Słowa ulatują, pismo pozostaje

#Biblioteka 2018-10-11

Projekt edukacyjny dla uczniów szkół średnich.

Edukacyjny projekt czytelniczy " Słowa ulatują, pismo pozostaje " realizowany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Z otrzymanej dotacji z priorytetu III Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka zakupiła 259 egzemplarzy nowości wydawniczych z zakresu edukacji czytelniczej oraz literatury dla dzieci i młodzieży. W wypożyczalni został wyodrębniony regał z wolnym dostępem do tychże książek.

Jednym z głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 ogłoszonych przez MEN jest upowszechnienie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, dlatego też głównym celem naszego projektu było wsparcie nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w planowaniu i realizowaniu zadań związanych z kształtowaniem zainteresowań czytelniczych uczniów.

Projekt realizowany był we współpracy z Książnicą Podlaską i Muzeum Historycznym w Białymstoku. Dzięki eksponatom wypożyczonym z muzeum , bibliofilskim okazom biblioteki i osobliwym formom książek przygotowano ciekawą wystawę ilustrującą historię pisma i książki oraz ewolucję materiałów i narzędzi pisarskich :"Z mediami przez wieki".

Aby uatrakcyjnić zajęcia wprowadzono ciekawe formy pracy:

  • zabawę w głuchy telefon,
  • kalambury polegające na rysowaniu tytułów znanych lektur szkolnych,
  • rozrysowywanie w grupach przygotowanych tekstów za pomocą obrazków (piktogramów),prezentacja prac i wspólne odgadywanie.

Co zyskali nauczyciele : wsparcie merytoryczne, wiedzę o literaturze wspierającej promocję czytelnictwa i poznali ciekawe metody aktywizujące uczniów.

Co zyskali uczniowie : wzbogacili swoja wiedzę na temat historii pisma i książki, uświadomili sobie rolę pisma i poznali osobliwe formy wydawnicze.

Od listopada 2016 do czerwca 2017 przeprowadzono 30 lekcji bibliotecznych, w których wzięło udział 633 uczestników (32 nauczycieli i 601 uczniów).