AKTUALNOŚCI

"Dziura w płocie" i inne bajki Elżbiety Janikowskiej

Elżbieta Janikowska

Nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku. Autorka bajek dla dzieci. : „Bajka  o jabłuszku”, 

Laureatka wielu konkursów literackich m.in. „Bajka Pomagajka”, „Bajka na dobry sen”, „Bajka na dobranoc”, „Napisz bajkę”, Razem z Guziolkiem piszemy bajki” i wielu innych.

Mama trójki dzieci – już dorosłych, babcia dwójki wnucząt: Wiktorii i Stasia Od września 2008 roku do 2012 roku jako pierwsza i jedyna na Podlasiu edukowała domowo najmłodszą córkę, zobacz - Perły polskiej edukacji domowej.  Od 2005 roku mieszka na wsi, ma 3 psy, 2 koty. W wolnych chwilach robi na drutach, wyszywa, a w maju przygotowuje miód z mniszka według własnej, sprawdzonej receptury.

Interesuje się wszelkimi odmianami arteterapii, szczególnie bajkoterapią. 

Ukazało się nakładem wydawnictwa „Printex” dziesięć książek jej autorstwa, a w 2017 roku Książnica Podlaska w serii „Bajkowa Księżniczka” wydała trzy kolejne. Oto tytuły:

„Madzia i Jacek” - Białystok, Wydawnictwo „Printex”, 2014

"Madzia i Jacek" to powieść dla dzieci, przede wszystkim w wieku 7-10 lat. Główni bohaterowie są rodzeństwem. Jacek już chodzi do szkoły i opiekuje się swoją młodszą o kilka lat siostrą. W pewnym momencie swych przygód trafiają do barwnej krainy sympatycznych stworków, w której Madzia, nieoczekiwanie, zostaje księżniczką.....

„Trzy miecze i inne bajki” - Białystok, Wydawnictwo „Printex”, 2012

Książka zawiera dwie bajki. Pierwsza z nich pt. „Stracone kropki” opowiada o biedronce, która pewnego razu była tak niegrzeczna, że straciła wszystkie swoje kropki. Zmartwiona biedroneczka postanowiła je odzyskać, ale okazało się, że to wcale nie jest takie proste. Kolejna bajka pt. „Trzy miecze” opowiada o starym królu, który chciał przekazać swoje królestwo jednemu z trzech synów. Postanowił więc poddać ich próbie. Podarował każdemu z nich miecz i polecił wykorzystać najlepiej, jak tylko potrafią.

„W krainie elfów” - Białystok, Wydawnictwo „Printex”, 2015

Po obu stronach Karminowej rzeki mieszkają elfy pracowite i elfy artystyczne. Obie strony rzeki łączy tęczowy most, po którym elfy wędrują do siebie pomagając sobie nawzajem. Ale pewnego dnia na moście dochodzi do kłótni i tęczowy most znika. Elfy nie mogą dotrzeć do siebie i postanawiają to naprawić.

„Prawdziwy książę” - Białystok, Wydawnictwo „Printex”, 2014

Książka jest zbiorem czterech baśni o różnej tematyce: „Bajka o zaginionej księżniczce”, „Kosmiczna wojna”, „Królewskie sny” i „Prawdziwy książę”. Oprócz tego zawiera cykl opowiastek „Przyjaciele z Malinowego Lasu”. To krótkie historyjki o zwierzątkach z przedszkola „Pod sosenką”, które przeżywają różne przygody.

„Stacja docelowa” - Białystok, Wydawnictwo „Printex”, 2017

Książka zawiera opowiadania przede wszystkim skierowane do ludzi młodych, ale z pewnością z zainteresowaniem będą ją czytać również osoby dorosłe. Są to teksty o miłości, którą przeżywamy niezależnie od tego czy mamy lat -naście czy -dziesiąt. Nie zabrakło wśród nich m.in. opowieści, a raczej bajki dla ludzi, którzy coś w życiu utracili, a jednak podnoszą się i idą dalej. 

„Kwiatek pięciopłatek” - Białystok, Książnica Podlaska, 2017

Kwiatek pięciopłatek wyrósł w miejscu, w którym spadł zaczarowany pyłek wróżki. Rzecz jasna sam kwiatek musi więc być zaczarowany. Potrafi spełnić każde życzenie, wystarczy je tylko wypowiedzieć. Tylko, że po spełnieniu każdego z życzeń kwiatuszek traci jeden płatek. W końcu zostaje mu jeden ostatni płatek. Jakie życzenie wypowie mrówka, która dźwiga wielką sosnową igłę do mrowiska? Co się stanie z magicznym kwiatkiem?

„Mały olbrzym” - Białystok, Książnica Podlaska, 2017

Mały olbrzym jest za mały, żeby przebywać z olbrzymami, a za duży, aby zaakceptowali go ludzie. Ukrywa się więc wśród zwierząt w górskiej jaskini. Pewnego dnia jeden z olbrzymów kaleczy się i potrzebuje ziela, które rośnie miedzy skałami, gdzie żaden olbrzym wcisną się nie może. Prawie w tym samym czasie drzewo przygniata jednego z drwali. Czy mały olbrzym pomoże tym, którzy nim wzgardzili? Czy zamieszka wśród ludzi albo wśród olbrzymów?

„Ogród marzeń” - Białystok, Książnica Podlaska, 2017

W ogrodzie wróżki Gardenii rośnie mnóstwo kwiatów, a każdy z nich to ludzkie marzenie. Kiedy kwiat zakwita – marzenie zostaje spełnione. Ale pewnego dnia wróżka stwierdza, że jeden z kwiatów nigdy nie zakwitnie. To marzenie dziewczynki, która straciła w wypadku swoich rodziców. Ale elfik Niezapominajka nie daje za wygraną. Postanawia zrobić wszystko, aby kwiat jednak rozkwitł.

 Tekst i zdjęcia: Elżbieta Janikowska

Artykuł o twórczości autorki:  Anna Nosek, Bibliotekarze-literaci Białostocczyzny. Elżbieta Janikowska i jej twórczość dla dzieci, Bibliotekarz Podlaski 2018 nr 1 

Okładki książek autorki