylko informacje z internetu tak jak przypuszczała młodzież ale źródłem informacji są rachunki dworskie, opowieści ludzi lub informacje z nagrobków na cmentarzu.W ten sposób powstały historyczne powieści dla młodzieży „Detektywi z klasztornego wzgórza” i „Z Bożej łaski Jadwiga, król”. Autorka przekazała ciekawostki dotyczące znanych postaci historycznych. Opowiedziała o śniadaniu królowej Jadwigi( bydło, 400 jajek, 4 prosiaki, 20 kurczaków … oraz o tym czego nie lubił jeść król Jagiełło.

Były to ciekawe opowieści, które wzbudziły wielkie emocje uczestników spotkania .Tak wielkie jak moment koronacji królowej Niny z kl. Vc . Mamy nadzieję, że bezpośredni kontakt z pisarką był niecodziennym przeżyciem i zachęcił uczestników do sięgnięcia po książki Zuzanny Orlińskiej.

Po spotkaniu uczennice(Kasia,Tosia,Daria, Sara i Nika) zaśpiewały utwór w języku białoruskim pt.”Try czarapahi”.

Spotkanie odbyło się w ramach 10. edycji projektu "Podlaskie Spotkania z Pisarzami" autorstwa białostockiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich realizowanego w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Projekt jest finansowany przez Urząd Miasta w Białymstoku. W październiku przeprowadzony zostanie konkurs "Czy znasz twórczość ...?".

Oprac. Lucyna Lenart
Źródło: http://www.sp4bialystok.vizz.pl/

Szkoła Podstawowa nr 43 w Białymstoku
Spotkania z Zuzanną Orlińską

17 września 2019 r. gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku panią Zuzannę Orlińską – laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. II nagrody w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz wyróżnienia w Konkursie Literatury Dziecięcej za książkę „Ani słowa o Zosi”. Powieść ta została również wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Książka ,,Stary Noe" otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (2016) i wyróżnienie w konkursie PS IBBY „Książka roku 2015”, a „Biały teatr Panny Nehemias” - wyróżnienie PS IBBY „Książka roku 2017”.

Od początku spotkania autorka nawiązała świetny kontakt z czytelnikami - zaczarowała 100-osobową publiczność i - bez mikrofonu - opowiadała o tym, skąd czerpie inspiracje do kolejnych powieści. Dowiedzieliśmy się więc, że zarówno baczna obserwacja synów, studiowanie królewskich rachunków sprzed setek lat lub weekendowa wyprawa do Czerwińska mogą przyczynić się do powstania zajmującej opowieści. Pisarka powiedziała kilka słów o swoich nagrodzonych już książkach i zachęciła do przeczytania innych - m.in. „Detektywi z klasztornego wzgórza” i „Z Bożej łaski Jadwiga, król”. Jednak najżywiej publiczność reagowała na fragmenty opowieści o... cierpiącym sięciolatku. Zaraz znalazło się kilku czytelników, którzy chcieli wypożyczyć książkę tuż po spotkaniu. To chyba największy komplement dla autora :)))). Nie zabrakło czasu na pamiątkowe zdjęcia, a ci którzy mieli ze sobą książki Zuzanny Orlińskiej, otrzymali autografy.

Spotkanie odbyło się w ramach 10. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami" organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w partnerstwie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku przy dofinansowaniu z budżetu miasta Białegostoku. W spotkaniu uczestniczyła młodzież naszej szkoły z klas Vb i VIe pod opieką pań: Katarzyny Draniewicz, Joanny Fiłończuk i Barbary Magnuszewskiej, 20 uczniów klas V - VIII biorących udział w tegorocznej edycji konkursu ,,Czy znasz twórczość...?" oraz dzieci z kilku białostockich szkół podstawowych: SP nr 12 , 15, 37, 44 i 45.

W sumie na spotkaniu z popularną autorką w naszej szkole było około 100 osób. Spotkanie w szkole zorganizowały nauczycielki bibliotekarki:  Ewa Babińska, Elżbieta Danieluk, Dorota Jabłońska

Oprac. Dorota Jabłońska
Źródło: https://sp43bialystok.edupage.org/