W tym roku promujemy twórczość Tomasza Samojlika i Katarzyny Janowicz - Timofiejew. Podczas inauguracji Goście Honorowi odczytają fragmenty książek  pana Tomasza  o przygodach żubra Pompika, a pani Katarzyna opowie o swojej twórczości.

Tomasz Samojlik

Autor zdjęcia: Ewelina GordziejukZ wykształcenia i zawodu biolog, od 2002 pracuje w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Z wyboru jest pisarzem, rysownikiem i twórcą komiksów.

Napisał serię popularnych wśród dzieci książek, bohaterem których jest żubr Pompik (tytuły: Kolory jesieni, Letni zmierzch, Tropy na śniegu, Zapach wiosny, Bagienny Łoś, Plan bobra, Rodzina borsuków, Tajemnica rzeki, Zachłanna mewa). Na ich podstawie powstał serial animowany Żubr Pompik , producentem którego jest studio animacji EGoFILM. Oprócz tego bohaterami książek autor uczynił inne zwierzęta, powstały książki  np. Wilk Ambaras, Nauczę cię pływać, moja wyderko. Pisarz  opracował scenariusz słuchowiska Ryjówka przeznaczenia.

Jest uznanym autorem komiksów edukacyjnych o przygodach żubra i ryjówki m.in. Ostatni żubr (również w j.angielskim), Żubr Żorż, Ryjówka przeznaczenia (powstało słuchowisko), Norka zagłady, Powrót rzęsorka. Komiks Bartnik Ignat i skarb puszczy został wydany w Wielkiej Brytanii i na Białorusi.

Więcej o autorze: Wikipedia, serwis Culture.pl , Encyklopedia Puszczy Białowieskiej , Nauka polska 

Autor zdjęcia: Ewelina Gordziejuk

Katarzyna Janowicz - Timofiejew

Magister pedagogiki, nauczyciel dyplomowany, autorka książek i czasopism dla dzieci, związana z białostockimi wydawnictwami "Impuls" i "Niebieska Mrówka".

Studiowała wychowanie przedszkolne na Wydziale Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie wiedzy o kulturze na Wydziale Polonistyki w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Od 2011 r. redaguje czasopisma dla dzieci Wydawnictwa Impuls: „Malowanka Przedszkolaka" - Wydanie Specjalne  pt. "Uczę się pisać" oraz "Pandusia" - Wydanie Specjalne pt. "Poznaję literki".

Od 2013 r. jest autorką i wydawcą książek dla dzieci w Wydawnictwie Niebieska Mrówka. Ukazały się następujące tytuły książek: O Antolce, co zimy nie lubiła, Azorek, Bajka nie tylko dla blondynek, Opowieści Gawrona, Kotek w autobusie, Myszka Modnisia, Gwiazda Antosia, Laleczka, Mamo, tato, mówię "R"!, Mamo, tato, mówię "S"!, Mamo, tato, mówię "Sz"!, Niezwykła przygoda Skrzata Pirata.

Więcej o autorce:  wydawnictwo Niebieska mrówka,  strona na Facebook

Autor zdjęcia: Katarzyna Janowicz - Timofiejew