Aktualności

Co czytają uczniowie Zespołu Szkół w Szumowie ?

Lucyna Selerowska, nauczyciel Bibliotekarz Zespołu Szkół w Szumowie

Zapraszamy do przeczytania recencji lektur szkolnych ( i nie tylko) pisanych przez uczniów szkołyb podstawowej i gimnazjum, zamieszczonych na stronie www Zespołu Szkół w Szumowie, w zakładce "Biblioteka" . Oto przykładowe recenzje:

„Ten Obcy”

Książka Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten Obcy” jest naszą lekturą szkolną. Występują w niej dwaj bracia: Marian i Julek oraz ich dwie koleżanki: Ula i Pestka. Pewnego dnia dziewczynki poszły na wyspę i zobaczyły w krzakach nieznajomego chłopaka. Gdy podeszły bliżej, to przestraszyły się, że chłopak zemdlał, bo leżał nieruchomo. Na szczęście nieznajomy nagle poruszył się, więc odetchnęły z ulgą, że mu nic nie jest. Pestka pobiegła szybko po kolegów, a Ula została, aby pilnować śpiącego. Po pewnym czasie nieznajomy obudził się. Ula, trochę przestraszona, postanowiła podejść bliżej. Wtedy zauważyła, że noga chłopca krwawi. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jaka była dalsza historia wszystkich bohaterów książki, to musicie ją przeczytać. Naprawdę jest to bardzo ciekawa lektura.
Paulina Brulińska, klasa VI b szkoła podstawowa

„Spotkanie nad morzem”

Elza jest bohaterką powieści Jadwigi Korczakowskiej pt. „Spotkanie nad morzem”. Dziewczynka mieszka w małej osadzie rybackiej z państwem Budziszami, ale tak naprawdę nie jest ich krewną. Kiedy umarła ich mama, starsi ludzie zaopiekowali się sierotą. Życie Elzy jest ciężkie, bo dziewczynka nie widzi od urodzenia. Zły los się odwraca, gdy Elza poznaje Danusię, która spędzała wakacje u cioci nad morzem. Jedno z pierwszych spotkań dziewczynek kończy się nieprzyjemnie. Danka, nieświadoma problemów koleżanki, chce wręczyć jej w prezencie książkę i zachęcić ją do głośnego czytania. Zapłakana Elza wyjaśnia, że jest niewidoma. Ta niefortunna sytuacja staje się początkiem ich wielkiej przyjaźni. Bardzo zachęcam do przeczytania tej ciekawej książki.
Patrycja Glińska, klasa V szkoła podstawowa

„Mały Książę”

Ostatnio przeczytałam książkę pt. „Mały Książę”. Napisał ją Antone de Saint-Exupery. Lektura bardzo mnie zaciekawiła.

Głównym bohaterem jest mały chłopiec z planety B-612. Postanawia on wyruszyć w świat, w poszukiwaniu miłości i przyjaźni. W tym celu odwiedza planety, które zamieszkują kolejno: Król, Człowiek Próżny, Pijak, Bankier, Latarnik i Starszy Pan. Mały Książę rozmawia z nimi i wyciąga wnioski z usłyszanych informacji. Główny bohater znajduje w końcu przyjaciół – lisa i żmiję, a także miłość – Różę.

Książka kryje wiele symboli, których prawidłowe odczytanie umożliwia głębsze zrozumienie tego, co autor chciał przekazać odbiorcom.  Moim zdaniem każdy powinien sięgnąć po tę książkę, gdyż zawiera ona ważne zasady i prawdy o życiu człowieka. Uświadamia nam, że nie można oceniać ludzi po tym, jak wyglądają i ile mają pieniędzy. Musimy dobrze kogoś poznać, by go ocenić i zobaczyć, jaki jest naprawdę. Według mnie lektura uczy nas właściwego postępowania w różnych sytuacjach. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki.
Edyta Wnorowska, klasa II c gimnazjum

„Kwiat kalafiora” – Małgorzata Musierowicz

Ta książka bardzo mi się spodobała, ponieważ bohaterka - Gabrysia – przeżywa wiele śmiesznych oraz smutnych przygód. Dziewczyna uczy się, jak być dobrą dla innych, zaprzyjaźnia się ze swoją dokuczliwą sąsiadką oraz zakłada Grupę Dyskusyjną „ESD”.
Gabriela  ma trzy siostry: Idę, Natalię i Patrycję, mamę, która ciężko chorowała oraz ciągle czytającego książki tatę.
Polecam  tę powieść, ponieważ przedstawia ludzkie wady i zalety oraz jest bardzo zabawna.
Bartosz Bagiński, klasa V a

„Kamienie na szaniec”

Ostatnio przeczytałam książkę Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.

Opowiada ona o losach młodzieży polskiej w czasach drugiej wojny światowej. Główni bohaterowie książki - Rudy, Alek, Zośka - dzielnie walczyli z okupantem hitlerowskim. Ci młodzi ludzie zapłacili za wolność naszej Ojczyzny cenę najwyższą. Tadeusz Zawadzki – Zośka, Jan Bytnar – Rudy i Aleksy Dawidowski – Alek są polskimi bohaterami drugiej wojny światowej. Moim zdaniem każdy Polak musi przeczytać tę piękną i prawdziwą książkę.
Zuzanna Żebrowska, klasa II a gimnazjum

„Harry Potter i więzień Azkabanu”

Spośród wielu powieści, które ostatnio przeczytałam najbardziej podobała mi się książka Joanne Kathleen Rowling pt. „Harry Potter i więzień Azkabanu”.

Harry Potter nie jest zwykłym chłopcem. Wiele lat temu chciał go zabić wielki Czarnoksiężnik Voldemort, morderca jego rodziców. Zaklęcie rzucone na niemowlę odbiło się od niego i ugodziło samego mistrza czarnej magii, pozbawiając go mocy na długie lata. Obecnie Harry uczy się w szkole dla nastoletnich czarodziei – Hogwarcie. Mieszka u krewnych – Vernon’a i Petuni Dursley’ów, którzy źle go traktują. Pewnego dnia Harry dowiaduje się, że z Azkabanu -  najbardziej strzeżonego miejsca – uciekł morderca Syriusz Black, który zamierza go zabić. W celu zapewnienia bezpieczeństwa Harremu innym uczniom, każde wejście do budynku jest pilnie strzeżone. W tym samym czasie do kadry nauczycielskiej szkoły dołącza profesor  Remus John „Lunatyk" Lupin, specjalista od obrony przed czarną magią. Niespodziewanie Harry dowiaduje się, że to nie Syriusz przyczynił się do śmierci jego rodziców (jak wszyscy dotąd sądzili) tylko Peter Pettigrew. Okazało się, że zamienił się on w szczura, wkradł się do rodziny Weasley’ów i został zwierzątkiem Rona – przyjaciela Harrego i Hermiony.
Uważam, że „Harry Potter i więzień Azkabanu” to wspaniała powieść. Polecam i zapraszam do czytania!
Weronika Nowacka, klasa II b gimnazjum

Źródło: http://szkolaszumowo.pl/