AKTUALNOŚCI

Relacje ze spotkań autorskich z Zofią Piłasiewicz

I LO w Białymstoku

We wtorek, 15 października 2019r,. odbyło się w naszym liceum spotkanie z Panią Zofią Piłasiewicz - psychologiem, podróżniczką, fotografem. Autorka książek: "Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna", "Gruzja. W pół drogi do nieba" czy "Rospuda i okolice" opowiadała o swoich doświadczeniach podczas wyprawy na Syberię na teren Republiki Tuwy (autonomicznej republiki w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej).

Wspominała o trudnościach w czasie spływu rzeką Jenisej płynącą przez terytorium Tuwy; o pięknej, jeszcze nieskażonej syberyjskiej przyrodzie - czystych rzekach, majestatycznych górach i stepach, na których Tuwińcy pasą wielbłądy i bydło oraz gdzie stawiają tradycyjne jurty; o wierzeniach i kulturze ludzi zamieszkujących te tereny. Opowieść o syberyjskiej wyprawie była wzbogacona prezentacją zdjęć autorstwa Pani Zofii, można tez było usłyszeć muzykę plemion mongolskich.

Nasz Gość  opowiedział również o swojej fascynacji Gruzją - krajem pełnym kontrastów, pięknym i przyjaznym, o spotkaniach z niezwykle gościnnymi ludźmi.

W spotkaniu z Panią Zofią Piłasiewicz uczestniczyło około 80 uczniów: zaproszona młodzież z VII LO i X LO w Białymstoku oraz uczniowie naszego liceum.

Organizatorkami spotkania, które odbyło się w ramach X edycji "Podlaskich Spotkań z Pisarzami", były: p. prof. Bożena Głębocka i p. prof. Małgorzata Supińska.

Źródło:  https://ilo.pl/

VI LO w  Białymstoku

W ramach 10. edycji „Podlaskich Spotkań z Pisarzami” dnia 15 października 2019 r. biblioteka VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku zorganizowała spotkanie autorskie z pisarką Zofią Piłasiewicz. Uczestniczyły w nim 83 osoby. Byli to uczniowie klas I Gp i I Gg naszej szkoły oraz uczniowie pobliskich zaprzyjaźnionych szkół wraz z nauczycielami.

Pani Anna Konopko, witając pisarkę, przybliżyła ją jako podróżniczkę i autorkę ciekawych fotografii. Kim jest Zofia Piłasiewicz, czym się na co dzień zajmuje, o jakich podróżach są jej książki – tego dowiedzieliśmy się w trakcie spotkania, które poprowadzili uczniowie naszej szkoły, Amanda Sienkiewicz i Marek Citkowski.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wypowiedzi autorki na temat jej twórczości i dalekich podróży. Zadali jej mnóstwo pytań. Chcieli między innymi dowiedzieć się, dlaczego pisze książki podróżnicze, skąd wzięła pomysł na zwiedzanie Syberii i Gruzji. Zofia Piłasiewicz opowiedziała, jak tworzy książki, ile ich napisanie wymaga pracy, podróży i czasu. Przybliżyła też ludzi, których spotykała w czasie swoich podróży, mówiła o ich gościnności, otwartości i życzliwości. Wspomniała ponadto o swojej najnowszej książce, którą zaczęła pisać, ale tych sekretów niestety zdradzić nie możemy.

Uczniowie byli zafascynowani opowieściami autorki o jej podróżach, podziwiali piękne fotografie, które pisarka zaprezentowała uczestnikom spotkania. Zofia Piłasiewicz także doceniła wkład i przygotowanie osób prowadzących spotkanie. Była mile zaskoczona pytaniami, które określiła jako ciekawe i inspirujące.

Na koniec spotkania był oczywiście czas na autografy, rozmowy i pamiątkowe zdjęcia.

Oprac. Anna Konopko

źródło:  http://nowe.vilo.bialystok.pl/ 

CEN w Białymstoku

Gościem 10. edycji Podlaskich Spotkań z Pisarzami w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku 15 października 2019 roku, była Zofia Piłasiewicz, psycholog, podróżnik, autorka książek i licznych artykułów prasowych związanych z podróżami i nie tylko, współautorka Literackiego Atlasu Polski oraz tekstów do albumów: Kanał Augustowski, Rospuda. Piłasiewicz jest również poetką i fotografem.  Pasje, w których się spełnia, przynoszą jej satysfakcję i sukcesy.

Największą popularność przyniosły jej książki, opisujące miejsca, które odwiedziła: Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna; GruzjaW pół drogi do niebaPodróż. Spotkanie prowadzone było w formie pytań zadawanych przez osoby prowadzące oraz publiczność. Autorka prezentowała slajdy, przedstawiające kraje, w których była. Młodzież interesowało, w jaki sposób pisarka nawiązuje kontakt z tubylcami, jak przygotowuje się do podróży, skąd pozyskuje fundusze na swoje wyprawy.

Oczywiście nie zabrakło pytań dotyczących kultury i obyczajów oraz przygód, które wzbudzały najwięcej emocji wśród publiczności. Stwierdziła, że posiada “gen” podróżnika, który pozwala jej przekraczać granice i pokonywać przeszkody. Zachęcała młodych ludzi do poszukiwania pasji. Powiedziała, że najważniejsze dla niej jest spotkanie z drugim człowiekiem, toteż po części oficjalnej, długo jeszcze trwały rozmowy w ciepłej atmosferze, połączone z podpisywaniem książek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z białostockich szkół średnich oraz nauczyciele.

Źródło:  http://www.cen.bialystok.pl/biblioteka/