Aktualności

Relacja z Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W październiku, jak co roku, planowane są różnorodne działania promujące bibliotekę szkolną. W tym roku święto było pod znakiem projektów i akcji, do których włączyła się nasza biblioteka.

NOC BIBLIOTEK

„Dawno, dawno temu w bibliotekach nie mieszkały zwykłe książki, dobrze Wam znane, tylko książki zaczarowane” – tak zaczynała się historia, którą usłyszeli uczestnicy Nocy Bibliotek w naszej szkole. Historia ta była początkiem bibliotecznego Escape Roomu. Uczniowie z klas piątych, podzieleni na dwie grupy, zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. Podczas ich rozwiązywania musieli wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnościami językowymi i matematycznych a także spostrzegawczością. Przydała się również umiejętność sprawnego posługiwania się smartfonem i komputerem, ponieważ trzeba było odczytać informację ukrytą pod kodem QR, wysłać sms-a do osoby prowadzącej i zredagować tekst w odpowiednim programie. Rozwiązaniem każdej zagadki była wskazówka, gdzie należy szukać następnej łamigłówki. Po rozwiązaniu wszystkich zadań, na podstawie znalezionej mapy, uczniowie znaleźli skarb. Nie była to jedyna atrakcja tej nocy. Po rozlokowaniu się w salach szkolnych uczniowie zmagali się z trudnymi do wymowy zdaniami i wierszami. Wypowiadanie wyrażeń typu: „Stół z powyłamywanymi nogami” czy „wyrewolwerowany rewolwerowiec” wywoływało salwy śmiechu. Wszyscy brali udział w zawodach sprawności językowej i świetnie się bawili. Po kolacji i wspomnianym bibliotecznym Escape Roomie uczestnicy obejrzeli francuski film „Ptyś i Bill” w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu. Ptyś to rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzą Billa i Ptysia w tarapaty. Projekcja filmu podczas Nocy Bibliotek była jedyną okazją do jego obejrzenia, gdyż nie ma go w ogólnodostępnej dystrybucji. Ostatnie zajęcia odbyły się już w sobotni poranek. Uczniowie zapoznali się z historią zdobienia książek i sami próbowali ozdobić pierwszą literę swojego imienia.

AKCJA „PANI Z BIBLIOTEKI POLECA”

Akcja „Pani z biblioteki poleca… ” została zapoczątkowana w pierwszych dniach października. Całoroczna akcja szkolna polega na tym, że po ukazaniu się w szkole plakatu z polecanymi przez nauczyciela biblioteki książkami, wychowawca klasy wypożycza pozycję przeznaczoną dla danej klasy i odczytuje jej fragmenty podczas godzin wychowawczych. W tym miesiącu do akcji zostały wybrane opowiadania: Do klas 1 i 2 - R. Piątkowska: „Gang słodziaków” Do klas 3 - G. Kasdepke: „Kacperiada” Do klas 4 - G. Kasdepke: „Detektyw Pozytywka” Do klas 5 - M. Kruger: „Złota korona” Do klas 6 – A. Conan Doyle: „Zniknięcie młodego lorda” Do klas 7 – „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” Do klas 8 – A. Czechow: „Opowiadania”

ZAJĘCIA W KLASACH 1-2 W RAMACH PROJEKTU „SŁODZIAKI Z BIEDRONKI”

Spółka Akcyjna Jerónimo Martins Polska, do której należy sieć sklepów Biedronka, przysłała do szkoły zestaw książek „Gang słodziaków” R. Piątkowskiej. Na podstawie opowiadań zawartych w książce, biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła zajęcia czytelnicze w klasach pierwszych i drugich. Zajęcia czytelnicze w klasach pierwszych Podczas zajęć pierwszoklasiści poznali tekst opowiadania „Królestwo”. W swobodnej wypowiedzi określili, jakie cechy według nich powinien mieć król. Na zakończenie zajęć, z przygotowanych przez bibliotekarza szablonów, stworzyli kolorowe korony. Zajęcia w klasach drugich Podczas zajęć uczestnicy poznali opowiadanie „Domek na plecach”. Rozmawiali o tym, co jest potrzebne do biwakowania. Próbowali chodzić z „plecakowym domkiem”. Na zakończenie zajęć uczniowie ozdabiali domki ślimaków na wydrukowanych kolorowankach.

ZAJĘCIA W KLASACH ÓSMYCH W RAMACH AKCJI „PODARUJ WIERSZ” 9 października 2019 roku uczniowie klasy 6 b, 7 a, 8 a i 8 b.

Oprac. Alicja Zgajewska

Źródło:  https://sp2lapy.superszkolna.pl/