Aktualności

Podlaski #1Lib1Ref

#Biblioteka 2023-01-13
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy szkolnych i pedagogicznych województwa podlaskiego do udziału w nowej akcji Podlaski  #1Lib1Rref.
 
Głównym organizatorem wydarzenia  #1Lib1Ref (= ang. 1 librarian, 1 reference, pol.: 1 bibliotekarz, 1 przypis) jest  stowarzyszenie Wikimedia Polska (WMPL) , które zaprasza w dniach 15 stycznia  - 5 lutego 2023 roku,  bibliotekarzy do wspólnego uzupełniania  haseł o przypisy w  Wikipedii i wybranych projektach siostrzanych (Wikiźródła, Wikidane). 
 
Wydarzenie rozpoczyna w dniu 16 stycznia 2023 roku otwarte szkolenie online na platformie Zoom, następnie odbędą się spotkania stacjonarne  w  Białymstoku, Poznaniu, Warszawie.
 
Akcji towarzyszy konkurs, którego celem jest:
  • zwiększenie wiarygodności treści Wikipedii i wybranych projektów siostrzanych (Wikiźródła, Wikidane) poprzez dodanie wysokiej jakości przypisów;
  • zapoznanie osób edytujących Wikipedię i jej projekty siostrzane od niedawna (szczególnie ze środowiska bibliotekarskiego) z mechanizmem i zasadami dodawania przypisów;
  • zmotywowanie doświadczonych edytorów i edytorek Wikipedii, Wikiźródeł oraz Wikidanych w do pracy nad uźródłowieniem haseł/treści z brakami w przypisach.
Najbardziej aktywni  uczestnicy / uczestniczki otrzymają nagrody.
 
Szczegóły dotyczące akcji  oraz odpowiedzi na pytania: Jak zacząć pracę z Wikipedią? Jak napisać swoje pierwsze hasło? Gdzie szukać pomocy? , znajdują się na stronie: https://pl.wikipedia.org/ 
 
Wydarzenie jest obecne na Facebooku: https://fb.me/e/2BklAiGd7
 
---------------
W Białymstoku spotykamy się 21 stycznia o godz. 9.00 w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli, przy ulicy Złotej 4.  Szkolenie poprowadzi wolontariusz Pan Grzegorz  Zalewski.
 
Prosimy o rejestrowanie się   - https://www.cen.bialystok.pl/oferta-cen/
 
Do zobaczenia!
 
Olga Topolewska, koordynator akcji