AKTUALNOŚCI

Relacja z konferencji podsumowującej rok szkolny 2018 / 2019 "Z komiksem przez epoki. Popularyzacja czytelnictwa w różnych odsłonach"

Konferencja adresowana do polonistów i nauczycieli bibliotekarzy odbyła się  w dniu 12 czerwca 2019 r. w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Złotej 4. Dyrektor  placówki - pani Ewa Ściana powitała uczestników - nauczycieli, rodziców i uczniów. 

Pani Magdalena Kraszewska, konsultant CEN w Białymstoku,  w wystąpieniu pn. "Sztuka czy kicz ? O komiksie w Polsce i innych krajach" przybliżyła historię i rozwój komiksu w Polsce i na świecie, wskazała najbardziej znanych twórców. 

Następnie wręczono nagrody laureatom i finalistom konkursu  pn. "Komiks inspirowany lekturą - z postaciami literackimi przez epoki" Edycja 1. Antyk . Konkurs ogłoszono w  lutym, otrzymano wiele interesujących prac. Pan Tomasz Samojlik, podlaski twórca komiksów i autor książek dla dzieci, przyznał nagrodę specjalną  uczennicy Oliwii Kossakowskiej ze Szkoły Podstawowej w Zawadach. Sponsorami nagród był Urząd Miejski w Białymstoku oraz  Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

O tym, jakie jest miejsce komiksu w nowej podstawie programowej opowiadała pani Beata Borys, konsultant CEN w Białymstoku. Wskazywała na wartości literackie, sposoby i metody  pracy , wskazała na programy komputerowe służące do tworzenia komiksów.

Największą akcją czytelniczą organizowaną w Białymstoku w mijającym roku szkolnym był. 8. Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom. Akcji towarzyszą od lat międzyszkolne konkursy:

  • Międzyszkolna Parada Postaci Literackich - organizowana od 10 lat przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 15 w Białymstoku,
  • Konkurs Głośnego Czytania „Czytanie jest w modzie” - organizowany przez Szkołę Podstawową nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku od 2015 roku
  • „Booktalking – krótko i ciekawie o książce” - organizowany przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku.

Pani Olga Topolewska, konsultant CEN w Białymstoku, opowiedziała o powyższych wydarzeniach , ilustrując wypowiedź zdjęciami .  Zachęcała do udziału w ogłaszanych konkursach,  podkreśliła, że podlascy uczniowie  są bardzo aktywnymi czytelnikami, zdobywają nagrody nawet w ogólnopolskich konkursach. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 8 w Białymstoku uzyskały tytuł Mistrza Polski.

Konferencji towarzyszyła wystaw prac konkursowych  uczniów.

Oprac. Olga Topolewska

Zdjęcia: Elżbieta  Korzeniecka