V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

Akcja czytelnicza V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz organizowana jest przez wydawnictwo Akapit Press.

Jeżycjada – cykl powieści składających się z  w 21 tomów – opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Wierni czytelnicy traktują bohaterów jak najbliższych przyjaciół, towarzyszą im w przeróżnych perypetiach, w trudnych i szczęśliwych chwilach. Po Jeżycjadę sięgają całe pokolenia, poszczególne części zna niejedna prababcia, babcia, matka i córka.

Cele projektu:

  • popularyzacja twórczości Małgorzaty Musierowicz wśród uczniów
  • doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
  • rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów oraz zainteresowań czytelniczych
  • rozbudzenie wśród uczniów świadomości literackiej, pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury
  • uwrażliwienie dzieci do piękna języka ojczystego
  • zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Projekt realizowany jest w kwietniu w formie lekcji bibliotecznych skierowanych do  uczniów 4 i 5 klas szkół podstawowych. Zajęcia są wzbogacone prezentację multimedialną o życiu i twórczości autorki. Spotkania z uczniami skupiają  się głównie na czytaniu wybranych fragmentów książek Małgorzaty Musierowicz (rozmowa dotycząca przeczytanych fragmentów). Poza tym oferowane są też inne atrakcje m.in. kalambury dotyczące tytułów  lektur szkolnych, projektowanie okładki do wybranej książki, zagadki, a na  koniec coś słodkiego  - w myśl słów Małgorzaty Musierowicz " Lepiej czytać przy jedzeniu niż nie czytać wcale". Po zajęciach możliwość zwiedzania wypożyczalni, czytelni, zbiorów specjalnych i innych zakamarków biblioteki.

koordynator Barbara Werpachowska ; email: barbara.werpachowska@cen.bialystok.edu.pl tel. 85 732 98 67 wew. 131