Konkursy towarzyszące

Akcję poprzedzają dwa konkursy szkolne - Parada Postaci Literackich organizowana przez SP 15 w Białymstoku i Konkurs Głośnego Czytania "Czytanie jest w modzie"organizowany przez SP 19 w Białymstoku oraz konkurs przedszkolny  Polska moją Ojczyzną oragnizaowany przez Przedszkole Samorządowe nr 4 w Białymstoku. Laureaci występują podczas uroczystej Inauguracji na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Odeskiej 1.

Międzyszkolna Parada Postaci Literackich

Międzyszkolna Parada Postaci Literackich jest cyklicznym konkursem, organizowanym od 10 lat przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 15 w Białymstoku. Konkurs jest podsumowaniem edukacji czytelniczej w klasach I-III. Ma na celu promocję czytelnictwa, prezentację ulubionych bohaterów książkowych, odkrywanie i prezentowanie uzdolnień teatralnych uczniów

Konkurs otrzymał Honorowy Patronat: Prezydenta Miasta Białegostoku, Teatru Dramatycznego, Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W jury  zasiadają aktorzy, bibliotekarze, pedagodzy.

Parada Postaci wpisała się już w kalendarz konkursów międzyszkolnych, ma swoich stałych uczestników - szkoły, które co roku biorą  w niej udział. Konkurs przebiega w przyjemnej atmosferze, dostarcza miłych wrażeń zarówno występującym jak i podziwiającym występy. W roli konferansjerów  sprawdzają się uczennice  szkoły. 

Organizatorki konkursu: Agata Horoszko, Marzena Kowalczuk, Katarzyna Sułkowska 

Polska moją Ojczyzną

Konkurs rodzinny „Polska moją Ojczyzną” został zorganizowany przez nauczycielki Przedszkola Samorządowego na nr 4 w Białymstoku po raz pierwszy w roku 2018. Celem konkursu było rozwijanie zdolności literackich, czytelniczych i poetyckich dzieci i rodziców, pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej, zachęcanie do wspólnego spędzania czasu dzieci i rodziców oraz budowanie poczucia dumy z bycia Polką, Polakiem.

Adresatami konkursu były dzieci w wieku 5-7 lat wraz z rodzicami, które miały za zadanie stworzyć wiersz poświęcony naszej Ojczyźnie.

W roku 2018 na konkurs wpłynęło 40 wierszy z 11 placówek przedszkolnych miasta Białegostoku. Wielu uczestników pokusiło się również o zilustrowanie swojego utworu.  Laureaci konkursu z placówek, z których najwięcej wierszy nadesłano zaprezentowali swój wiersz podczas inauguracji 7 Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Operze i Filharmonii w Białymstoku. Recytacji towarzyszyć będzie prezentacja ilustracji wykonanych przez uczestników konkursu.

Organizatorzy:  J. Kowalewska,  A. Więsław, E. Szewczul, M. Wysocka, E. Tarnawczyk,  A. Maliszewska 

Konkurs Głośnego Czytania „Czytanie jest w modzie”.

Konkurs Głośnego Czytania „Czytanie jest w modzie” organizowany jest Szkołę Podstawową nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku od 2015 roku. Od 2016 r. przesłuchania konkursowe odbywają się w klubie „Zenit” Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta”.

Jego cele to: popularyzacja czytania wśród dzieci,  propagowanie wartościowej literatury, zwrócenie uwagi na poprawne posługiwanie się piękną polszczyzną oraz stworzenie uczniom możliwości konfrontacji własnych osiągnięć z rówieśnikami.

Konkurs od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli. Podczas eliminacji międzyszkolnych, które odbywają się w maju, uczestnicy głośno czytali teksty legend, baśni Henryka Sienkiewicza, „Króla Maciusia I”, a ostatnio „Hobbita”. Obecnie kategoria konkursowa obejmuje uczniów klas 5-8.

Zmagania uczestników obserwuje i ocenia profesjonalne jury, które składa się między innymi z pracowników Uniwersytetu w Białymstoku, Radia Białystok, Książnicy Podlaskiej czy klubu „Zenit”.

Podsumowanie konkursu następuje podczas inauguracji Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Fundatorami nagród są: Urząd Miejski w Białymstoku, Pijalnia Czekolady „Wedel”, Książnica Podlaska i Szkoła Podstawowa nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku.

Organizatorki konkursu: K. Chołko, E. Janikowska 

Booktalking – krótko i ciekawie o książce

Organizatorem międzyszkolnego  konkursu czytelniczego „Booktalking – krótko i ciekawie o książce” jest biblioteka Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi  im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku.

Celem konkursu było upowszechnienie czytania dla przyjemności, rozbudzanie i pielęgnowanie potrzeb czytelniczych, doskonalenie umiejętności autoprezentacji, propagowanie wartościowych pozycji literackich odpowiednich do wieku, rozbudzanie emocjonalnego nastawienia do książek oraz przywracanie właściwych proporcji między rzeczywistością wirtualną a światem słowa pisanego. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VIII.

A czym jest booktalking? Boottalking – nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek  i zachęcanie do czytania dla przyjemności.

W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 20 uczestników z 9 szkół podstawowych: SP 4, SP 15, SP 16, SP 24, SP 43, SP 45, SP 47, SP 50, SP z Zabłudowa. Ich zadaniem było zaprezentować, zareklamować metodą booktalkingu wybraną przez siebie książkę zachęcając do jej przeczytania.

Prezentacje podczas konkursu międzyszkolnego stały na wysokim poziomie, były bardzo ciekawe, urozmaicone i wzbogacone kostiumami oraz rekwizytami. Całemu spotkaniu towarzyszyła miła, wesoła atmosfera

Mamy nadzieję, że nasz konkurs spotka z równie dużym zainteresowaniem w następnych latach.

Organizatorzy konkursu: Elżbieta Bączek, Lila Gudel, Anna Kondracka, Joanna Michałowska