Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Festiwal literacki "Na pograniczu kultur"

Inicjatorem i organizatorem Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku jest Fundacja Sąsiedzi (strona  www, profil na Facebooku) - organizacja pozarządowa powstała w 2010 roku. Jej celem jest m.in. działalność wydawnicza i popularyzatorska oraz promocja dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego i obszaru pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego w kraju i za granicą.

Targom towarzyszy festiwal literacki Na pograniczu kultur, podczas którego mają miejsce spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami, ogólnopolskie premiery książek oraz odbywają się  warsztaty dla dorosłych i dzieci. 

Centrum Edukacji Nauczycieli  w Białymstoku od roku 2015 wspiera organizacyjnie festiwal, przeprowadzając rejestrację dzieci i młodzieży na warsztaty i spotkania autorskie.

W roku 2018 nauczyciele bibliotekarze CEN w Białymstoku zorganizowali i przeprowadzili  terenową grę literacką Tu i tam z bohaterami książek Grzegorza Kadepki, gdzie nagrodą główną było spotkanie z autorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.  Relacja z gry - czytaj.

Nauczyciele bibliotekarze szkolni zrzeszeni w białostockim oddziale Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych od roku 2016 przeprowadzają wspólnie z  Szkołą Podstawową nr 43 w Białymstoku (główny organizator) i Fundacją Sąsiedzi konkurs plastyczny Czytanie jest the best. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich województwa podlaskiego. Zadanie uczestników polega na wykonaniu ilustracji do książki ulubionego autora (gościa targów) lub plakatu promującego czytanie i Targi Książki w Białymstoku. Strona konkursu - www