AKTUALNOŚCI

O spotkaniu autorskim z Panią Anną Kamińską

„Dwójka chirurgów jest w stanie
Zmienić Wam twarz, bez wątpienia:
Myślenie i Oczytanie…
 I tak przez trzy pokolenia!” 
( W. Młynarski)

Tradycją naszej szkoły stają się spotkania z interesującymi ludźmi nauki i kultury inicjowane przez Bibliotekę VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku. Wśród naszych gości pojawiły się ostatnio takie osobistości jak: Pani Jolanta Maria Dzienis, Pan Jakub Ćwiek, Pani Dorota Sokołowska, Pan Waldemar Wilczewski. W pamięci mamy również spotkanie z Panią Elżbietą Awramiuk,   które  odbyło  się w Centrum Edukacji Nauczycieli,  a które współorganizowaliśmy  przygotowując wywiad z językoznawcą.

W tym roku nasza szkoła znalazła się wśród organizatorów spotkania z  Panią  Anną  Kamińską  oraz  konkursów  organizowanych  

w ramach projektu „Podlaskie Spotkania z Pisarzami”. Projekt realizowany jest przez Białostocki Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.  Partnerem projektu jest Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

W piątek, 19 października 2018 roku warto było zarezerwować czas na spotkanie autorskie Pani Anny Kamińskiej, którą mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole. Znamy ją głównie jako autorkę nominowanych do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława  Kazaneckiego  książek:  „Simona. Opowieść  o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” oraz „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”, za którą otrzymała nagrodę.

Pani Anna Kamińska jest pisarką i dziennikarką, chociaż – jak nam powiedziała – nie lubi o sobie myśleć „pisarka”… . Nazywa siebie dokumentalistką, reportażystką.

 „ Dla mnie przygodą jest wysłuchiwanie ludzkich opowieści, ja   jestem   ich   opowiadaczem.  (…)  Kiedy  czuję  się  poruszona i pisanie sprawia mi przyjemność, może się wydarzyć, że ktoś znajdzie coś dla siebie.”

Znakomite propozycje czytelnicze Pani Anny Kamińskiej wyróżniają się dbałością o każdy szczegół warstwy literackiej  i wizualnej. Jej książki to poruszające ludzkie historie, wyjątkowe wydarzenia  i okoliczności jakie im towarzyszą. Ich autorka imponuje skrupulatnością i dociekliwością. Rzetelne fakty łączy   z intuicją na temat człowieka i z ostrożnością  w ferowaniu sądów.

Uroczystość rozpoczęliśmy dziękując za przybycie autorce oraz wszystkim gościom. Znaleźli się wśród nich uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły, ich opiekunowie, ale również uczniowie 6 Publicznego Gimnazjum w Białymstoku, uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 28 w Białymstoku oraz ich Nauczyciele.

Po krótkim powitaniu głos zabrał Dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego – Pan Jerzy Nowik. W ciepłych słowach podziękował uczniom za udział w spotkaniu, ich zaciekawienie   otaczającym światem, literaturą. Zachęcał jednocześnie do  dalszego odkrywania przestrzeni kultury i sztuki.

Po części oficjalnej, w klimat spotkania wprowadziła wszystkich Julia Krzyżanowska, uczennica klasy IG piosenką „Pamiętajcie  o ogrodach” z repertuaru Jana Pietrzaka. Następnie uczennice: Sandra Andrukiewicz i Weronika Bieniasz z klasy IG dokonały prezentacji twórczości Pani  Kamińskiej wzbogaconej przygotowaną prezentacją multimedialną: Musiałam „dotknąć” wielu rzeczy, żeby Panią zrozumieć.

Pani Anna Kamińska od pierwszych słów zachęcała naszą młodzież do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Powołując się na autorytety podkreślała, że warto rozwijać talenty, którymi zostaliśmy obdarowani. Przywołała przykład Simony Kossak, która swoją wrażliwość, miłość do zwierząt i zafascynowanie ich psychologią przekuła w pasję swojego życia. Podobnie było w przypadku Wandy Rutkiewicz – bohaterki biografii: „Wanda. Opowieść o sile życia  i śmierci...”. Jej talent wybuchł nagle, z zaskoczenia, niemal w środku życia.

Dalsza część rozmowy przybrała formę pytań nurtujących  z pewnością wszystkich przybyłych na spotkanie.  Było ich wiele, a pojawiały się już od momentu  organizowanych  w bibliotece lekcji, mających na celu wprowadzenie młodzieży w tajniki twórczości Pani Kamińskiej. Pytania nawiązywały nie tylko do książek. Autorka opowiadała o swoich twórczych inspiracjach, motywacjach. Uchyliła również rąbka tajemnicy dotyczącej nowej książki. Wiemy już, że jej bohaterem będzie tym razem mężczyzna:)

W trakcie rozmowy bardzo wyraźnie wyczuwało się szacunek pisarki do zwykłych ludzi i prostych reguł.

Z naszym gościem pożegnaliśmy się piosenką Grzegorza Turnaua „Znów wędrujemy” w wykonaniu Gabrieli Traskowskiej z klasy IG mając cichą nadzieję, że los jeszcze nas ze sobą zetknie.

Spotkanie z Panią Anną Kamińską minęło nam bardzo szybko. Okazało się niezwykle wzbogacające i… pełne wzruszeń. Teraz przyszedł czas na refleksje… Co udało się zrobić dobrze a co można by było jeszcze dopracować? Niewątpliwie była to dla nas wszystkich okazja do odkrywania talentów, które w nas drzemią. Rozwijanie pasji sprawia radość. Gdy mamy do czegoś predyspozycje warto poświęcić temu maksymalną ilość czasu i energii.

Animatorem spotkania była Biblioteka Szkolna VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom spotkania, którym bliska jest piękna i wartościowa literatura i dla których książka jest stałym towarzyszem dnia codziennego.

 Opracowała: Jowita Chomiczewska, nauczyciel bibliotekarz

 

 

 

POWRÓT