Aktualności

Tydzień Bibliotek w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło brzmiało: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach po raz drugi włączyła się w obchody tego święta. Zaplanowane działania odbyły się on-line oraz stacjonarnie. Program obchodów przewidywał:

  1. Zaproszenie do zagrania w prostą grę planszową „Lekturki”. Gra została stworzona dla uczniów klas młodszych w aplikacji Genially. Link do gry: https://view.genial.ly/5ee23c1ce72a170d81ecc2d9/game-lekturki
  2. Zaproszenie uczniów wszystkich klas do udziału w zabawie połączonej z mini konkursem. Zadaniem konkursowym było ułożenie jak najwięcej słów z wyrazu „biblioteka”. Pomocna w tym była zabawa „Pogłówkuj z biblioteką” https://view.genial.ly/5ee1e2ff3122700da54b441d/interactive-content-poglowkuj-z-biblioteka
  3. Rozpoczęcie filmowego projektu w klasie 4 a „Dobre Łącza”.
  4. Udział uczniów z klas 1-3 w zajęciach czytelniczych.

Uczniowie klas pierwszych poznawali historię książki i pisma. Podczas zabawy w głuchy telefon przekonali się, jak prawdziwe jest przysłowie „Słowo wiatr – pismo grunt”. Z zaciekawieniem oglądali przygotowane na zajęcia przedmioty: zwój papirusowy, książkę glinianą, książki przepisywane ręcznie oraz przybory do pisania: pióro gęsie, stalówkę, kałamarz. Nie mogli uwierzyć, że istniało pismo węzełkowe, pismo klinowe i hieroglify. Na zakończenie zajęć obejrzeli różne formy książki: książkę rozkładaną, harmonijkową, w formie e-booka i audiobooka. Największe zdziwienie wywołała książka z rozszerzoną rzeczywistością.

Uczniowie klas drugich, za sprawą książki „Pewnego razu w Londynie” Petera Rogersa i swojej wyobraźni, przenieśli się do czasów elżbietańskich w Anglii. Śledzili losy bohaterów opowieści, poznali taniec dworski i bawili się niczym dworzanie – w ciuciubabkę. Rozwiązywali trudne zadanie na kodowanie, a dzięki swojej pracy dowiedzieli się, jakie zwierzę ukryło się pod kodem. Poznana książka zaciekawiła uczniów jeszcze z innego względu – jest książką obrazową czyli picture bookiem. Takie książki bez tekstu wyzwalają w czytelnikach kreatywność i pobudzają wyobraźnię.

Trzecioklasiści uczestniczyli w zajęciach kreatywnych „Jestem redaktorem czasopisma”. Zapoznali się z zawartością „Świerszczyka” i spróbowali znaleźć różnice między periodykiem a książką. Z zaciekawieniem oglądali oprawiony rocznik 1963 tego pisma. Po dawce wiedzy przystąpili do redagowania swojego spersonalizowanego „Świerszczyka”. W środku autorskiego numeru znalazły się rysunki, kartka z pamiętnika, portret Bajetana oraz zadanie na spostrzegawczość. Uczniowie z dumą oglądali swoją pracę.

W czasie zajęć czytelniczych uczniowie wszystkich klas byli bardzo aktywni. Mam nadzieję, że Tydzień Bibliotek w naszej szkole był doskonałą promocją książki i biblioteki.

Alicja Zgajewska, nauczyciel bibliotekarz

Źródło: https://sp2lapy.superszkolna.pl/