AKTUALNOŚCI

Realizacja programu NPRC w Szkole Podstawowej nr 42 w Białymstoku

Działania biblioteki Szkoły Podstawowej nr 42 im. Błogosławionego ks. Michała Sopoćki  w Białymstoku w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2019 r. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie szkoły.

Spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i młodzieży

15 października 2019 r. uczniowie klasy IV a byli na wyjątkowym spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Tyszką – pisarką książek dla dzieci, na którym nie zabrakło informacji o autorce, jej warsztacie pracy, ciekawostek na temat całej kociej serii oraz pomysłach na nowe książki. Rozmawialiśmy także o tym, dlaczego warto czytać, co w czytaniu jest najpiękniejsze, a co dla niektórych bywa najtrudniejsze. Autorka odpowiedziała na wszystkie pytania, rozdała autografy i podpisała książki. W części warsztatowej zamieniliśmy się w prawdziwych twórców!

zdjęcia: https://sp42.bialystok.pl/o-szkole/biblioteka/2

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019 za nami. Kolejny raz na początku września wzięliśmy udział w akcji ogólnopolskiego czytania, której patronuje Para Prezydencka. Tym razem w menu pojawiły się perły nowelistyki polskiej, zaś naszym daniem głównym był utwór Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków". Został on odczytany przez Panią Dyrektor i nauczycieli naszej szkoły. W ten sposób rozpoczęliśmy działania promujące czytelnictwo.

 zdjęcia: https://sp42.bialystok.pl/?start=13

Czytelnicy w akcji - należy nam się czytanie!!!

Początek czerwca minął nam pod hasłem promowania czytelnictwa. 7 czerwca wzięliśmy kolejny raz udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Tym razem starsi uczniowie spędzili trochę czasu na czytaniu na świeżym powietrzu. Młodsi wzięli udział w szkolnej aktywności roboczo nazwanej „Należy mi się czytanie, czyli czytanie na leżąco”. Szkolne korytarze zapełniły się materacami, na których relaksowali się uczniowie, czytając wcześniej przyniesione książki. Dzieci również wymieniały się książkami. Tak się zaczytały, że nie chciały wracać do sal na lekcje. Był to wspaniale spędzony czas, można powiedzieć – uczta czytelnicza.

 zdjęcia: https://sp42.bialystok.pl/?start=26

Przerwa na czytanie

W naszej szkole po raz pierwszy pojawiła się „Przerwa na czytanie”.
Jest to akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniowie wiedzieli, że będzie to zupełnie nowy sposób spędzania w szkole czasu wolnego i przygotowali się do niego należycie. Przynosili książki, z których powstały klasowe biblioteczki. W dniach 8 – 15 maja uczniowie wymieniali się na przerwach książkami i czytali. Jako, że mogli to robić w wybranych przez siebie miejscach i pozycjach, skorzystali z okazji i puścili wodze fantazji. Również biblioteka szkolna zauważyła w tym czasie wzrost czytelnictwa. Wielu uczniów stwierdziło, że mogliby w taki sposób spędzać przerwy, inni poznali lekturowe propozycje kolegów i koleżanek. Bardzo spodobała nam się akcja, która pokazuje, że czytanie jest ciekawe oraz zachęca uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym czasie.

zdjęcia: https://sp42.bialystok.pl/?start=39

Wiosenna Loteria Fantowa

Ci, którzy czytają - wygrywają! Przekonać się o tym mogli uczniowie, którzy 10 maja przyszli do biblioteki szkolnej i wypożyczyli książkę. Dzięki temu mogli wziąć udział w bezpłatnej loterii fantowej. Każdy los wygrywał. Uczniowie wypożyczając książki świetnie się bawili. 

zdjęcia: https://sp42.bialystok.pl/?start=39

Oprac. Ewa Dmitruk