AKTUALNOŚCI

Realizacja projektu "PorozmawiajMY. Proszę!" w bibliotece SP nr 2 w Łapach

Biblioteka naszej szkoły zakwalifikowała się  (jako jedna ze stu bibliotek z całego kraju) do projektu "PorozmawiajMY. Proszę!", którego organizatorami są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Kocham Polskę.

Warunkiem przystąpienia do projektu było zorganizowanie zajęć z młodzieżą z wykorzystaniem przysłanej książki Mai Kramer i Karoliny Laube Kramer pod tytułem „Nieoczywista układanka polska” oraz udostępnienie książki czytelnikom. Książka ta to zbiór ponad 400 haseł – współczesnych i historycznych – które opisują sprawy dotyczące naszego kraju. W książce nie znajdziemy definicji, tylko krótkie teksty opisujące różnorodne zjawiska, fakty, przedmioty. Każdy temat może być pretekstem do przemyśleń albo do dyskusji.

Zaplanowane zajęcia w klasach ósmych odbyły się 28 i 30 października 2019 roku. Na zajęcia zostały wybrane tematy aktualne – „Hejt”, „Czytelnictwo” i „Cmentarze”. Poniżej krótki opis, jak wyglądały zajęcia z projektu:

„Hejt”

 1. Poznanie tekstu z książki „Nieoczywista układanka polska”.
 2. Wspólne redagowanie definicji omawianego słowa, z wykorzystaniem różnych źródeł.
 3. Układanie „słownika” hejtu, składającego się z pospolitych słów, które niektórych mogą ranić (przeprowadzone metodą kuli śniegowej).
 4. Prezentacja pracy poszczególnych grup.

„Czytelnictwo”

 1. Poznanie tekstu z książki „Nieoczywista układanka polska”.
 2. Krótka dygresja na temat ciekawych książek i umiejętności czytania.
 3. Po co nam książki? – wypisanie zalet książek, z pominięciem ich czytania.
 4. Umieszczenie karteczek z pomysłami na wyrysowanej, wielkiej księdze.

„Cmentarze”

 1. Poznanie tekstu z książki „Nieoczywista układanka polska”.
 2. Wymiana doświadczeń i wiedzy na temat cmentarzy różnych wyznań.
 3. Próba pisania epitafium na swój temat.

Zajęcia w klasach ósmych pozwoliły uczniom spojrzeć na omawiane tematy w kreatywny sposób. Praca z książką była ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Mam nadzieję, że uczniowie zechcą poznać całą książkę „Nieoczywista układanka polska”.

Opracowanie zajęć i prowadzenie: Alicja Zgajewska

Źródło: https://sp2lapy.superszkolna.pl/