Sprawozdania z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Hasło obchodów: Biblioteki szkolne - pełne oblicze

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza w ZS Nr 3 w Białymstoku

Opracowany przez nas program  obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych miał na celu przede wszystkim promocję biblioteki poprzez realizacje różnych zadań. Dbałyśmy o to, by były one ciekawe, atrakcyjne i zachęcały czytelników do skorzystania z naszej 

oferty. Swoje działania przedstawiłyśmy w prezentacji multimedialnej.

Międzynarodowy  Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej szkole to czas, kiedy starałyśmy się pokazać „pełne oblicze”  biblioteki  poprzez realizację  ciekawych zadań. Drzwi biblioteki stały otworem dla małych i dużych czytelników, którzy często nas odwiedzali. Niektórzy na loterię fantową,  inni na gry, a niektórzy po prostu pooglądać czy też poczytać książki.  Zwiększyło się również zainteresowanie  czytaniem. Ten fakt bardzo nas cieszy!  Jesteśmy pewne, że nasi czytelnicy nas nie zawiodą, będą czytali książki i czasopisma,  odwiedzali bibliotekę i korzystali z jej bogatego księgozbioru. Tego życzymy sobie i innym nauczycielom bibliotekarzom!

Wystrój biblioteki

W październiku kolorowe ślady budziły żywe zainteresowanie uczniów, którzy wędrując po nich trafiali do naszego książkowego królestwa. Przygotowałyśmy „ślady” z żółtej folii samoprzylepnej i przykleiłyśmy je  na podłodze, aby „wszystkie ślady prowadziły do nas.” Ściany szkolnych korytarzy zdobiły plakaty informujące i promujące święto biblioteki, jak również cytaty o bibliotece wykonane przez uczestników  Koła Miłośników Biblioteki. Mali czytelnicy, jak również ich rodzice  z zainteresowaniem zapoznawali się z ofertą biblioteki zaprezentowaną na gazetce: „Z życia  naszej biblioteki” w antyramach. Zadbałyśmy o odświętny wystrój biblioteki.

Wystawa "Dar serca"

Przygotowałyśmy wystawkę „Dary serca”, na której wyeksponowałyśmy książki - przepiękne albumy głównie przyrodnicze, podarowane przez wydawnictwa (Pascal, National Geographic, Znak) i indywidualnych darczyńców. Dzieci, fascynaci przyrody,  oglądały je z zaciekawieniem.

Kiermasz „Książki dla Ciebie”

Nie zabrakło także bogatej oferty kiermaszowej „Ksiązki dla Ciebie” zaprzyjaźnionych księgarń (Tuliszków, Pingwin). Dzieci przyprowadzały swoich rodziców na wspólne zakupy. Każdy czytelnik mógł  wybrać i kupić ciekawą lekturę.

„Czwartkowe czytanki”

Wzorem Obiadów Czwartkowych  rozbudzałyśmy i kształtowałyśmy kulturę czytelniczą dzieci, zapraszając je na cotygodniowe spotkania z książką. Opracowałyśmy tygodniową tematykę „Czwartkowych czytanek” ( „Kamyczek w bibliotece”, „W krainie Muminków”, „Urodziny Kubusia Puchatka”, „W świecie baśni i legend”, „Łakomczucha,  Chwalipięta i …” ).

Nauczyciele bibliotekarze, uczestniczki Koła Miłośników Biblioteki i uczennice z klas V-VI według ustalonego harmonogramu czytały młodszym dzieciom, które chętnie przychodziły na zajęcia.

„Wygraj i Ty!”

Atrakcję dla dzieci stanowiła loteria fantowa „Wygraj i Ty!”, z której dochód zostanie przeznaczony  na powiększenie księgozbioru naszej biblioteki. Pozyskałyśmy indywidualnych sponsorów  fantów oraz wśród instytucji: banków, mediów, wydawnictw. Każdy los wygrywał (długopisy, smycze, ołówki, kalendarzyki, kubeczki, itp.),   więc każde dziecko wychodziło zadowolone. Fundusze uzyskane z loterii zostaną przeznaczone na powiększenie księgozbioru naszej biblioteki.

"Konkursowo"

„Konkursowo” to kolejna atrakcja dla najmłodszych i starszych czytelników. Zorganizowałyśmy dla nich konkursy plastyczne (regulamin zamieściłyśmy również na naszej stronie internetowej ):

- "Nowe przygody Muminków” (dla klas I - III). Na konkurs wpłynęło ok. 60 prac plastycznych z klas 0-3, spośród których nagrodziłyśmy  5 prac i wyróżniłyśmy 12. Najpiękniejsze prace plastyczne zostaną przekazane na Międzyszkolny Konkurs Plastyczny organizowany przez SP nr 19.

- „Logo biblioteki” (dla klas IV-VI). Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac, spośród których nagrodziłyśmy: 4 prace i wyróżniłyśmy 7.  Najciekawsze pomysły zostaną zaprezentowane na gazetce.

„Środowe gry i zabawy słowem”

Podczas „Środowych gier i zabaw słowem” zapraszałyśmy dzieci ze świetlicy szkolnej na gry i zabawy typu:  quiz -Przysłowia,  Zagadki Smoka Obiboka, Scrabble, układanie wyrazów z innego.  Poprzez zabawę  dzieci uczyły się alfabetu, nowych słów i ich pisowni, jak również  czytania i ortografii,  poznawały związki frazeologiczne i ich znaczenie.

Podsumowanie

Z okazji święta  biblioteki zostałyśmy obdarowane przepięknymi, kolorowymi laurkami od czytelników. Wyeksponowałyśmy je na gazetce w widocznym miejscu biblioteki.

Na zakończenie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowałyśmy naszym małym i dużym czytelnikom „słodki” koszyczek z łakociami. Tym miłym akcentem zakończyłyśmy czas „pracowitego”, świętowania.

Szkoła Podstawowa Nr 4 w Białymstoku

Miejsce: Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku

Termin: 12 – 30 października 2009r.

Cele: popularyzacja Międzynarodowego święta bibliotek szkolnych; promocja biblioteki szkolnej (ukazanie różnorodnych form działalności); aktywizacja środowiska szkolnego.

PRZYGOTOWANIA

W ramach przygotowań do imprez sporządziłyśmy ulotkę zawierającą  krótkie informacje o ustanowieniu święta bibliotek szkolnych  oraz szczegółowy program i zaproszenie do udziału . Ulotki były roznoszone przez uczniów przebranych za bajkowe postacie. Oprócz tego umieściłyśmy informacje na stronie internetowej szkoły oraz  na korytarzu.

PRZEBIEG

Wystawy

W trakcie trwania akcji wspólnie z uczniami (SOWA- Szkolna Organizacja Współpracy Asów) przygotowaliśmy 3 wystawy:

  • „Poeci i pisarze w karykaturze”, umieściliśmy(gablota na korytarzu );
  • „O bibliotece na wesoło”, (wystawka w pomieszczeniu biblioteki)- żarty rysunkowe, dowcipy o książce i bibliotece;
  • „Rok 2009 – rokiem Juliusza Słowackiego” (wystawa towarzyszyła spotkaniu literackiemu

Konkursy

Wykorzystując zdolności uczniów przygotowałyśmy 3 konkursy. O zasadach i terminach  uczniowie informowani byli poprzez ulotki i plakaty (zdj. nr 5). Pomysły czerpałyśmy z publikacji zawartych w „Bibliotece w Szkole”.

  • „Tworzymy komiks”  - zadaniem uczestników miało być wykonanie komiksu do fragmentu jednej z podanych pozycji: 1. A. Lindgren – Dzieci z Bullerbyn; 2.J. Brzechwa – Akademia pana Kleksa; 3. J. K. Rowling – Harry Potter; 4. H. Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy. W konkursie uczestniczyło 12 uczniów. Dzieci najchętniej wykonywały prace do fragmentu książki J. K. Rowling – Harry Potter.  Komisja konkursowa wyłoniła jednego zwycięzcę.
  • „Jesienne liście” - z pomocą uczniów przygotowałyśmy kolorowe liście, na których znajdował się wyraz książka w 20 językach. Należało odgadnąć jakie to języki.  Na odwrocie liścia uczeń znajdował instrukcję do wykonania. W konkursie wzięło udział 19 uczestników. Wyłoniono 3 laureatów.
  • „Spotkanie nad morzem” - na karcie konkursowej wydrukowany został tekst, w którym ukryto wiele tytułów książek i wierszy. Uczestnik musiał odnaleźć możliwie najwięcej tytułów. Spośród  23 uczestników wyłoniono 4 laureatów.

Gry i zabawy

Aby zaktywizować uczniów i nauczycieli oraz uczynić bibliotekę bardziej widoczną zorganizowałyśmy kalambury ( 19 – 23 października 2009r) oraz gry i zabawy „Zgaduję, myślę i ...”(26- 30 października 2009r.).  Każdego dnia na drzwiach wywieszałyśmy informację o kategorii kalamburów (np.pantomima, szufladkowe, kołowe, rysunkowe).   Wcześniej uczniowie przy pomocy megafonu zapraszali innych do udziału. Na długich przerwach drzwi biblioteki stały otworem dla wszystkich – większych i mniejszych. Hasła kalamburów związane były z książką i biblioteką.  Przy dźwiękach muzyki dziecięcej nauczyciele i uczniowie doskonale się bawili. 

Biorąc udział w grach i zabawach uczestnicy indywidualnie lub grupowo rywalizowali ze sobą  w rozwiązywaniu rebusów, krzyżówek, puzzli, anagramów i innych zadań o różnym stopniu trudności. Zwycięzcy nagradzani byli słodyczami. W przygotowania aktywnie włączyli się uczniowie SOWY, którzy czuwali też nad przebiegiem zabawy kontrolując czas i  prawidłowość odpowiedzi.

Spotkanie literackie

Dla starszych czytelników, korzystając z pomocy rodziców zorganizowałyśmy spotkanie z profesorem Uniwersytetu w Białymstoku panem Jarosławem Ławskim. Tematyka dotyczyła  podróży Juliusza Słowackiego .  W tej niezwykłej lekcji uczestniczyli uczniowie klas VI i chętne dzieci z klas III-V. W poetycką atmosferę wprowadziły nas utwory wieszcza recytowane przez uczniów klasy V przy muzyce Fryderyka Chopina. Zainteresowanie tematem było ogromne i dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie  z gościem. Jako oprawę przygotowaliśmy wystawę o życiu i twórczości poety oraz ekspozycję książek znajdujących się w naszej bibliotece.

Zbiórka książek

Chcąc spopularyzować czytelnictwo, ale też krzewiąc dobre nawyki dzielenia się z innymi, wśród młodszych klas przeprowadziłyśmy zbiórkę książek. Nasza biblioteka wzbogaciła się o 65 pozycji.

Zajęcia edukacyjne

Praca biblioteki to również przeprowadzanie zajęć edukacyjnych. Realizacji tego założenia służyły zajęcia  „Cisza potrzebna od zaraz”, którą przeprowadzała p. Lucyna Lenart w klasach III – VI .  Pomysł zaczerpnęłam ze scenariusza lekcji zawartego  czasopiśmie Biblioteka –Szkolne Centrum Informacji. 

PODSUMOWANIE

Obchody Międzynarodowego święta Bibliotek szkolnych zakończyłyśmy ogłoszeniem wyników przeprowadzonych konkursów. Wręczenie nagród tradycyjnie odbędzie się pod koniec roku szkolnego na uroczystym apelu.

Chociaż nasza szkoła nie jest duża, w ciągu trzech tygodni bibliotekę odwiedziło mnóstwo dzieci, nauczycieli i  rodziców. Przygotowanie imprez kosztowało wiele trudu i czasu, jednak osiągnęłyśmy założone cele – o bibliotece było  głośno, i to w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Udowodniłyśmy kolejny raz, że praca biblioteki to nie tylko wypożyczanie książek.  

Szkoła Podstawowa nr 19 w Białymstoku

W związku z akcją "Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych" zaplanowałyśmy następujące działania:
1. Konkurs na kolorowankę o Kubusiu Puchatku
2. Spotkania z autorami książek: Grzegorzem Kasdepke, Dorotą Katende
3. Tydzień Pluszowego Misia
4. Plakat "Warto mnie przeczytać"
5. Akcja "Uwolnij książkę"

Ad.1. Konkurs na kolorowankę o Kubusiu Puchatku

Wszyscy uczniowie klas 0 i I otrzymali przygotowane do kolorowania obrazki z Kubusiem Puchatkiem. Na uczniów chętnych do udziału w konkursie z klas II i III takie obrazki czekały w bibliotece. Zadaniem dzieci było pokolorowanie obrazka dowolną techniką. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło około 250 prac. Do pokolorowania obrazków dzieci wykorzystały kredki, farby, bibułki, plastelinę, nitki, koraliki, wycinanki. Niektóre prace wykonane były technikami łączonymi. Do finału wybrałyśmy 23 najpiękniejsze prace. Opatrzyłyśmy je numerami i wywiesiłyśmy w czytelni. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, łącznie z nauczycielami i pracownikami administracji przez cały tydzień mogli wybierać pracę, która najbardziej przypadła im do gustu, wrzucając swój głos do specjalnie przygotowanego pojemnika. Po przeliczeniu głosów wybrałyśmy trzy kolorowanki, które zdobyły największą popularność. Spośród głosujących osób wylosowałyśmy 3 uczniów i 3 osoby dorosłe, którym wręczyłyśmy nagrody książkowe. Autorzy najciekawszych kolorowanek otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci gier, płyt DVD i plecaka.

Ad. 2. Spotkania z autorami książek

Najciekawszą formą prezentacji książki jest spotkanie z jej autorem. Jedno z takich spotkań udało nam się zorganizować w szkole. Odwiedził nas znany i bardzo lubiany przez czytelników pisarz - Grzegorz Kasdepke. Przed spotkaniem dzieci miały możliwość zakupu książek autora. Okazało się, że pan Kasdepke jest nie tylko świetnym pisarzem, ale także ciekawym człowiekiem. Dowiedzieliśmy się, że pochodzi z Białegostoku i chętnie powraca w swoje rodzinne strony. Na początku spotkania pisarz prezentował swoje książki, mówił o planach na przyszłość, czytał fragmenty wybranych utworów. Potem była "konferencja prasowa". Każdy z uczestników spotkania mógł zadać panu Grzegorzowi pytanie. Dotyczyły one nie tylko twórczości pisarza, ale także jego życia osobistego, upodobań, podróży czy wspomnień z dzieciństwa. Spotkanie zaplanowane było na godzinę, ale wciąż padały kolejne pytania. Na zakończenie Pan Kasdepke podpisywał przyniesione przez dzieci książki. Uczniowie w ramach podziękowania wręczyli pisarzowi wykonane własnoręcznie laurki. Umówiliśmy się także na spotkanie w następnym roku szkolnym.

Kolejne spotkanie z pisarzem - panią Dorotą Katende - miało miejsce w Filii Biblioteki Publicznej nr 7 w Białymstoku. Zaprezentowana została na nim książka pt. "Dom na Zanzibarze". Autorka od piętnastu lat mieszka i pracuje w Afryce. O swojej fascynacji Czarnym Lądem potrafiła opowiadać z taką pasją, że wszyscy uczestnicy spotkania słuchali jej z zapartym tchem. Autorka przyjechała do Polski ze swoim mężem - rodowitym Kenijczykiem Justinem. Mogliśmy podziwiać zaprezentowany przez niego pokaz gry na bębnie afrykańskim oraz posłuchać piosenki w języku suahili. Opowieści pani Doroty zmobilizowały nas do podjęcia na terenie naszej szkoły akcji "Książka dla dzieci z Zanzibaru". Do końca roku szkolnego zbieramy przynoszone przez uczniów książki w języku angielskim, które będziemy regularnie wysyłać pani Dorocie. Będzie to wspaniały prezent dla afrykańskich dzieci, które mają ograniczony dostęp do dóbr kultury.

Ad. 3. Tydzień Pluszowego Misia

Tydzień Pluszowego Misia rozpoczęliśmy od zabaw z Kubusiem Puchatkiem, które przeprowadzałyśmy w klasach. Dzieci słuchały czytanej głośno książki "Urodziny Kubusia Puchatka". Następnie wraz z przyjaciółmi pluszowego misia brały udział w różnych zabawach: wspinanie się Kubusia na drzewo, tkanie przez Prosiaczka kolorowego dywanika, porządkowanie pomieszanych przez Tygryska guzików i kamyków. Niektóre klasy składały techniką origami głowę misia. Wszystkie zabawy spotkały się z wielkim zainteresowaniem i wyzwalały mnóstwo emocji. Na zakończenie zorganizowałyśmy Dzień Pluszowego Misia. Zaprosiłyśmy do szkoły wszystkie pluszowe misiaki. Zorganizowałyśmy plebiscyt na największego, najmniejszego i najbardziej ukochanego pluszowego misia. W konkursie wzięło udział około 80 "uczestników". Właściciele najmniejszego, największego i najbardziej ukochanego misia otrzymali nagrody.

Ad. 4. Plakat "Warto mnie przeczytać"

Uczniowie klas III wzięli udział w konkursie na plakat "Warto mnie przeczytać". Zadaniem uczestników było "wcielenie się" w wybraną książkę i zareklamowanie jej innym w postaci plakatu, który zachęci do przeczytania.

Ad. 5. Akcja "Uwolnij książkę"

Każdy z nas ma w domu książki, które już przeczytał i mógłby je udostępnić innym. W tym celu przygotowałyśmy w bibliotece specjalne kosze do ich "uwalniania". Każdy uczeń może przynieść z domu swoją książkę, zostawić ją w koszu, a tym samym "uwolnić" inną. Akcja cieszy się nieustającą popularnością. Niektórzy uczniowie przynoszą i "uwalniają" po kilka książek.

Zespół Szkół Nr 6 . Szkoła Podstawowa Nr 32 w Białymstoku

Prace koncepcyjno – przygotowawcze trwały już od września. Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych rozpoczęłyśmy od wywieszenia w holu plakatu informacyjnego „Październik – Miesiącem Bibliotek Szkolnych”. Następnie wskazałyśmy jedynie słusznie kierunek przemieszczania się po szkole w październiku „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki”.

Na ogłoszony już we wrześniu konkurs „Najładniejsza zakładka”  wpłynęło 105 prac. Jury miało trudny orzech do zgryzienia wybierając laureatów. Zostali oni nagrodzeni książkami i dyplomami. Wszystkie prace zostały wyeksponowane tworząc kolorową serpentynę nad naszymi biurkami, która nie umknęła uwadze odwiedzających bibliotekę.

Kolejnym działaniem cieszącym się dużym zainteresowaniem okazał się quiz czytelniczy przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych klasy I – III, IV – VI. Nasz pomysł polegał na tym, aby dać szansę każdemu uczniowi. Wszyscy losują po 1 pytaniu i udzielają odpowiedzi. Błędne odpowiedzi upoważniają do ponownego losowania, aż do uzyskania prawidłowej odpowiedzi.

Praca biblioteki to również cykliczne wystawy i wystawki. My także w tym miesiącu przygotowałyśmy ekspozycje : „Październik”, „By nauka nie poszła w las…”, „Jan Paweł II – papież wolności”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Od lat chcemy zmobilizować uczniów naszej szkoły, by sami wybrali najpoczytniejsze książki. W związku z tym działaniem zapraszamy wszystkich chętnych czytelników do udziału w plebiscycie „Czytelnicza lista przebojów”. Lista najpopularniejszych książek zostaje umieszczona na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej szkoły.

Aby zainteresować młodego czytelnika książką zorganizowałyśmy imprezę czytelniczą „Polubić czytanie”. Zorganizowałyśmy spotkanie młodszych i starszych kolegów. Starsi czytali fragmenty swoich ulubionych książek.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zawsze zajęcia w ICIM. Aby propagować bezpieczne korzystanie z komputerów zachęcamy dzieci do korzystania z programów edukacyjnych np. : „Klik uczy….”

Październik jak co roku był intensywnym miesiącem naszej pracy.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego w Białymstoku

Tradycją w naszej szkole są październikowe obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji przygotowany został bogaty i zróżnicowany program adresowany zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Obejmował on warsztaty dla humanistycznego zespołu samokształceniowego w ramach WDN oraz imprezy, akcje opracowane z myślą o całej społeczności szkolnej.

Warsztaty dla humanistycznego zespołu samokształceniowego

Spotkanie grona pedagogicznego odbyło się oczywiście w bibliotece, która tego dnia przybrała niecodzienny odświętny wystrój. Przy kawie i ciasteczkach, w miłej i serdecznej atmosferze nauczyciele zapoznali się z aktualnymi zadaniami realizowanymi przez bibliotekę.

Przełamując stereotyp nauczyciela bibliotekarza, zasuszonego, nudnego, niechętnego ludziom – uczniowie aktywu bibliotecznego zaprezentowali galerię sławnych bibliotekarzy. Prezentacja miała formę występu scenicznego oraz pokazu multimedialnego. I tak, dowiedzieliśmy się, iż między innymi przedstawicielami tego zawodu są: Jarosław Kaczyński, Iwona Pavlowič (jurorka „Tańca z gwiazdami”), Laura Bush (była pierwsza dama USA), Małgorzata Tusk (żona premiera, pracownica Uniwersytetu Gdańskiego). Portrety sławnych bibliotekarzy oraz ich życiorysy umieszczono później na gazetce tematycznej.

Następnym i zarazem głównym punktem programu było zapoznanie nauczycieli z warsztatem informacyjnym biblioteki, aktualnym księgozbiorem, nowościami metodycznymi. Omówiono wszelkie dostępne źródła informacji, włącznie z ciekawymi stronami internetowymi dotyczącymi edukacji. Przypomniano o fakcie, iż biblioteka w swoich zbiorach posiada stare kroniki szkoły, biblioteki oraz prace autorstwa byłych i obecnych nauczycieli. Zaprezentowano również w formie wystawki nowości wydawnicze z zakresu metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów.

Sporo uwagi poświęcono biblioterapii, jako nowatorskiej metodzie terapii pedagogicznej uczniów niepełnosprawnych czy mających zaburzenia  emocjonalne. Należy przyznać, że wzbudziła ona zainteresowanie, a nauczyciele chętnie włączyli się do gry w scenkach dramatycznych przygotowanych przez aktyw biblioteczny. W końcowej części spotkania zapoznano zgromadzone grono z nowymi zasadami sporządzania opisu bibliograficznego oraz rozdano materiały pomocnicze.

Aby docenić obecność koleżanek na warsztatach w bibliotece panie bibliotekarki poprosiły o rozstrzygnięcie konkursu na hasło, slogan lub limeryk promujący bibliotekę szkolną i zachęcający uczniów do czytania książek. Za najlepsze uznano hasła:

  • „Nasza biblioteka na czytelnictwo nie narzeka”
  • „Wiem to ja, wiesz to ty, nasza biblioteka spełnia sny”
  • „Nasza Biblioteka ze swoimi zbiorami na Czytelnika czeka”
  • „Nasza biblioteka na ciekawych świata czeka”

Akcja uwalniania książek

Z myślą o uczniach przygotowano oprócz wyżej wymienionego konkursu inne imprezy. Przede wszystkim rozpoczęto akcję „uwalniania” książek. Zapoznano uczniów z celami oraz ideą BookCrossingu, założono półki w bibliotecznym punkcie spontanicznej wymiany własnych książek na inne. Pomysł „wędrującej” książki spodobał się wszystkim, o czym świadczy fakt, iż szybko zgłosili się pierwsi chętni do udostępnienia własnych lektur innym czytelnikom. Każdy egzemplarz otrzymał metryczkę, która pozwoli później prześledzić jego losy.

Mamy nadzieję, że zainspiruje to również polonistów do pracy nad książkami, które szczególnie często będą uwalniane. Do akcji włączyło się wielu czytelników całego świata. Wiedzą, że dzielenie się książką jest lepsze od jej posiadania. Dlaczegóż my nie mielibyśmy włączyć się do tej niebanalnej akcji?

Wystawa „Czar starych książek”

W celu przybliżenia uczniom historii piśmiennictwa w bibliotece przygotowano również wystawę pt. „Czar starych książek”. Stanowiła ona swoistą sentymentalną podróż w przeszłość literatury. Pożółkłe kartki, czarno – biała grafika, proste w formie okładki może nie zachwycały wyglądem, ale kryły w sobie tajemnicę tego, co już odeszło w niepamięć, ludzi, których już nie ma, spraw, do których już się nigdy nie powróci… Choć niektórzy z nas tego się nie spodziewali, te stare nieatrakcyjne książki – oczarowały oglądających. Najstarszymi pozycjami naszej wystawy były: Dzieła Adama Mickiewicza z 1885r., Dzieła Jana Kochanowskiego z 1884r. Wystawę obejrzała prawie cała społeczność naszej szkoły, przeprowadzono szereg lekcji bibliotecznych na temat historii książki. (załącznik nr4 – wystawa)

Kiermasz  czytadeł dla dzieci i dorosłych

I chociaż święto bibliotek szkolnych to czas przyjemności, można jednak pomyśleć także o tym, jak rozwiązać problemy, które, na co dzień trapią nauczycieli bibliotekarzy. A ich odwieczną bolączką jest brak środków finansowych na tak zwane „czytadła” dla dzieci i młodzieży. W związku z tym zorganizowałyśmy zbiórkę książek, – podczas której nauczyciele, personel szkoły i uczniowie, oczywiście za zgodą rodziców przynoszą z domu niepotrzebne im już książki, które to później wystawiłyśmy na kiermaszu. Najwięcej książek wystawionych na nasz kiermasz, to dary pań pracujących w bibliotece. Taki kiermasz cieszył się u nas dużą popularnością zarówno wśród dzieci jak i ich rodziców. Za uzbierane pieniądze zakupujemy wymarzone przez naszych uczniów – „czytadła”. Mamy nadzieję, że uczniowie docenią naszą inicjatywę a zakupione książki pozwolą im mile spędzić wolne chwile. (załącznik nr5 -kiermasz)

Warsztaty w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Jedyną imprezą, która odbyła się poza murami szkoły, były warsztaty dla aktywu bibliotecznego w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Kto, jak kto, ale białostoczanie powinni wiedzieć, kim był Ludwik Zamenhof i czym rozsławił nasze miasto na całym świecie? W związku ze zbliżającą się w grudniu 150 rocznicą urodzin L. Zamenhofa postanowiłyśmy udać się do nowo powstałej placówki esperanto, by zwiedzić wystawę pt. „Białystok młodego Zamenhofa” oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących esperanto, historii miasta oraz tolerancji. Niezwykłe i niespotykane wizualizacje na wystawie zachwyciły nas i pozwoliły na chwilę przenieść się w wyobraźni do dawnego Białegostoku. Każdy z nas miał też okazję namalować kartkę z pozdrowieniami dla wnuka Zamenhofa, który mieszka we Francji. Wszystkie pocztówki zostaną zebrane do jednej paczki i wysłane w gwiazdkowym prezencie.

W taki sposób biblioteka SP2 włączyła się w bieżącym roku szkolnym do obchodów święta bibliotek szkolnych.

Szkoła Podstawowa Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze zorganizowali i przeprowadzili cykl imprez czytelniczych. Wzięli w nich udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku.

Wystawy

  • W czytelni biblioteki szkolnej zorganizowano cztery wystawy. Oprawę plastyczną wykonali uczniowie należący do aktywu bibliotecznego. Ekspozycje obejrzeli uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i rodzice.
  • Wystawa ,,Złota polska jesień w literaturze i sztuce”
    Na wystawie zaprezentowano utwory związane z jesienią: wiersze, opowiadania oraz albumy ukazujące piękno tej pory roku.
  • Wystawa „4 X – Międzynarodowy Dzień Zwierząt”
    Ekspozycję stanowiły: albumy, czasopisma, ilustracje oraz fotografie ulubionych zwierząt wykonane przez uczniów.
  • Wystawa „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”
    Na wystawie zaprezentowano plakaty zachęcające do czytania książek wykonane przez uczniów klas IV-VI naszej szkoły, plakaty wydawnicze, książki, hasła zachęcające do odwiedzania biblioteki szkolnej.
  • Wystawa „14 X – Święto Edukacji Narodowej”
    Ekspozycja zawierała informacje o Komisji Edukacji Narodowej, portrety działaczy KEN, wydawnictwa, w których można znaleźć wiadomości o święcie nauczycieli, wiersze dla pedagogów oraz ilustracje.
  • Wystawa „Rok 2009 – Rokiem Juliusza Słowackiego”
    Na wystawie zaprezentowano: wydawnictwa albumowe, słowniki, encyklopedie  zawierające informacje o poecie oraz jego utwory. Uczniowie wykorzystali przedstawione informacje do międzyszkolnego konkursu wiedzowego o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego.

Konkursy

Nauczyciele bibliotekarze przygotowywali uczniów do następujących konkursów:

  • ogólnopolskiego ,,Jestem kibicem z klasą”,
  • międzyszkolnego „Nowe przygody znanych bohaterów”,
  • międzyszkolnego  „Portret Marii Skłodowskiej-Curie”,
  • międzyszkolnego  „Jesień w poezji”.

Uczestnicy wykonali prace plastyczne, pisali utwory literackie, przygotowali recytacje wierszy. Konkursy odbędą się pod koniec października i w listopadzie.

Wycieczki

We współpracy z wychowawcą klasy V a odbyła się wycieczka „Poznajemy miejsca i zabytki Białegostoku związane z Janem Klemensem Branickim - patronem naszej szkoły”. Uczniowie zwiedzili pałac Branickich, park wokół pałacu, ratusz oraz budynki przy ul. Kilińskiego.

Nauczyciele bibliotekarze z aktywem bibliotecznym wybrali się na wycieczkę do Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej. Uczniowie poznali zasady funkcjonowania osiedlowej biblioteki publicznej. Obejrzeli zbiory gromadzone w wypożyczalni i czytelni. Szczególną uwagę uczniów zwróciły piękne wydania książek i czasopism oraz gry edukacyjne. Dzieci nauczyły się korzystać z bibliotecznego systemu komputerowego MAK.

W trakcie wycieczki do osiedlowej Księgarni Kleks uczniowie aktywu bibliotecznego dowiedzieli się, jak wygląda praca księgarza, poznali różnice między księgarnią a biblioteką. Na pamiątkę spotkania właścicielka księgarni podarowała bibliotece 10 książek z literatury pięknej.

Przedstawienia o tematyce czytelniczej

Uczniowie klas IV-VI należący do koła teatralnego przy aktywie bibliotecznym przygotowali przedstawienia: „A my to wszystko wiemy i książki szanujemy” oraz   „Historia książki” i zaprezentowali je uczniom oraz  nauczycielom naszej szkoły.

Zajęcia pod hasłem "Moja ulubiona książka "

Na godzinach wychowawczych i lekcjach języka polskiego łącznicy klasowi oraz poszczególni uczniowie prezentowali ulubione książki oraz nowości wydawnicze. Nauczyciele również przedstawili swoje ulubione książki i przeczytali wybrane fragmenty.

Akcja "Cała PolskaCzyta Dzieciom"

Nauczyciele bibliotekarze w każdą środę października w bibliotece szkolnej czytali zainteresowanym uczniom bestsellery literatury dziecięcej  i młodzieżowej. Imprezy odbywające się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.

Szkoła Podstawowa Nr 21 w Białymstoku

„Październikowy czas książki” - Sprawozdanie z przebiegu działań związanych z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w ramach realizacji programu dla klas IV – VI szkoły podstawowej.

Działania promujące obchody święta

W dniach 21.09 – 09.10.2009 r. nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili lekcje biblioteczne w klasach – IV – VI , na których została przybliżona idea Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W czasie lekcji wykorzystano metody aktywizujące, położono duży nacisk na twórcze działania uczniów . Celem przeprowadzonych lekcji było zachęcenie uczniów do udziału w konkursach organizowanych  w ramach obchodów w/w święta. Omówiono regulaminy:  konkursu literackiego Moja niezwykła książka oraz plastycznego Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka.Efektem przeprowadzonych lekcji było powstanie projektów  plakatów promujących bibliotekę szkolną. Uczniowie opracowali plan pracy literackiej. 

Szkolny konkurs plastyczny  na plakat –  Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka

Konkurs plastyczny odbywał się pod hasłem Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka (załącznik nr 2). Uczniowie wykonali w dowolnej technice plastycznej kilkadziesiąt plakatów. Przyznano I, II, III nagrodę oraz cztery wyróżnienia.

Szkolny konkurs literacki – Moja niezapomniana książka

Konkurs literacki odbywał się pod hasłem Moja niezapomniana książka ( załącznik nr 3). Uczniowie opisywali swoje historię związane z ulubioną książką. Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac. Nagrodzone i wyróżnione teksty  zostały wywieszone na ogólnodostępnej gazetce szkolonej. Dodatkowym atutem było ozdobienie tekstów ilustracjami. Inni uczniowie –  czytelnicy nagrodzonych prac, mogli się dowiedzieć, co powoduje, że jakaś książka staje się niezwykła.  Przyznano I, II, III nagrodę oraz trzy  wyróżnienia.

Wycieczka – Śladami słowa drukowanego

Dnia 22.10.2009r. odbyła się wycieczka Śladami słowa drukowanego. W trakcie wycieczki klasy VC i VI A zwiedziły wystawę multimedialną w Białostockim Centrum Esperanto im. Ludwika Zamenhofa oraz zapoznali się z pracą białostockiej drukarni Bieldruk. W Białostockim Centrum Esperanto uczniowie obejrzeli wystawę Białystok młodego Zamenhofa, na której dowiedzieli się wielu rzeczy na temat  dzieciństwa i młodości twórcy esperanto. Poznali okoliczności towarzyszące powstaniu języka esperanto. Oglądających, najbardziej zainteresował,  „słownik rysunkowy” tego języka. Ciekawostką dla wszystkich była informacja, że esperanto nadal się rozwija i służy do porozumiewania się wielu ludziom na całym świecie. W drukarni Bieldruk uczniowie poznali proces powstania materiałów drukowanych przy użyciu najnowszych technologii – począwszy od  komputerowego zaprojektowania, poprzez cały w pełni zautomatyzowany  cykl produkcji, aż do otrzymania gotowego produktu. Dowiedzieli się, że zakres usług drukarni jest bardzo szeroki. Wykonuje się tam wielobarwne foldery, plakaty, kalendarze, teczki, drukuje  czasopisma, informatory, książki oraz eleganckie albumy. Na pamiątkę dzieci otrzymały notesiki i kolorowe tekturowe teczki, nauczyciele zaś piękne albumy do biblioteki szkolnej. Uczniowie samodzielnie przygotowali sprawozdania (załącznik nr 4) z wycieczki. Fotoreportaż z wyprawy umieszczony został na tablicy znajdującej się przed biblioteką szkolną.

Impreza czytelnicza "Październikowy czas książki"

W dniu 26.10.2009r. dla uczniów i nauczycieli klas IV – VI odbyła się impreza czytelnicza "Październikowy czas książki"  będąca uwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej Nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na początku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną Biblioteka to  dom przyszłości i przeszłości dotyczącą historii bibliotek od czasów najdawniejszych do współczesnych rozwiązań multimedialnych, którą przedstawiła nauczycielka bibliotekarka Anna Karpowicz. Następnie przeprowadziła quiz dotyczący treści zawartych w prezentacji (załącznik nr 5). Następnie uczniowie klasy VI odegrali humorystyczne scenki związane z promowaniem czytania oraz przypomnieli zasady właściwego zachowania się w trakcie obcowania z książką. W dalszej części pani dyrektor Joanna Chilmon, wicedyrektor Barbara Buraczewska oraz nauczycielka bibliotekarka Agata Krętowska przeczytały fragmenty książek, które dla nich mają szczególne znaczenie. Podsumowano konkursy: plastyczny na plakat promujący bibliotekę szkolną Biblioteka, to jest dobre miejsce dla człowieka oraz literacki Moja niezwykła książka. Laureaci obu konkursów otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Na spotkanie uczniowie przybyli z książką w ręku. Każdy uczeń przyniósł tę, która dla niego ma niezwykłe znaczenie. Wykonano pamiątkowe zdjęcia społeczności szkolnej z książką w ręku.

Działanie podsumowujące obchody święta

Przeprowadzenie lekcji języka polskiego "Jesteśmy redaktorami czasopisma o książce i bibliotece" w klasach, z których uczniowie brali udział w imprezach organizowanych w ramach obchodów.

Wnioski końcowe 

Nie wszystkie zaplanowane przez pomysłodawców projektu działania zostały zrealizowane. Z przyczyn od nas niezależnych nie udało się nam obejrzeć wystawy Drukowane w Białymstoku prezentowanej w Muzeum Historycznym, która została przedterminowo złożona ze względu na remont budynku.

Rozszerzono obchody o dodatkowe działanie, mające na celu ewaluację projektu  – przeprowadzono serię  lekcji języka polskiego Jesteśmy redaktorami czasopisma o książce i bibliotece, w trakcie której uczniowie przygotowali projekty czasopism o tematyce związanej z biblioteką i książką.

Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, aby Październikowy czas książki był momentem, podczas trwania którego nastąpi zbliżenie uczniów z biblioteką. Pokazaliśmy jej wielofunkcyjności oraz możliwości, jakie stwarza, wspierając rozwój ucznia. Zwróciliśmy uwagę na wielowymiarowość obszarów w jakich funkcjonuje słowo. Uzmysłowiliśmy większości uczniów, że słowa tworzą – właśnie to, co spotykają w bibliotece – książki – gwarantujące doznania duchowe, rozwój emocjonalny i intelektualny.

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łapach

Już po raz szósty obchodzony był w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku Święto Biblioteki odbyło się w dniach 20-23 października 2009 roku. Głównym celem Święta było zwrócenie uwagi uczniów, nauczycieli i rodziców na działalność biblioteki szkolnej oraz zaznaczenie obecności biblioteki na forum szkoły.

Plakaty i informacje

Podstawą przeprowadzonych działań jest dobrze opracowana informacja. Z tego względu przed rozpoczęciem Święta Biblioteki pojawiły się dwie informacje:  notatka o przebiegu Święta skierowana do nauczycieli i wywieszona w pokoju nauczycielskim oraz plakat informacyjny zapraszający do wspólnego świętowania, wywieszony w najbardziej widocznym miejscu czyli na drzwiach wejściowych szkoły.

We wtorek pojawiły się jeszcze dwa plakaty: wzorowany na tegorocznym posterze IASL z hasłem „Biblioteka szkolna – Pełen obraz” oraz plakat z logo IASL i napisem Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Wystrój wypożyczalni i czytelni

W czasie trwania Święta wypożyczalnia i czytelnia zmieniły swój wygląd. Drzwi obu pomieszczeń były oklejone hasłami i aforyzmami dotyczącymi czytania i biblioteki:

  • „Czytanie jest trendy”
  • „Więcej niż w Internecie, znajdziesz w szkolnej bibliotece”
  • „Po rozum do biblioteki”
  • „Czytaj książki, będziesz wielki”
  • „Książka jest wyborną rzeczą, tylko głupi temu przeczą”
  • „Książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera”
  • „Dobre książki i lekarstwa wyleczyły niejednego chorego”
  • „Życie jest jak książka - wertując ją, lepiej mieć czyste ręce”
  • „Kto czyta książki, żyje podwójnie”

Na regałach i ścianach pojawiły się kwiaty z bibuły i kolorowe pompony oraz balony z napisem „Święto Biblioteki Szkolnej 2009”. Balony były wręczane na pamiątkę odwiedzającym klasom. Droga do biblioteki i czytelni była oznaczona kolorowymi „stópkami”, przyklejonymi do podłogi.

Wystawy

W bibliotece była wyeksponowana wystawa książek i maskotek pod hasłem „Poznajmy się…”. Celem ekspozycji było pokazanie zgromadzonych maskotek ze znanych książek dla dzieci. Zaprezentowano postacie z następujących książek: „Kubuś Puchatek” A. A. Milne, „Paddington daje sobie radę”, „Miś Paddington” M. Bonda,  “E.T.” W. Konzwinkle, “Nowi przyjaciele misia Uszatka” Cz. Janczarskiego, „Pippi Pończoszanka na Południowym Pacyfiku” A. Lingren, „Zaczarowana zagroda” Cz. Centkiewicza, „Ulica Sezamkowa”.
Wystawa maskotek połączona z odpowiednimi książkami wzbudziła w uczniach bardzo żywe reakcje i szczere zainteresowanie.

Na parterze szkoły, obok plakatów informujących o Święcie, zostały zaprezentowane prace plastyczne uczniów klas I-III z konkursu pod nazwą „Fajną książkę przeczytałem”. Te przepiękne ilustracje do ulubionych książek zostały przygotowane na etap szkolny konkursu, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Łapach. Ta wystawa również cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem rodziców i uczniów.

„Środowe czytanie”

W środę wszyscy nauczyciele naszej szkoły czytali podczas zajęć fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa. Po dokładnej orientacji, jakie są preferowane utwory literackie wychowawców, książki zostały dostarczone do klas. Środowe czytanie było poprzedzone odczytaniem krótkiej informacji na temat obchodów MMBS. A oto lista książek odczytanych w tym dniu (w całości lub we fragmencie): „Kajtkowe przygody” M. Kownackiej, „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery, „Pyza na polskich dróżkach” H. Januszewskiej, „Kozucha kłamczucha” J. Porazińskiej, „Lotta z ulicy Awanturników” A. Lindgren, „Jacek, Wacek i Pankracek” Cz. Janczarskiego, „Baśnie i legendy polskie,  „Baśnie” braci Grimm,  „Baśnie” H.Ch. Andersena,  „Mały książę” A. de Exupery, „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren, „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej
Zapewniam, że „środowe czytanie” dostarczyło emocji nie tylko uczniom…

Wizyty klas w bibliotece

Czwartek i piątek przebiegł pod znakiem zorganizowanych wizyt w bibliotece klas pierwszych i drugich (I a, I b, II a, II b, II c). Klasy te uczestniczą w całorocznym programie czytelniczym „Polubić czytanie”, w którym nauczyciel bibliotekarz co tydzień przychodzi do klasy i odczytuje wiersz (klasy pierwsze) albo opowiadanie (klasy drugie). Tym razem role się odwróciły i to uczniowie przyszli do biblioteki. Oprócz słuchania uczniowie klas młodszych podziwiali wystawy, zapoznawali się z aforyzmami wywieszonymi na drzwiach. Ostatnim punktem wizyty było zapoznanie uczniów z ofertą kiermaszu książek z Tuliszkowa. Uczniowie klas starszych bez trudu odnaleźli drogę prowadzącą do nowych, pięknych książek. Dodam, że kiermasz cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno kupujących, jak i oglądających.

Podsumowanie

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych daje nam, bibliotekarzom możliwość zaistnienia w szkole, ukazania dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom, że biblioteka jest miejscem różnych działań. I oczywiście jest kolejną okazją zwrócenia uwagi wszystkich na czytanie. Może tym razem ktoś nabierze ochoty na książkę? Na zakończenie muszę dodać, że zarówno dyrekcja , jak i nauczyciele są bardzo przychylnie nastawieni do różnych działań naszej biblioteki i chętnie włączają się do różnych akcji. Informacja o przebiegu Święta Biblioteki pojawiła się na stronie internetowej szkoły oraz w serwisie IASL.

Szkoła Podstawowa w Uhowie

Szkoła Podstawowa im. Hugona Kołłątaja w Uhowie jest szkołą wiejską liczącą 87 uczniów klas I –VI (po jednej klasie w roczniku) oraz 15 w klasie zerowej. Obecnie czytelnikami biblioteki są uczniowie klas II –VI, pierwszoklasiści staną się nimi po pasowaniu, które tradycyjnie odbędzie się w lutym. Etat nauczyciela bibliotekarza wynosi 10h. Ze względu na liczbę uczniów naszej szkoły nie oddzielałam klas starszych od młodszych. Zaproponowałam im takie formy udziału w obchodach MMBS, które są dostosowane do ich możliwości i umiejętności, np. uczniowie klasy I nie brali udziału w głosowaniu na najciekawszą książkę. Jednocześnie starałam się objąć działaniami wszystkich uczniów, nawet tych, którzy nie są jeszcze czytelnikami biblioteki.

Podejmowane działania w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:

Przygotowanie i rozpowszechnienie informacji o obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i udekorowanie biblioteki.

Już od kilku lat nasza szkolna biblioteka akcentuje w październiku swoje święto. W bieżącym roku szkolnym organizację tego święta zaczęłam od konsultacji z uczniami z sekcji czytelniczej i zajęć świetlicowych na temat propozycji działań. Wspólnie ustaliliśmy, jakie formy mogą spotkać się z zainteresowaniem i odzewem uczniów naszej szkoły. Następnie opracowałam program obchodów MMBS, który został wywieszony na gazetce przy bibliotece szkolnej i gazetce klas młodszych. Ponadto w tychże miejscach i na tablicy ogłoszeń w wejściu do szkoły umieściliśmy szczegółowe informacje nt. przebiegu, formach i terminach proponowanych konkursów i akcji. Dodatkowo uczennice z sekcji czytelniczej zapoznały wszystkie klasy z programem obchodów MMBS. Potem przystąpiliśmy do dekoracji biblioteki. Wykonaliśmy napisy, ilustracje z okładek książek i rozwiesiliśmy w bibliotece. Przygotowaliśmy urnę na karty do „Czytelniczej listy przebojów” i ustawiliśmy w centrum biblioteki. Wywiesiliśmy także arkusze brystolu z napisem „Wolna przestrzeń w bibliotece”.

Biblioteka- przestrzeń dla czytelnika

Akcja zatytułowana „Wolna przestrzeń w bibliotece” trwała przez cały miesiąc. Adresowano ją do uczniów klas I- VI i promowano wspólnie z innymi konkursami. Działanie polegało na zapisywaniu wolnej przestrzeni wcześniej przygotowanych arkuszy dowolnymi myślami, refleksjami na temat biblioteki. Bibliotekarka zapraszała do biblioteki poszczególne klasy z wychowawczyniami i wyjaśniała, na czym polega idea tej wolnej przestrzeni, dodając, że to jedyne i wyjątkowe miejsce w szkole, które można bezkarnie wypełnić swoją twórczością. I tak np. klasa pierwsza udekorowała wolne miejsce miniaturowymi ilustracjami. Uczniowie klasy trzeciej dali upust talentowi literackiemu i stworzyli wiele interesujących wierszyków i rymowanek (wybrane w załączniku nr 1). Starszaki z klas IV- VI w różnej formie pisały, że biblioteka jest dla nich przede wszystkim miejscem odpoczynku.

Konkurs na wykonanie inicjału wyrazu – biblioteka (prace plastyczne)

Konkurs trwał  od  1  do   23    października    2009   roku i był adresowany do uczniów klas „0” – VI. Jego promocja polegała na przygotowaniu i wywieszeniu  plakatów zachęcających do wzięcia udziału w konkursie, a następnie zapoznaniu poszczególnych klas z ideą i zasadami konkursu, czym zajęła się sekcja biblioteczna. Uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną techniką literę B na kartce formatu A4. Część prac została wykonana w klasach. Do konkursu ostatecznie zgłoszono 42 prace. Zebrane prace  24 października oceniała komisja, w skład której weszli wychowawcy klas „0” – III, nauczyciel plastyki oraz nauczyciel bibliotekarz. Oceniano: pomysłowość, oryginalność (technikę) wykonania, estetykę pracy, samodzielność. Ze względu na charakterystykę rozwoju dzieci jury postanowiło oddzielnie oceniać prace następujących kategoriach: pojedynczo klasy „0” – III (kl. „0”, I, II, III) i razem kl. IV- VI (mniejsza ilość prac). W związku z powyższym postanowiono   przyznać  po jednym pierwszym miejscu i po dwa wyróżnienia w klasach: „0”, I, III oraz dwa pierwsze miejsca i jedno wyróżnienie w klasie II. Natomiast w klasach IV- VI   przyznano   dwa   pierwsze   miejsca, jedno drugie i wyróżnienie. Jedna z prac zasługiwała na szczególne wyróżnienie (litera samodzielnie wykonana haftem krzyżykowym) i otrzymała nagrodę specjalną. 30 października na apelu podsumowującym obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych bibliotekarka wraz z sekcją czytelnicza wręczyła nagrody w postaci książek i pamiątkowych dyplomów (wzór – załącznik nr 2) oraz drobne upominki wszystkim uczestnikom konkursu.

Czytelnicza lista przebojów – plebiscyt na najciekawszą książkę w szkolnej bibliotece

Plebiscyt na najciekawszą książkę  w bibliotece szkolnej trwał do 23 października i głosowali w nim uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe kl. II- III i kl. IV- VI (mieli do wypełnienia różne karty do głosowania – załącznik nr 4). Wcześniej uczennice z sekcji czytelniczej i zajęć świetlicowych przygotowały kolorową urnę na głosy. Konkurs polegał na prawidłowym uzupełnieniu kart głosowania i wrzuceniu ich do urny. 24 października komisja składająca się z uczennic z sekcji bibliotecznej i zajęć świetlicowych otworzyła urnę. Sprawdzono, czy kupony zostały wypełnione poprawnie. Następnie przeliczono głosy (56 głosów spośród 72 uprawnionych do głosowania) i wyłoniono książki cieszące się największą popularnością w bibliotece. Potem karty ponownie umieszczono w urnie i wylosowano 3. Ci uczniowie otrzymali nagrody za udział w głosowaniu. Tytuły najciekawszych książek umieszczono na planszy zatytułowanej  „Czytelnicza lista przebojów” (załącznik nr 5), z którą można się zapoznać w bibliotece.

Spotkanie z dawną bibliotekarką szkolną p. Ireną Radziwon, która prowadziła szkolną bibliotekę w latach 1972-1978

28 października w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z emerytowaną nauczycielką naszej szkoły. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy III oraz uczennice z sekcji bibliotecznej i zajęć świetlicowych. Pani Irena opowiedziała, jak w latach jej pracy wyglądała szkolna biblioteka, gdzie się mieściła (szkoła liczyła wtedy wielu uczniów, więc przez kilka lat biblioteka znajdowała się nawet w pokoju nauczycielskim). Bibliotekarz nie mógł osobiście zamawiać książek, ale otrzymywał je z przydziału. Lektur szkolnych nie brakowało. Etat nauczyciela bibliotekarza wynosił tylko 6 godzin, ponieważ z biblioteki osobiście korzystali tylko uczniowie klas V-VIII. W klasach I –IV czytelnictwem zajmowały się wychowawczynie, które spośród księgozbioru biblioteki  wybierały książki dla swoich podopiecznych i we własnym zakresie je wypożyczały. W klasach starszych czytano głównie utwory Marii Konopnickiej np. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, a w klasach młodszych największą popularnością cieszyły się „Dzieci z Bullerbyn”. W bibliotece pani Irena zastała układ inwentarzowy książek, które ustawiane były na półkach zgodnie z numerem w księdze inwentarzowej. Zatem musiała poświecić dużo czasu, by pogrupować książki wg działów, nadać im sygnatury, założyć katalogi. Wtedy w bibliotece nie prenumerowano żadnych czasopism. Ponadto pani Radziwon zdradziła dzieciom, jakie były jej początki w zawodzie nauczyciela. Okazało się, że pracę rozpoczęła tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wyposażenie szkół było wtedy bardzo ubogie, pomoce dydaktyczne nauczyciele wykonywali sami. W klasach jednocześnie uczyli się uczniowie w różnym wieku, gdyż wybuch wojny przerwał naukę wielu dzieciom. Warte zapisania i zapamiętania są słowa p. Ireny: „Nauczyciel powinien kochać swój zawód”. Na zakończenie w podziękowaniu za spotkanie uczniowie wręczyli pani Irenie bukiet kwiatów.

Podsumowanie

30 października odbył się apel podsumowujący trwające miesiąc święto biblioteki szkolnej, w czasie którego pani bibliotekarka podziękowała uczniom
i wychowawcom za zaangażowanie i udział w cyklu podjętych działań oraz wręczyła nagrody: uczniom wyróżnionym w konkursie „Inicjał wyrazu biblioteka”, pozostałym uczestnikom konkursu oraz głosującym w plebiscycie na najciekawszą książkę w bibliotece.

Szkoła Podstawowa w Michałowie

Zaproszenia do odwiedzin biblioteki

Na początku października klasom  IV - VI łącznicy przypomnieli o Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. Uczniowie  otrzymali  ulotki z zaproszeniem do odwiedzenia biblioteki, obejrzenia wystawek  i  wypożyczenia książek (w tym propozycja wielu nowości) oraz  udziału w różnych konkursach.  Członkowie Koła przygotowali plakat informujący o święcie. Na godzinach wychowawczych młodzież układała hasła reklamujące bibliotekę i czytanie. Oto niektóre z nich:

„Gdy ktoś o drogę do wiedzy pyta-
Kierunek – BIBLIOTEKA i czytaj, czytaj, czytaj!”

„Książka to dobry przyjaciel i kolega,
Nigdy Cię nie zawiedzie,
Pomoże, kiedy trzeba.”

„W miesiącu październiku nowości bez liku,
Bo to miesiąc bibliotek szkolnych
Drogi czytelniku!”

Ostatnie hasło zostało wykorzystane na gazetkę biblioteczną, na której przedstawiono narodziny książki – od pisma obrazkowego do ery komputerów.

Wystawy

W bibliotece przygotowano, przy współpracy dziewczynek  należących do Koła Przyjaciół Książek, kilka wystawek: nowości, książek z autografami (z wyeksponowaniem ciekawych wpisów), rzeczy pozostawionych w książkach. Ta ostatnia cieszyła się największym zainteresowaniem. Najczęściej jako zakładki wykorzystywane są przez uczniów różnego rodzaju widokówki - jesienią trafiają pozdrowienia z wakacji, zimą - kartki z życzeniami świątecznymi. Czasem zostają zdjęcia, paragony ze sklepów, obrazki święte, kartki z kalendarza, linijki.

Urodziny Kubusia Puchatka

22 października obchodziliśmy w czytelni urodziny Kubusia Puchatka. Bibliotekarka z uczennicami z Koła ozdobiły czytelnię balonami oraz serpentynami i udekorowały stoliki. Na honorowym miejscu posadzono Kubusia. Dzieci z klas trzecich, uczęszczające do świetlicy,  przybyły z wychowawczyniami. Przyniosły Puchatkowi w prezencie dużo rysunków i laurkę w kształcie ogromnego serca z pięknymi życzeniami. Odśpiewano uroczyście 100 i 200 lat i rozpoczęto wspólną zabawę. Uczniowie układali puzzle z Kubusiem, grali w gry planszowe, ruchowe   m.in.  zabawy  z balonami),   rozwiązywały  krzyżówkę.   Nauczyły  się   wyliczanki i z panią ze świetlicy, która prowadzi koło „Rozśpiewane nutki”, układały do niej melodię. Atrakcją urodzin był słodki poczęstunek przygotowany przez bibliotekarkę (tort, ciasteczka, cukierki i napoje).

Pasowanie na czytelnika

Ze względu na duże zainteresowanie pierwszoklasistów, którzy już od września pytali o możliwość wypożyczeń, w ostatnim tygodniu października zostali oni pasowani na czytelników. Po powitaniu przez bibliotekarkę i krótkiej rozmowie na temat książek, członkowie KPK, schowani za regałem, przedstawili inscenizację (rozmawiając z dziećmi), naśladując postaci z wierszy Brzechwy, o których czytała im wcześniej wychowawczyni (na prośbę bibliotekarki).

Następnie uczniowie, zanim zostali pasowani , musieli przejść przez kilka prób. (Wykorzystałam tu inscenizację A. Wójcik i E. Moskalik „Ślubowanie klas pierwszych”,  opublikowaną w „ Życiu Szkoły” dostosowując ją do potrzeb biblioteki). Pierwszą była próba mądrości, która polegała na  rozwiązywaniu zagadek, czytanych przez bibliotekarkę, o postaciach z bajek i bibliotece. Druga – to próba sprawności – dzieci ruchem ciała ilustrowały usłyszany wierszyk. W trzeciej próbie – spostrzegawczości –zadaniem pierwszaków było odgadnąć, po zapoznaniu się z rozłożonymi na stolikach książkami, które są z naszej biblioteki. Dzieci zauważyły pieczątki na niektórych książkach i odczytały,  na jakich jest „Szkoła Podstawowa”. Ostatnim poleceniem było odgadnięcie, które z przeczytanych zdań jest prawdziwe, a które jest nieprawdą. Jeżeli dzieci usłyszały zdanie o tym jak należy szanować książki – klaskały, a jeśli było to niewłaściwe zachowanie – dzieci tupały.

Po zaliczeniu wszystkich prób pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i zostali pasowani na czytelników. Bibliotekarka kolejno wyczytywała poszczególnych uczniów i pasowała dotykając ich ramienia zakładką. Klasy pierwsze otrzymały  pamiątkowy dyplom.

Na zakończenie wizyty w bibliotece chętni uczniowie mogli wypożyczyć pierwszy raz książeczkę (okazało się, że prawie wszyscy) i otrzymali, wykonane przez uczennice z klas V-tych na zajęciach kółka KPK, zakładki. Teraz przy każdym wypożyczaniu noszą te zakładki i przekładają z książki zdawanej  do wypożyczanej.  Bibliotekarka wręczyła również  list do rodziców z przypomnieniem idei akcji „Cała Polska czyta  dzieciom” i   poinformowała o całorocznym konkursie dla uczniów i rodziców „Rodzice czytają dzieciom”. Zadaniem rodziców, biorących udział w konkursie,  jest przeczytanie polecanej  przez bibliotekarza lektury, a dzieci – wykazanie się znajomością treści tych książek.

Konkursy

W miesiącu bibliotek szkolnych odbyło się kilka konkursów. Uczniowie klas starszych przygotowali ilustracje do przeczytanej ostatnio legendy lub baśni. Najciekawsze prace zostały wywieszone na tablicy, a ich autorzy otrzymali oceny celujące z plastyki. Wzorem ubiegłego roku klasy II-VI zostały zapoznane z regulaminem konkursu na najlepszego czytelnika klas II-III i klas IV-VI, który rozpoczął się w październiku i będzie trwał do końca maja. Szóstoklasiści wzięli udział w konkursie na znawcę frazeologizmów (w tym czasie na lekcjach języka polskiego w klasach VI-tych omawiane były te tematy).

Uczniowie uzupełniali związki frazeologiczne brakującymi wyrazami lub dopasowywali  frazeologizmy do ich objaśnień. Mogli korzystać w czytelni ze słowników frazeologicznych. (W konkursie wykorzystano propozycje p. Janiny Witek zamieszczone w „Bibliotece w Szkole”). We współpracy z wychowawczyniami zorganizowano konkurs pięknego czytania klas II. Dzieci przygotowały lekturę „120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie klas III wykazali się natomiast w minikonkursie znajomością treści lektury „Kubuś Puchatek” A. A. Milne. Wykonali również ilustracje do tej książki. Laureaci z klas II i III nagrodzeni  zostali pięknymi  dyplomami.

Głośne czytanie w klasach zerowych

Głośne czytanie propagowano w klasach zerowych. Uczennice należące do Koła Przyjaciół Książek, w porozumieniu z wychowawczyniami sześciolatków, czytały im o przygodach żółwika Franklina, ulubionego bohatera maluchów. Po lekturze dzieci odpowiadały na pytania (za prawidłowe odpowiedzi nagradzane były balonikami i cukierkami, ufundowanymi przez bibliotekarkę) i bawiły się ze starszymi koleżankami. Okazało się, że przyszli uczniowie słuchali bardzo uważnie czytanych im historyjek i gorąco prosili, aby do nich często przychodzić.

Życzenia dla biblioteki

Na przerwach można było wpisać prośby i życzenia dla biblioteki. Wśród życzeń najwięcej było typu „miłych, grzecznych, dużo czytających i szanujących książki czytelników”. Jeżeli chodzi o prośby, to oprócz konkretnych książek czy serii proszono również o niemożliwe do zrealizowania sytuacje –np. o pozwolenie „grania na komputerach” w czytelni i korzystania z naszej klasy.

Miłym akcentem było otrzymanie z okazji Święta Bibliotek Szkolnych, od uczniów klas I - III  pięknych bukietów z własnoręcznie wykonanych kwiatów, laurek z powinszowaniami, a nawet  korali z jesiennych darów. Przychodziły kolejno całe klasy z wychowawczyniami, by złożyć życzenia. Uczniowie i nauczyciele tradycyjnie częstowani byli słodyczami.

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim

Spotkanie z autorką książek dla dzieci – panią B. Jacewicz.

Już 1października wyruszyliśmy na spotkanie z autorką książek dla dzieci – panią Beatą Jacewicz. Zaprosiła nas Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim, a wyjście zorganizowała pani bibliotekarka biblioteki szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów – Renata Wróblewska. W spotkaniu wzięły udział dwie klasy: I b i III b wraz z wychowawczyniami. (Inne klasy były na takich spotkaniach wcześniej) Dzieci dowiedziały się, że na co dzień pani Beata jest pedagogiem w szkole specjalnej w naszym mieście. Zaczęła pisać, bo ktoś ją poprosił o wiersz. Jest autorką znanych w naszej szkole książek dla dzieci: „Księga imion”, „Bajka o smutnym królestwie i inne bajeczki”, „Ruda intruzka. Dżdżowniczka Pola”, „Dobre rady”. Autorka bardzo interesująco przedstawiła zapowiedzi wydawnicze. Największym powodzeniem cieszyła się „Księga imion dla dzieci”. Każde chciało usłyszeć coś o sobie. Pani Beata okazała się osobą niezwykle ciepłą, a dzieci przylgnęły do niej całym sercem. „Księga imion” oraz inne książki są rozchwytywane przez dzieci. Czasem nawet trzeba na nie poczekać, chociaż zakupiliśmy do biblioteki szkolnej więcej egzemplarzy.

Kiermasz Taniej Książki

W dniach od 6 do 16 października dzieci całej społeczności szkolnej mogły oglądać i kupować książki z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki. Z tą placówką współpracujemy już od wielu lat. Zawsze jest fundatorem nagród książkowych w szkolnym cyklicznym konkursie zachęcającym do czytania uczniów klas I „Ferie z książką”. My w ramach tej współpracy rozprowadzamy książki, zyskując w ten sposób gratisowe egzemplarze, co przy totalnym braku pieniędzy jest odrobiną pociechy, bo książki nowe i kolorowe chętnie wypożyczają dzieci.

Tym razem  w ofercie znalazły się książki z następujących działów: Historyczne, Słowniki, Języki obce, Język polski, Pyszne, Majsterkowanie, Popularnonaukowe, Maluszki, Klasy I – III, Dla młodzieży,  Komiksy, O zwierzętach.

Dzieci bardzo chętnie w tym czasie odwiedzały czytelnię. Przeczytały w tym czasie wiele kiermaszowych książek, zakupiły część z nich, a biblioteka szkolna wzbogaciła się o kilka pozycji literatury młodzieżowej, której ciągle brakuje.

C. Collodi – twórca pajacyka Pinokio

Na czas świętowania biblioteka szkolna przygotowała wystawkę dotyczącą życia i twórczości włoskiego pisarza – C. Collodiego. Mogli ją oglądać wszyscy użytkownicy biblioteki przez cały październik. Znalazły się tam informacje o samym autorze oraz różne wydania bestselleru „Pinokio” dostępne w szkolnej bibliotece oraz przyniesione przez dzieci.

W sposób szczególny zostały tu zaproszone klasy III, które dokładniej poznały życie C. Collodiego i z zainteresowaniem wysłuchały jednej z adaptacji powieści pięknie zilustrowanej przez P. Couronne. Wystawka i spotkanie zostały pomyślane jako przygotowanie do odbioru spektaklu teatralnego „Pinokio” w Teatrze Dramatycznym im. Al. Węgierki.

Konkurs twórczości dziecięcej pod hasłem „Moja biblioteka”

Dla klas II bibliotek ogłosiła konkurs literacki. Oto treść ogłoszenia, które otrzymało każde dziecko z klasy drugiej:
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla klas drugich pod hasłem „Moja biblioteka” . 
Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz rozwijanie twórczości dziecięcej.
W konkursie może wziąć udział każde dziecko z klasy drugiej, które ułoży rymowankę lub wierszyk o bibliotece, ulubionej książce czy autorze.
Prace takie muszą być napisane samodzielnie i nigdzie nie publikowane.
Należy je przynieść do biblioteki do 16 października. 
Przewidziane nagrody!

Na konkurs dostarczono 9 wierszy. 22. 10.2009 r. zebrała się komisja konkursowa, która przyznała nagrody zgodnie z protokołem posiedzenia. Nagrody i dyplomy zostały wręczone w uroczysty sposób w dniu 26.10.2009 r. Twórczość dzieci można podziwiać na łamach bibliotecznej gazetki na korytarzu szkolnym.

„Franklin i książka z biblioteki”

23.10.2009 r. nauczyciel bibliotekarz odwiedził klasy I, które wysłuchały tekstu „Franklin i książka z biblioteki” na podstawie P. Bourgeois i B. Clark.

Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: z klasą I a i I b ze względu na ograniczone warunki lokalowe. Dzieci słuchały z zapartym tchem, dlatego że słowa poparte były prezentacją programu PowerPoint. Nie była ona wzbogacona o dźwięk, ponieważ uczniowie klas I bardzo szybko się rozpraszają, a tak uzyskano efekt skupienia uwagi przez cały czas czytania. Słuchacze zapamiętali niemal wszystko i chętnie zabierali głos na temat poszanowania książek.

Wyjazd do teatru

Dnia 27 października wszyscy uczniowie klas I – III (121 osób) wraz z wychowawcami i opiekunami pod kierownictwem pani bibliotekarki pojechali do Teatru Dramatycznego im. Al. Węgierki do Białegostoku na spektakl „Pinokio”. Wspaniała gra aktorów pod kierunkiem reżysera Piotra Dąbrowskiego, wplecienie elementu lalkowego oraz efektów multimedialnych bardzo się dzieciom podobało i stworzyło niepowtarzalną atmosferę przedstawienia. Obecnie trwa dyskusja na temat wrażeń w poszczególnych klasach, a trzecioklasiści porównują treści usłyszane z książki i zawarte w spektaklu.

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sokółce

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych weszły do kalendarza imprez organizowanych przez naszą bibliotekę już kilka lat temu. Początkowo obchodziłyśmy tylko jeden dzień. W tym roku szkolnym przygotowałyśmy cykl imprez, których celem było zaznaczenie roli biblioteki w życiu szkoły oraz zachęcenie uczniów do korzystania z jej zbiorów.

Pod koniec września wraz z uczniami przygotowałyśmy plakaty informujące o święcie bibliotek, które rozmieściłyśmy na szkolnych korytarzach oraz na drzwiach biblioteki.

Ogłosiłyśmy konkurs plastyczny na projekt „Okładka mojej ulubionej książki” dla uczniów klas I-VI. Poprosiłyśmy o pomoc nauczyciela sztuki oraz wychowawców poszczególnych klas, by zachęcali wychowanków do udziału w konkursie.

Kolejnym etapem naszych działań było przygotowanie wystawy „Z książką przez stulecia”, którego adresatami byli uczniowie klas IV-VI (. Zaprosiłyśmy wychowawców z klasami do obejrzenia wystawy. Nauczyciele poświęcili godzinę wychowawczą na wizytę w bibliotece. Nauczyciel bibliotekarz krótko przedstawił historię książki od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy, kładąc szczególny nacisk na rolę książki i biblioteki w kształceniu człowieka. Wizyta w bibliotece stała się też doskonałą okazją do wypożyczenia książek.

Dla klas młodszych zorganizowałyśmy spotkanie pod hasłem „Czytanie rozwija wyobraźnię”. Zaprosiłyśmy do nas panie bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej, które czytały dzieciom książki. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące treści przeczytanych fragmentów, a ich odpowiedzi świadczyły, że uważnie słuchali. Następnie przeprowadziłyśmy z uczniami zajęcia, podczas których uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy oraz rozpoznawali postaci literackie. Dzieci bawiły się świetnie.

W ostatnim tygodniu października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece szkolnej.

Przez cały październik prowadziłyśmy w bibliotece kiermasz książek z Hurtowni Taniej Książki, dzięki temu pozyskałyśmy 20 egzemplarzy nowych książek.

Niestety nie udało nam się zrealizować jednego z punktów programu, którym była inscenizacja pt. „Sen o książkach” z przyczyn od nas niezależnych (kilkoro uczniów biorących udział w przedstawieniu.

Szkoła Podstawowa w Jabłoni Kościelnej

Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Miesiąca  Bibliotek Szkolnych  połączony z kampanią Cała Polska Czyta Dzieciom

Przygotowania do święta biblioteki rozpoczęły się we wrześniu od przygotowania plakatów, ulotek, dekoracji i  pozyskiwania sponsorów. Wysyłałyśmy prośby do firm i instytucji o wsparcie finansowe i  upominki, które uatrakcyjniłyby  nasze święto. Zaangażowałyśmy również rodziców, którzy przygotowali kiermasz ciasta. Aktyw Biblioteczny oraz ucz. Kl. IV przygotowywali inscenizację bajki: Królewna Śnieżka. Odbyły się również warsztaty plastyczne, na których wykonane zostały rekwizyty oraz scenografia do bajki. Podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych Aktyw czytał bajki najmłodszym uczniom. Zorganizowano również wystawy: Książka z mojego dzieciństwa, Czas zaklęty w starych księgach.

Główne obchody ustaliłyśmy na 23 października 2009r. Cały poprzedzający tydzień biblioteka szkolna wyglądała odświętnie: balony, serpentyny, cukierki. Tego dnia już od rana panował w szkole gwar, to mamy przywoziły swoje wspaniałe wypieki i organizowały kiermasz ciasta Przedsięwzięcie tego typu było pierwsze w dziejach szkoły, nie wiedziałyśmy jak zostanie przyjęte. Okazało się że kiermasz cieszył się wielkim zainteresowaniem. Podczas przerw „tłumy” uczniów przychodziły kupować ciasta.  W sprzedaż zaangażowały się mamy, wykonawczynie wspaniałych wypieków.  W ciągu dwóch przerw międzylekcyjnych zostały wykupione wszystkie słodkości.

O godzinie 9.00 uczniowie szkoły podstawowej  oraz zaproszeni goście zjawili się na sali gimnastycznej. W pierwszej kolejności  odbyło się głośne czytanie opowiadania : O komputerze i różanym ogrodzie przez Przewodniczącą Rady Rodziców.  Uczniowie w skupieniu i ciszy słuchali tej pouczającej historii. Następnie rozpoczęła się inscenizacja bajki:  Królewna Śnieżka.  Bajka odegrana była w nietypowy sposób. Aktorzy grali ciałem, gestem i mimiką twarzy. Zaś jako podkład posłużyła taśma z nagraniem tej sztuki, zawierająca oprócz tekstu ,piosenki.  Przedstawienie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Nasi aktorzy podejmowali bardzo dużo wysiłku, aby gestem i ciałem wcielić się jak najlepiej w przedstawiane przez siebie postacie. Sztuka cieszyła się wielkim zainteresowaniem i życzliwym odbiorem widzów. Docenieni aktorzy zaprosili do wspólnego tańca publiczność.

Następnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu: „Najpiękniejszy Wiersz o Książce” dla kl. 1-3 SP.  i „Bajka, którą sam stworzyłem”- kl.  IV-VI SP.  Konkurs cieszył się dużą popularnością, w związku z czym do komisji  konkursowej  napłynęło wiele wierszy i bajek. Wybór był trudny. Nagrodzono 3 Bajki i 12 Wierszy.  Piękne nagrody pozyskano od sponsorów wspierających nasze przedsięwzięcie.

Zakończono Święto Biblioteki podziękowaniami  skierowanymi do Mam, które w bardzo aktywny sposób zaangażowały się w nasze przedsięwzięcie, obdarowano je  upominkami  oraz okolicznościowymi dyplomami.  Dzięki owocnej współpracy z rodzicami udało się nam pozyskać fundusze na nowe albumy do biblioteki szkolnej.

Natomiast w świetlicy szkolnej  na najmłodszych czekała atrakcja - malowania twarzy.  Każde dziecko chciało mieć na buźce wybranego przez siebie bohatera. Koleżanka wykonująca malunki miała ręce pełne pracy.  Po kilku minutach cierpliwości dzieci zamieniały się w bajkowe postaci.

Ten dzień pełen wrażeń i atrakcji zakończył się przy wspólnej herbacie wraz z dyrekcją, sponsorami  i rodzicami.  Wygłoszono  prelekcję nt. współpracy szkoły z  Kampanią Cała Polska Czyta Dzieciom oraz rozdano gościom na tenże temat ulotki.  Tegoroczne obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych  cieszyły się wielkim powodzeniem i uznaniem  ze strony gości, uczniów i Rady Pedagogicznej.

Publiczne Gimnazjum Nr 9 w Białymstoku

Wystawy

Zorganizowałyśmy w bibliotece i na holu przed biblioteką wysatwy:

  • „Historia książki i pisma” dla uczniów klas I –III.  Wystawa ze względu na duże zainteresowanie nauczycieli  wystawa była połączona z  przeprowadzeniem zajęć lekcyjnych o tej tematyce w klasach I-III. Na lekcjach informatyki  uczniowie mogli zapoznać się z prezentacjami multimedialnymi pt.: „Historia książki i druku”. Lekcje odbyły się pod kierunkiem pana Norberta  Toruńskiego, na podstawie trzech różnych prezentacji multimedialnych, dostępnych  dla nauczycieli w bibliotece.
  • „Jan Paweł II -przyjaciel młodzieży”,
  • nagrodzonych prac konkursowych.

Konkursy:

  • „Tajemnica starej księgi”- konkurs plastyczny. Osoby nagrodzone: I miejsce –Korbut Alicja klasa III B, II miejsce – Korytko Joanna klasa I C, III miejsce – Tymińska Justyna klasa I C.
  • „Wiersz, fraszka o bibliotece” –konkurs literacki. Osoby nagrodzone: I miejsce -Tomaszewska Izabela klasa II A
  • „Miłe czytanie”- konkurs plastyczny na plakat promujący czytanie, I miejsce – Bohojło Hanna klasa I E, II miejsce – Sadowska Urszula klasa I A

Akcje czytelnicze:

  • „Podaruj nową książkę bibliotece szkolnej” - w wyniku akcji  otrzymaliśmy 15 książek.
  • „Zbiórka pluszowego misia” - zbiórkę przeprowadził Szkolny Klub Wolontariatu pod opieką pani Beaty Oniśko i Beaty Wielgat.  Maskotki zostaną przekazane dla dzieci w Ośrodku „Nasz Dom”.
  • „Włączenie się w kampanię "Cała Polska Czyta Dzieciom”. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. W ramach współpracy lokalnej zorganizowałyśmy wspólnie z Filią  nr 9 Książnicy Podlaskiej 2-godzinne zajęcia z okazji 80-tych urodzin Wandy Chotomskiej. Zajęcia były prowadzone przez Barbarę Troc (bibliotekarza Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej) i Beatę Kozłowską (bibliotekarza Publicznego Gimnazjum nr 9). Przeznaczone były dla dzieci z przedszkola Szkoły Podstawowej nr 47. Poezję przedszkolakom czytały nasze uczennice ze szkolnego Klubu Wolontariatu(Monika Motybel, Aleksandra Siemieniuk, Kamila Sieśkiewicz). W czasie lekcji dzieci słuchały wierszy o ptakach-poznały odgłosy ptaków, wykonały przy współpracy osób prowadzących wyklejankę orła. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu pod kierunkiem Beaty Oniśko (nauczyciela - świetlicy)i Anny Geniusz(bibliotekarza) przygotowali montaż słowno-muzyczny „Jan Paweł II”, dla chorych dzieci w szpitalu PSK oddział dziecięcy, które zostało pokazane dzieciom dnia 15 X 2009 r. 
  • „Złotówka na wagę złota” - akcja ciągle trwa, zostanie zakończona w listopadzie.Za pozyskane pieniądze zakupimy książki do biblioteki szkolnej według listy sporządzonej na podstawie badań zainteresowań czytelniczych uczniów „Książka, którą polecam koleżankom i kolegom”.
  • „Udział w kampanii IX Dnia Papieskiego”
  • „Książka, którą polecam koleżankom i kolegom”. Młodzież przekazała nam informacje o ciekawych książkach, wrzucając anonimowo kartki do pudełka.
  • „Dzień biblioteki szkolnej”
  • Z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych 27 X 2009 r. w naszej bibliotece pojawił się tort w kształcie książki (upieczony przez uczennice z klasy IID). Tortem poczęstowałyśmy nauczycieli i pracowników szkoły w pokoju nauczycielskim oraz uczennice, które nam ten tort ofiarowały.

Udział młodzieży w „Dyskusyjnych Klubach Książki” organizowanych w Filiach Książnicy Podlaskiej: 

  • Zachęcałyśmy młodzież do współpracy z filią nr 6 i nr 9.
  • Zorganizowałyśmy wyjście na ciekawe spotkanie z archeologiem UW i wystawę „Historia Syrii” w filii nr 6 Książnicy Podlaskiej . Organizatorem spotkania była pani Ewa Ostrowska(bibliotekarz).

Montaże słowno - muzyczne

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu pod kierunkiem Beaty Oniśko (nauczyciela - świetlicy)i Anny Geniusz (bibliotekarza) przygotowali montaż słowno-muzyczny „Jan Paweł II”, dla chorych dzieci w szpitalu PSK oddział dziecięcy, które zostało wystawione dzieciom dnia 15 X 2009 r. 
2. Wspólnie z uczniami ze Szkolnego Klubu Wolontariusza i Beatą Oniśko zorganizowałyśmy montaż słowno – muzyczny „Jak to z książką było” przedstawiający historię książki.

Imprezy biblioteczne

  1. Obchody dnia bibliotek szkolnych pod hasłem „Myślę , więc czytam”. Na holu szkolnym zamieściłyśmy cytaty o czytaniu w ostatnim tygodniu października” .
  2. Z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych 27 X 2009 r. w naszej bibliotece pojawił się tort w kształcie książki (upieczony przez uczennice z klasy IID).
  3. „Kiermasz ciast ”Aby pozyskać fundusze na zakup polecanych przez uczniów książek zorganizowałyśmy kiermasz ciast 26 X 2009 r. na holu szkolnym.
  4. Aforyzmy o bibliotece, książkach, czytaniu umieściłyśmy na holu biblioteki przy informacja promujących czytanie.
  5. Podsumowanie działań promujących czytanie
    Aby ukazać i podsumować działania biblioteki szkolnej przedstawiłyśmy sprawozdanie na apelu szkolnym w dniu 29 października, połączone z rozdaniem nagród.

Warsztaty, Zajęcia z młodzieżą, informacje dla rodziców

  1. Przeprowadziłyśmy warsztaty biblioterapii w obecności wychowawcy pt. „Wysyłaj sygnały dobra” na podstawie powieści Małgorzaty Musierowicz w klasie II c objętej specjalnym nadzorem psychologa i pedagoga szkolnego.
  2. Na lekcjach informatyki  uczniowie mogli zapoznać się z prezentacjami multimedialnymi pt.: „Historia książki i druku”. Lekcje odbyły się pod kierunkiem pana Norberta  Toruńskiego, na podstawie różnych trzech różnych prezentacji multimedialnych, dostępnych  dla nauczycieli w bibliotece.
  3. Na ścianie przed biblioteką wystawiłyśmy tablicę informacyjną pod hasłem „Kampania czytelnicza skierowana do rodziców” na podstawie materiałów Fundacji ABC - XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i innych.

Osoby i instytucje współpracujące

Uzyskałyśmy akceptację i wsparcie w trakcie pisania programu i jego realizacji od Dyrektora szkoły. Przy realizacji programu współpracowałyśmy:

  1. Pani Beata Oniśko – nauczyciel świetlicy wspólne prowadzenie akcjii przygotowanie młodzieży do przedstawień,
  2. Pan Norbert – prowadzenie zajęć z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej,
  3. Pani Inga  Mańkowska pomoc przy wystawie „Jan Paweł II –przyjaciel”,
  4. Pan Edmund Głowacki – wykonanie sztalug do wystawy.

W październiku nawiązaliśmy współpracę z :

  1. Fundacją ABC – XXI Cała Polska Czyta Dzieciom
  2. Fundacją św. Mikołaja
  3. Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia
  4. Ze względów organizacyjnych Filii Książnicy Podlaskiej
  5. Filia nr 6 - Spotkanie z panią Ewą Ostrowską zostało przełożone na listopad
  6. Filia nr 9 – Czytanie i zabawa z dziećmi z przedszkola Szkoły Podstawowej nr 47 zostanie zrealizowane w pierwszym tygodniu listopada

Włączyliśmy się w projekt „Moje osiedle”, którego organizatorem jest białostockie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza. W ramach tej współpracy informowałyśmy młodzież o imprezach organizowanych ( ulotki) i zachęcałyśmy do uczestnictwa w działaniach Klanzy.

Staraliśmy  się również pozyskać książki w formie darowizny dla biblioteki. W wyniku starań otrzymałyśmy pomoc od prywatnych darczyńców oraz  instytucji i fundacji: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Bieszczadzki Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Wydawnictwo Kreator, Wydawnictwo WSiP, Łódzki Dom Kultury, Urząd Miejski, Joanna Papuzińska

Zespół Szkół w Gródku 

„Wzbogacamy i polecamy zbiory naszej biblioteki”

Zadania ujęte w programie naszej biblioteki realizowaliśmy ph. „Wzbogacamy i polecamy zbiory naszej biblioteki”. Nasze działania dotyczyły pozyskania i promocji nowej książki w bibliotece. Po opracowaniu planu działania, rozpisałyśmy harmonogram działań. Określiłyśmy daty naszych akcji, regulaminy i ogłoszenia konkursów, zredagowałyśmy listy-prośby o sponsoring. Ustaliłyśmy z kim podejmujemy realizację obchodów (Aktyw Biblioteczny, Samorząd Szkolny, Koło Wolontariatu).

Rozpoczęliśmy od akcji zbiórki makulatury (1-9 X). Ogłoszenia rozwiesiliśmy na ulicach Gródka. Zebraliśmy 3770 kg makulatury na kwotę 527,80 zł. Dwaj chętni uczniowie z klasy IIc, regularnie na przerwach pomagali przy ważeniu i układaniu makulatury.

Kolejną akcją (pracy zespołowej), była akcja samorządu szkolnego i aktywu bibliotecznego ph. „Książka za złotówkę”. Kiermasz książki trwał dwa dni: 22-23 X. Wcześniej uczniowie  przygotowali książki: ostemplowali i posegregowali. Jednego dnia przy kiermaszu pracował samorząd gimnazjum, drugiego szkoły podstawowej. Zainteresowanie kiermaszem było mniejsze niż w ubiegłym roku, ale  uzyskaliśmy 120 zł.

W pierwszych dniach miesiąca października rozesłałyśmy listy-prośby do instytucji współpracujących ze szkołami, do hurtowni i wydawnictw. Obecnie na nasze konto wpłynęło 500 zł, są też słowne deklaracje wsparcia, w których informują nas o przyszłych wpłatach.

Tradycyjnie już, odbył się mini-kiermasz książek z Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie. Dzięki niemu mogłyśmy otrzymać książki za zarobione (100 zł) procenty ze sprzedaży. Ten jednak zakup przeznaczyłyśmy na nagrody w konkursach organizowanych przez bibliotekę.
Ogółem zebraliśmy około 1300 zł. Choć przez tydzień mieliśmy  bałagan  w czytelni wypełnionej  makulaturą, to później przyszły chwile satysfakcji  i poczucie zadowolenia z dobrze wykonanej pracy.

Występy grupy teatralnej

Tymczasem, w czytelni odbywały się spotkania i próby z kołem teatralnym. Każda z nas pracowała ze swoją grupą teatralną: Młodszą – szkoły podstawowej i starszą – gimnazjum. Nasze grupy często występowały na wspólnych imprezach środowiskowych (GOK w Gródku, Przedszkole Samorządowe)  i konkursach. Postawa kreatywna uczniów, to ważna dziś umiejętność  umożliwiająca m.in. amatorską działalność teatralną, przygotowująca uczniów do świadomego i krytycznego uczestnictwa w kulturze. Takie też stawiamy sobie zadania.

Konkursy

Wszystkie ogłoszenia i regulaminy dotyczące konkursów i akcji rozwieszane były w bibliotece, na tablicach ogłoszeń korytarzy szkolnych i w świetlicach (sp i gimnazjum).  Ponadto nasi aktywiści Paweł i Patryk chętnie ogłaszali informacje w klasach. Pierwszy konkurs sfinalizowany został przed apelem z okazji Dnia Nauczyciela. Był to konkurs poetycki ph. „Mój Nauczyciel”. Cieszył się najmniejszym zainteresowaniem (6 uczniów) i tylko wśród najmłodszych klas szkoły podstawowej (klasy III-IV). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy wyróżnienia i książki. A dziewczęta z koła teatralnego recytowały swoje wiersze.

Konkurs fotograficzny ph. „Polecam książkę …”, zorganizowany we współpracy ze świetlicą szkolną podsumowany został 29 października. Spośród 22 prac, dwie prace zostały wyróżnione: Ani Szewczyk z kl. II a i Ani Trochimczyk z kl. IIIb gimnazjum. Wystawa nie została przygotowana w terminie, ale na pewno będzie zorganizowana w listopadzie przed spotkaniem z fotografikiem.

Większym zainteresowaniem cieszył się konkurs recytatorski ph. „Z savoir-vivrem za pan brat”, zaprezentowało się 22 uczestników. 28 października odbyło się spotkanie autorskie z panem Anatolem Porębskim, lokalnym twórcą, poetą piszącym w języku polskim i białoruskim. Przygotowuje on właśnie do wydania swoją drugą książkę. Spotkanie zorganizowaliśmy we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gródku.Z przyczyn od nas niezależnych nie odbyło spotkanie z panem Pawłem Grzesiem (wyjazd do Pragi, gdzie finalizuje studia na kierunku fotografika). Potwierdza jednak spotkanie w drugiej połowie listopada.

Akcja głośnego czytania

Aktyw Biblioteczny wykonał i zaprezentował plakat reklamowy wybranych nowości biblioteki. Aktyw przypomniał też o akcji głośnego czytania „ABCXXI”, odczytując ulotkę zredagowaną wspólnie na tę okoliczność. Dziewczęta odwiedziły każdą klasę ze swoim 5-minutowym programem. Spisały również listę „Ulubione książki naszych nauczycieli”. Biblioteka zamierza przygotować wystawę na święto Szkoły Podstawowej pt. „Nauczyciele SP i PG polecają”(10 XI).

Aby zwrócić uwagę młodzieży na walory estetyczne obcowania z książką, przygotowałyśmy wystawę nowości i najstarszych książek w bibliotece (wykorzystując regały czasopism), a wystawę ph. „Karykatury znanych autorów” – umieściliśmy na płótnie rozciągniętym na trzech półkach w czytelni.

Ponadto zainicjowałyśmy w naszej bibliotece „Piątkowe czytanie bajek”. Uczniowie z Koła Wolontariatu Gimnazjum podjęli się czytania młodszym kolegami koleżankom. Organizujemy te spotkania we współpracy ze świetlicą szkoły podstawowej.

Promocja święta i biblioteki

Wszelkie powyższe informacje dotyczące obchodów „miesiąca bibliotek szkolnych” zamierzamy umieścić w gazetce szkolnej (sp) „Wiadomości  z plecaka” i „Kurierze Gimnazjalnym” jak również w gazecie lokalnej „Wiadomości Gródeckie”. Włączyć na strony internetowe szkół.

W związku z podejmowanymi działaniami spodziewamy się większego zainteresowania książką. Są już pierwsze sygnały, statystyka czytelnictwa   w październiku wskazuje wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Zespół Szkół w Choroszczy

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece przy Zespole Szkół w Choroszczy odbyły się w październiku, tak jak zakładał projekt, a uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli. Wszystkie zaplanowane zadania zostały wykonane.

W pierwszych dniach października uczniowie z koła bibliotecznego wyszukiwali we wszystkich dostępnych źródłach informacji na temat święta bibliotecznego i jego historii, szukali wierszy, przysłów, cytatów o bibliotece i książce. Następnie wykonali gazetkę ścienną w bibliotece szkolnej. Na uwagę zasługuje cytat: „Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i duszę tych, którzy ją przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią.” – Carlos Ruiz Zafon „Cień wiatru”. Stał się on mottem obchodów tego święta w naszej bibliotece.

Następnym zadaniem była wystawa zakładek do książek. Powstała ona dzięki pomocy wszystkich czytelników, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Czytelnicy dostarczyli do biblioteki zakładki do książek ze swoich domowych zasobów. Niektóre były naprawdę „zabytkowe” – liczyły około30 lat. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Kolejne zadanie to konkurs plastyczny na własnoręcznie wykonaną zakładkę do książki. W realizację tego zadania włączyli się aktywnie nauczyciele – opiekunowie świetlicy oraz nauczyciel plastyki. Uczniowie wykonywali swoje prace w domu, a także na zajęciach świetlicowych i na  lekcjach plastyki. Najpiękniejsze zakładki posłużyły do wykonania wystawy, która była chętnie odwiedzana przez cały czas jej trwania.

Nauczyciele bibliotekarze wraz z uczniami z koła bibliotecznego przygotowali  w bibliotece wystawę książek przeznaczoną dla uczniów i nauczycieli. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki, z którą Zespół Szkół w Choroszczy, jak również biblioteka szkolna, współpracuje od wielu lat. Czytelnicy, którzy odwiedzili wystawę, mogli się zapoznać z nowościami na rynku wydawniczym, dotyczącymi literatury metodycznej, popularnonaukowej i lektur.

Następnym zadaniem było przygotowanie przedstawienia promującego czytelnictwo pt.: „Sąd nad książką”, opartego o scenariusz zamieszczony w czasopiśmie „Biblioteka  w Szkole” nr 04 2009 r. Po raz pierwszy zostało ono zaprezentowane dnia 23 października 2009 r. w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy na uroczystości 60 – lecia Biblioteki Publicznej, na którą w ramach współpracy nasza szkolna biblioteka została zaproszona. Na początku listopada przedstawienie zostanie pokazane uczniom klas pierwszych gimnazjum.

Przez cały październik uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z biblioteką szkolną prowadzili zbiórkę używanych książek dla dzieci i młodzieży. Pod koniec miesiąca zostały one przekazane pacjentom z Oddziału Nerwic Dziecięcych w szpitalu w Choroszczy. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, zostało zebranych ponad 100 książek, które sprawiły ogromną radość chorym dzieciom. Planujemy dalszą współpracę z tym oddziałem.

W ramach obchodów MMBS zorganizowałyśmy również wystawę edukacyjną „Kto ratuje jedno życie ratuje cały świat.... Pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką  w województwie białostockim”.  W tym celu nawiązałyśmy współpracę z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku i wypożyczyłyśmy w/w wystawę. Jednak ze względu na jej dużą popularność to zadanie mogło być zrealizowane dopiero na przełomie października i listopada. Wystawa cieszyła się zainteresowanie uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. W ramach wystawy zostało też zorganizowanych 8 godzin warsztatów w oparciu o materiały archiwalne. Uczestniczyli w nich uczniowie liceum oraz klas drugich i trzecich gimnazjum. Warsztaty prowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN  w Białymstoku.

Wszystkie nasze działania związane z obchodami MMBS były dokumentowane przez dziennikarzy naszej szkolnej gazetki „Długa Przerwa” i pojawią się w formie reportaży  i artykułów w kolejnym numerze pisma. Również wydawane przez nas „Informacje Biblioteczne” (dodatek do gazetki szkolnej) będą w dużym stopniu poświęcone zagadnieniom związanym  z obchodzonym świętem.

Zespół Szkół nr 3 w Hajnówce

Podsumowanie Roku Słowackiego w bibliotece

Wystawa – „Imię moje tak przeszło jako błyskawica” z okazji Roku Słowackiego

Na przełomie września i października uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć w bibliotece wystawę poświęconą Juliuszowi Słowackiemu  „Imię moje tak przeszło jako błyskawica”, która składała się z następujących działów:  Młodość, Emigracja, Twórczość, Inscenizacje.  Wypełniały ją:

  • portrety osób związanych z poetą (rodziców, kobiet, z którymi był związany, przyjaciół),
  • miejsca ważne w życiu pisarza (Krzemieniec , Uniwersytet Wileński, Warszawa, Paryż),
  • opis romantycznej podróży do Ziemi Świętej z rysunkami Słowackiego,
  • ukazanie  twórczości, listów,
  • inscenizacje teatralne (np. „Balladyna” na hondach).

Niektóre klasy w czasie lekcji języka polskiego uczestniczyły w prezentacji wystawy prowadzonej przez nauczyciela bibliotekarza. Prezentacja została wsparta wysłuchaniem piosenki M. Grechuty „W pamiętniku Zofii Bobrówny” i recytacji wiersza „Testament mój” w wykonaniu D. Olbrychskiego z wykorzystaniem ICIM.

Konkurs na temat życia i twórczości Juliusza Słowackiego       

W październiku nastąpiło podsumowanie konkursu afiszowego, polegającego na rozwiązaniu krzyżówki z hasłem WIESZCZ.  Uczniowie, uczestniczący w konkursie za poprawne rozwiązanie krzyżówki otrzymali dyplomy, długopisy, a jedna uczennica wylosowała książkę.

Pierwszoklasiści w bibliotece - Witamy w bibliotece szkolnej !

Pierwszoklasiści zostali zaproszeni do biblioteki na początku października. Uczestniczyli w lekcji biblioteczne, której celem było zapoznanie najmłodszych uczniów szkoły z księgozbiorem, pomieszczeniami bibliotecznymi, zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Rozmawiano o poszanowaniu książek, o ulubionych lekturach uczniów. Podczas uroczystego przyjęcia w poczet czytelników dzieci obiecały szanować książki i dużo czytać. Każdy pierwszoklasista wypożyczył książki do domu, otrzymując zakładkę ze spisem książek wartych przeczytania i prośbami książki. Najmłodsi czytelnicy goszczą często w bibliotece.

Spotkania Klubu Miłośników Książek

Od początku roku szkolnego odbywają się w bibliotece spotkania Klubu Miłośników Książek dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Tematem przewodnim październikowych świątecznych spotkań (5) klas I była  przyjaźń omawiana w różnych aspektach (między rówieśnikami, z książką, biblioteką, rodzicami) i szczęście. Czytano książki o powyższej tematyce ( Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Królewnę”, Małgorzaty Musierowicz „Co mam”), prowadzono zajęcia z elementami biblioterapii oraz wzbogacano słownictwo związane z książka i biblioteką. Dzieci w czasie spotkań rysowały, bawiły się w gry integracyjne (z balonikiem, maskotką). Uczestniczyły w grach i zabawach czytelniczych w ICIM. Uważamy, że spotkania z książka w bibliotece, prowadzone z uczniami klas najmłodszych,  podnoszą poziom ich  kultury czytelniczej. 

O książce i bibliotece:  wystawa – „Książka przezwycięża mijanie”

Od 15 października 2009 r. w bibliotece można było zwiedzać wystawę ”Książka przezwycięża mijanie”. Głównym celem wystawy było zapoznanie uczniów z dziejami pisma, książki, bibliotek oraz kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego. W trzech działach zaprezentowano m.in. Historię pisma, książki i bibliotek, ekslibrisy, zalety czytania, ciekawostki o książce. Uczniowie korzystali z wystawy, przygotowując się na lekcje historii i rozwiązując zadania konkursowe.

Turniej wiedzy o książce i bibliotece

Październik to miesiąc biblioteki. W związku z tym uczniowie klas szóstych uczestniczyli w „Turnieju wiedzy o książce i bibliotece”. Pięć zespołów reprezentujących poszczególne klasy miało do wykonania szereg zadań, m.in. korzystanie z warsztatu informacyjnego biblioteki, słowników, odszukiwanie książek na półkach, reklama książek, biblioteki, rozwiązywanie testu, krzyżówki, pytania z rekwizytem. Zadania były różnorodne a uczniowie wykazali się dużą wiedza dotyczącą tematu. Wszyscy otrzymali dyplomy i długopisy a zwycięzcy książki ufundowane przez Radę Rodziców. W spotkaniu uczestniczyła pani dyrektor Alicja Dmitruk.

Plakat „Warto mnie przeczytać”

W widocznym miejscu, przy katalogach bibliotecznych umieszczono plakat „Warto mnie przeczytać’ na którym uczniowie wpisywali swoje ulubione lektury. Na podstawie tych zapisów powstała lista najciekawszych książek, które warto przeczytać. Większość z nich można wypożyczyć w bibliotece szkolnej, a te, których nie ma, będą zakupione do biblioteki. Zadanie to pozwoliło zorientować się w zainteresowaniach czytelniczych uczniów

Krzyżówka literacka dla klas II-III

25 uczniów rozwiązało krzyżówkę literacką z hasłem „Zaczarowany świat książek”. Należało np. podać bohaterów książek, dokończyć zdanie, odgadnąć autora. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze, a wśród autorów bezbłędnych prac rozlosowano dwie książki „Pinokio”.    (zał. krzyżówka)

„Kącik ciekawej książki” to promocja książek z różnych dziedzin wiedzy, literatury młodzieżowej, przygodowej, podróżniczej, itp. W październiku uczniowie klas młodszych modli zapoznać się z twórczością braci Grimm.

Zakup nowych książek oraz kiermasz wydawnictwa Publicat

W dniach 19 -29 października w naszej bibliotece odbył się kiermasz książek wydawnictwa Publicat. Cieszył się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Niektóre książki zostały zakupione tez do biblioteki. Oprócz tego zbiory biblioteki powiększyły się o 85 egzemplarzy nowych książek.

Edukacja czytelnicza i medialna

W bibliotece prowadzimy lekcje  edukacji czytelniczej i medialnej na podstawie własnego, autorskiego programu. W związku ze świętem naszej biblioteki w październiku odbyły się lekcje we wszystkich klasach IV-VI i gimnazjum:  klas IV na temat katalogu alfabetycznego, klas V  o katalogu rzeczowym, klas VI o książce popularnonaukowej i kartotekach. Klasy gimnazjalne uczestniczyły w następujących  zajęciach : I o rodzajach dokumentów gromadzonych w bibliotece, II o wyszukiwaniu informacji  na określony temat w zbiorach biblioteki, III na temat dziejów pisma i książki. 

Lekcje są bardzo ważnym elementem pracy pedagogicznej z czytelnikiem, pozwalają na kontakt z całą klasą, wyrabiają umiejętności korzystania z katalogów, kartotek, księgozbioru podręcznego, Internetu. Systematyczna edukacja przynosi efekty: wszyscy uczniowie szkoły są czytelnikami biblioteki, a średnia wypożyczeń w tym roku szkolny (od września) wynosi 5,8 książek na jednego ucznia.

Spotkania z ciekawymi ludźmi

W cyklu Spotkań z ciekawymi ludźmi w październiku gościliśmy panią Irenę Kosterę. Jest ona członkiem Związku Sybiraków Polskich. Jako niemowlę była wraz z mamą i babcią deportowana w głąb Związku Radzieckiego. Jej niezwykłe losy były żywą lekcją historii, a czytane przez nią listy jej matki wzruszyły uczestników spotkania. Oto kilka relacji uczennic ze spotkania:

„Spotkanie zorganizowane w naszej bibliotece szkolnej o II wojnie światowej było bardzo poruszające. Zaciekawiło uczniów, zaskoczyło oraz trochę przeraziło. Ta lekcja zostanie zapamiętana na bardzo długo. Teraz wiem, co przeżyła moja babcia z dziadkiem. Pani, która prowadziła tę lekcję, mówiła z taką pasją i uczuciami. Myślę, że to spotkanie w jakimś znaczeniu odmieniło moje życie”.   Ilona Wachowicz

„Tematem spotkania z panią Ireną Kosterą były jej wspomnienia z pobytu na Syberii. Jako dziecko przebywała tam z częścią rodziny. Jej opowieści poruszyły mnie. Pomimo upływu lat kobietą targały emocje. Pani mówiła bardzo obrazowo, wiec łatwo mogłam się wczuć w ogrom nieszczęścia i zła tamtych dni. Mocno się wzruszyłam, gdy czytała listy swojej matki do przyjaciółki w Warszawie. Zastanawiałam się, na ile człowiek jest silny, aby przeżyć w tak skrajnych warunkach. To była wartościowa lekcja historii opowiedziana przez naocznego świadka tamtych lat. Jak banalnie brzmią nasze problemy w porównaniu z cierpieniem ówczesnych zesłańców”. Magdalena Dobosz

„W czwartek na drugiej lekcji poszliśmy z klasą do naszej szkolnej biblioteki. Miała tam przyjść pani ze Związku Sybiraków. Podczas spotkania pani opowiedziała nam o swoim dzieciństwie, jak wywieźli ją, jej młodą mamę i babcię na Sybir. Dowiedzieliśmy się, jak tam wyglądało życie. Ludzie nie mieli co jeść, dosłownie zamarzali.

Ale najciekawszą rzeczą było to, kiedy pani przeczytała nam drżącym głosem listy od swojej mamy. Wtedy dużo osób się wzruszyło i ja też. 

Myślę, że takie spotkania powinny się odbywać częściej, żeby młodzi ludzie mogli się dowiedzieć, jak ciężko było w tamtych czasach. Można oczywiście czytać np. książki, ale jednak opowieści są ciekawsze, zwłaszcza od osoby, która to przeżyła.” Kamila Ostaszewska

Wydanie gazetki szkolnej „PULS” z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Gazetka szkolna „PULS” jest wydawana od 2000 r. pod opieka nauczycieli bibliotekarzy. Redaktorami są uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszystkie artykuły w gazetce są redagowane przez uczniów, którzy piszą o interesujących ich sprawach, problemach. Wielokrotnie pojawiały się w niej artykuły dotyczące książek, imprez, konkursów bibliotecznych.

Tegoroczny pierwszy numer został wydany pod hasłem Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Zawiera:  sondę na temat czytelnictwa, recenzje książek, relacje ze spotkania w bibliotece, myśli, sentencje o książce. Do redagowania gazetki jest wykorzystywane ICIM.

Zespół Szkół Mechanicznych CKP Nr 2 w Białymstoku

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych podjęłyśmy kilkanaście działań, które miały na celu promocję biblioteki, kontaktu z książką i czytelnictwa.  Zaplanowałyśmy  i przeprowadziłyśmy:

  • szeroką akcję informacyjną na terenie szkoły i biblioteki,
  • opracowałyśmy specjalne wydanie folderu informacyjnego Biblioteka,
  • ogłosiłyśmy zbiórkę książek z przeznaczeniem dla podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie DROGA i do naszej biblioteki,
  • zorganizowałyśmy akcję uwalniania książek,
  • przeprowadziłyśmy trzy konkursy: na logo biblioteki, zakładkę do książki oraz na  hasło promujące bibliotekę i czytelnictwo,
  • w jednej klasie odbyły się zajęcia z biblioterapii,
  • dwie klasy uczestniczyły w montażu literacko – muzycznym prezentującym życie i twórczość Juliusza Słowackiego,
  • wychowawcy i wychowankowie internatu oraz nauczyciele uczestniczyli w wieczorze poezji Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej,
  • wychowankowie internatu podczas spotkania literacko – muzycznego poznali sylwetkę i twórczość Agnieszki Osieckiej,
  • dwukrotnie odwiedziły nas przedszkolaki z SP nr 29. Przeczytaliśmy im „Czarnoksiężnika z krainy Oz” oraz  zaprezentowaliśmy  inscenizację „Piłki” połączoną ze wspólną zabawą, śpiewaniem i zwiedzaniem wystawy,
  • przeprowadziłyśmy trzy lekcje biblioteczne dotyczące tradycyjnych i nowoczesnych źródeł informacji,
  • dla dwóch grup maturzystów i dwóch klas drugich zostały przeprowadzone warsztaty i zajęcia z organizacji pracy samokształceniowej i umysłowej,
  • w ramach Popołudnia z filmem dwukrotnie wyświetliłyśmy ekranizację „Zbrodni i kary”,
  • uczniom z internatu czytałyśmy „Cierpienia młodego Wertera”
  • przygotowałyśmy 13 wystaw i  wystawek,
  • wyświetlałyśmy prezentację pracy biblioteki na przestrzeni lat 2000 – 2009,
  • przygotowałyśmy i opracowałyśmy ankietę dotyczącą pracy biblioteki.

Część działań wykonywałyśmy wspólnie, a częścią się podzieliłyśmy. W ciągu miesiąca  (zgodnie z  zapisami odwiedzin w czytelni,  wypożyczalni i MCI) odwiedziło nas 1918 osób.  W innych działaniach  (montaże, lekcje, zajęcia warsztatowe, seanse filmowe, czytanie) uczestniczyło blisko 385 osób. Nie znamy liczby osób, które skorzystały z akcji uwalniania książek. Łącznie w trakcie miesiąca z zorganizowaną przez nas akcją promocyjną  biblioteki i czytelnictwa na terenie szkoły zetknęli się prawie wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.

DZIAŁANIE 1  Akcja informacyjna na terenie szkoły i w bibliotece

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych rozpoczęłyśmy od zaplanowania działań i rozpropagowania ich wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.  Przygotowałyśmy plakaty i gazetki informacyjne oraz tablicę informacyjną w korytarzu  głównym szkoły, na których umieściłyśmy szczegółowe informacje o obchodach w naszej szkole MMBS. Zamieściłyśmy także wzmiankę na stronie internetowej Mechaniaka w zakładce: Biblioteka. 
W czytelni pojawiły się „wiszące książki” z sentencjami zachęcającymi do czytania, tablica informacyjna, plakaty i karty zawierające myśli znanych twórców kultury propagujące czytanie, książki i biblioteki.  Opracowałyśmy okolicznościowy folder informacyjny „Biblioteka”, w którym zamieściłyśmy szczegółowy  kalendarz imprez i  humor biblioteczny.

W dniu 7 października na posiedzeniu Rady Pedagogicznej przedstawiłyśmy szczegółowy program podjętych działań. Wszystkim wychowawcom i zainteresowanym nauczycielom wręczyłyśmy wydanie specjalne folderu  informacyjnego „Biblioteka”.

DZIAŁANIE 2  Akcja uwalniania książek 

Przez cały miesiąc trwała akcja uwalniania książek. Pod biblioteką przygotowałyśmy stół i tablicę informacyjną.  Co parę dni uzupełniałyśmy Kącik Bookcrossing o nowe pozycje. W ciągu miesiąca wyłożyłyśmy 235 książek i 15 czasopism. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zdecydowana większość książek została uwolniona i trafiła do rąk nowych czytelników.

Uważamy, że uwalnianie książek poza biblioteką było znakomitym pomysłem, ponieważ zarówno uczniowie jak też nauczyciele i pracownicy szkoły bez skrępowania mogli wybierać i brać ze sobą interesujące ich pozycje.

DZIAŁANIE 3  Zbiórka książek

Przez cały miesiąc zbierałyśmy książki z przeznaczeniem dla dzieci ze Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie DROGA i  naszej szkolnej biblioteki.
Czytelnicy i pracownicy szkoły przynieśli 8 książeczek dla dzieci, które zostały przekazane Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie DROGA. Natomiast biblioteka szkolna wzbogaciła się o 114  pozycji.

DZIAŁANIE 4  Konkursy

Przeprowadziłyśmy trzy konkursy. Do realizacji jednego z nich zaprosiłyśmy wychowawcę świetlicy szkolnej Urszulę Bilewicz, która zorganizowała konkurs  plastyczny  na zakładkę do książki .  Konkurs dla nauczycieli i uczniów na hasło promujące bibliotekę i czytelnictwo nadzorowała Elżbieta Cieszkowska. Natomiast konkurs plastyczny na logo biblioteki szkolnej przygotowała Ewa Zyskowska. W konkursie „Zakładka do książki” wzięło udział pięciu uczniów. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Białowąs z kl. III t.

W konkursie plastycznym na logo biblioteki uczestniczyło sześciu uczniów, którzy dostarczyli osiem prac. Komisja konkursowa przyznała pierwszą nagrodę Krzysztofowi Stankiewiczowi z klasy IV t1 oraz wyróżnienie Krzysztofowi Całpińskiemu z klasy I ts3. 

W konkursie na hasło promujące bibliotekę i czytelnictwo udział wzięło trzech nauczycieli, układając dziewięć haseł. Pierwsze miejsce zdobyła Wiesława Lewicka za hasła „Czytanie to wyzwanie”, „Uczeń Mechaniaka, choć nie poeta, to wie, gdzie biblioteka” i „Biblioteka nie gryzie, nie szczeka, więc nie omijaj jej z daleka”.

Wszystkie prace i hasła zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w czytelni. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone podczas podsumowania Tygodnia Nauk Humanistycznych.

DZIAŁANIE 5   „Niepełnosprawni…” – zajęcia z biblioterapii

22 października 2009 r. w klasie I tm1 odbyły się zajęcia z biblioterapii. Wcześniej na 10 plakatach o formacie 100x70cm przygotowałam reprodukcje twórczości niepełnosprawnych artystów zrzeszonych w wydawnictwie AMUN. Jeden plakat zawierał informacje o twórcach: ich wypowiedzi o malowaniu, krótkie notki biograficzne, najważniejsze osiągnięcia i przyczyny niepełnosprawności.

Przebieg spotkania był następujący:

  1. Powitanie, krótkie wprowadzenie do tematu spotkania.
  2. Praca w czwórkach – z czym kojarzy się słowo „niepełnosprawny” – wypisanie na kartkach skojarzeń i przyklejenie do arkusza papieru z centralnie umieszczonym słowem NIEPEŁNOSPRAWNY, krótka dyskusja,  omówienie pracy uczniów.
  3. Podanie definicji niepełnosprawności.
  4. Fragmenty „Ogrodów” M. Borowej (zob. w załącznikach)– rozmowa o uczuciach towarzyszących w trakcie czytania.
  5. Rozmowa o osobach niepełnosprawnych z otoczenia uczniów.
  6. Zwiedzanie wystawy.
  7. Dyskusja o twórczości osób niepełnosprawnych w oparciu o wystawę i reprodukcje ich prac.
  8. Podsumowanie i zakończenie spotkania.

Uczniom osoba niepełnosprawna kojarzy się z następującymi słowami: kaleka, kule,  wózek inwalidzki, rehabilitacja, szpital, proteza, down, ograniczona swoboda poruszania się. Wspólnie zastanowiliśmy się nad definicją niepełnosprawności zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Europejskie Forum Niepełnosprawności w Parlamencie Europejskim (z 1994 r.).  

Uczestnicy spotkania byli aktywni, z zainteresowaniem obejrzeli wystawę i wysłuchali fragmentów Ogrodów M. Borowej, włączali się w dyskusję i rozmowę na temat osób niepełnosprawnych. Każdy uczeń wskazał reprodukcję, która wywarła na nim największe wrażenie oraz podzielił się swoją refleksją na ten temat.

W podsumowaniu uczniowie stwierdzili, że takie zajęcia są potrzebne i wartościowe, ponieważ uświadamiają problemy osób niepełnosprawnych, które uznali za bardziej wrażliwe i czułe od „normalnych ludzi”.

DZIAŁANIE 6  „Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei” montaż literacko – muzyczny prezentujący życie i twórczość Juliusza Słowackiego

W dn. 26 i 27 października 2009 roku przedstawiono młodzieży z klas II tm1 i II t1 montaż literacko-muzyczny „Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei” poświęcony życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. 

Montaż zaprezentowało czterech uczniów z klasy II tm1: Paweł Brzósko, Paweł Milewski, Szymon Mielech i Patryk Dobrzański. Składał się on z narracji mówiącej o najważniejszych momentach z życia poety romantyzmu oraz fragmentów pochodzących z najbardziej znanych utworów poetyckich Słowackiego, a także cytatów z jego listów do matki i z Pamiętnika. Podkład dźwiękowy do czterech wierszy stanowiły utwory Fryderyka Chopina dopasowane tonem i nastrojem do recytowanych tekstów. 

Uzupełnieniem montażu był wystawa poświęcona życiu i twórczości poety romantyzmu. Przygotowano cztery plansze tematyczne: Życie i twórczość, W kręgu rodziny i przyjaciół, Podróże Słowackiego oraz Ciekawostki o Słowackim. Ponadto na czterech stołach wystawiono 47 dostępnych w naszej bibliotece publikacji Juliusza Słowackiego oraz książek poświęconych jego życiu i twórczości. Zobacz - scenariusz wystawy

Przygotowano również skromne dekoracje: plakat prezentujący najbardziej popularny wizerunek poety autorstwa Józefa Kurowskiego oraz stolik, na którym zaaranżowano miejsce do pisania listów. 

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała przygotowanego montażu i z równym zaangażowaniem uczestniczyła w omówieniu wystawy. Szczególnie spodobały im się ciekawostki o Juliuszu Słowackim.

DZIAŁANIE 7   Wieczór poezji Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej połączony z wystawą poświęconą życiu i twórczości poetki 

14 października 2009 r. w jednej z sal internatu miało miejsce uroczyste spotkanie wychowanków z wychowawcami. Zostało ono zorganizowane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowankowie chcieli podziękować swoim wychowawcom i nauczycielom. Przygotowałam autorski scenariusz. Wspólnie z uczniami wykonaliśmy zaproszenia. Odbyliśmy dwie próby. 

W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy internatu, dziewięciu wychowawców i nauczycieli oraz  siedmiu recytatorów: Kamil Kozłowski, Rafał Kendyś, Igor Chlabicz, Michał Tumiel (kl. I ts1), Daniel Porucznik (kl. I em), Krzysztof Ziółkowski (kl. II t3) oraz Tomasz Zdrodowski (kl. IV t4). Za organizację wieczoru odpowiadał samorząd internatu: Łukasz Szymański (II ts2). Paweł Bujnowski ( kl. IV tm2), Grzegorz Porucznik (kl. IV t6).
Z racji tego, że ani w szkole, ani w internacie nie ma żadnej uczennicy, teksty kobiece przeczytałam osobiście.  
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej wysłuchano montażu literacko –  muzycznego  poświęconego  jednej z najbardziej znanych poetek 20 - lecia międzywojennego Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej pt.: „Lilka”. W drugiej części wychowankowie złożyli nauczycielom życzenia, wręczyli kwiaty oraz zaprosili na słodki poczęstunek. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie obejrzeli przygotowaną wystawę.

Wystawa poświęcona życiu i twórczości Marii Pawlikowskiej –Jasnorzewskiej.
Doskonałym uzupełnieniem wieczoru była utrzymana w tonacji lila i fioletu – ulubionych kolorów Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej -  wystawa.
Przygotowana została ona na stolikach i na ścianie. W scenografii pojawiły się najbardziej charakterystyczne dla życia i twórczości poetyki przedmioty: szkatułka na ozdoby kobiece z motywami góralskimi, perły, lusterko, małe figurki zwierząt, muszle, albumy na zdjęcia, pióro i kartka z  fragmentem wiersza, świeczniki, wazon z wrzosami. Tuż obok ustawiono książki o  M. Pawlikowskiej  - Jasnorzewskiej oraz różne wydania jej utworów:
1. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Salamandra, Glob, Szczecin 1986
2. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Wiersze wybrane, Czytelnik, Warszawa 1985
3. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Pocałunki, Wydawnictwo Polskiego Wydawnictwa Wydawców Książek, Warszawa 1985
4. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Wiersze wybrane, Czytelnik, Warszawa 1987
5. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Salamandra, Glob, Szczecin 1988
6. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Tańczący koliber, Iskry, Warszawa 1988
7. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Pocałunki, Łuk, Białystok 1997
8. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska,, Etiudy wiosenne, Czytelnik, Warszawa 1976
9. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Kalendarz Poetycki, Ad Oculus, Warszawa 1999
10. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Wiersze, PIW, Warszawa 1987
11. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Wybór poezji, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1967
12. Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, Utwory wybrane, Ad Oculus, Warszawa – Rzeszów, 2004
13. Magdalena Samozwaniec, Maria i Magdalena, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1978
14. Magdalena Samozwaniec,  Zalotnica niebieska, Glob, Szczecin 1988

Na ścianach zaprezentowano pięć portretów Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej z różnych okresów jej życia, wizerunki dziadka Juliusza Kossaka, ojca Wojciecha, brata Jerzego oraz siostry Magdaleny Staszewskiej - Niewidowskiej i siostry stryjecznej Zofii Kossak- Szczuckiej, portret ślubny rodziców, kalendarium życia i twórczości, wizerunki trzech mężów Marii: Władysława J. Bzowskiego, Jana G.H. Pawlikowskiego i Stefana  J. Jasnorzewskiego oraz wybrane wiersze: Nieruchomi, Cnoty, Miłość, Tancerka, Gwiazdy spadające, Portret. Na dziewięciu kartach formatu A4 można było zapoznać się z  najciekawszymi informacjami z życia poetki dotyczącymi jej zainteresowań, poglądów, wykształcenia, zachowania, przyjaźni, wyglądu i ubioru. 

Zarówno wieczór poezji jak i przygotowana wystawa bardzo się podobały i nauczycielom, i uczniom.  Zwracano uwagę na kolorystykę i szczególną dbałość o detale, które wprowadziły odpowiedni klimat oraz przeniosły zwiedzających w lata 20- te minionego wieku  i otoczenie poetki.

DZIAŁANIE 8 Osiecka jakiej nie znamy - spotkanie literacko - muzyczne

29 października 2009r. o godz. 17.00 w internacie odbyło się spotkanie poświęcone znakomitej autorce tekstów Agnieszce Osieckiej. Narratorami spotkania byli Rafał Kendyś i Kamil Kozłowski z klasy I ts1, natomiast  teksty Agnieszki Osieckiej czytałyśmy my. 

W spotkaniu uczestniczyło 23 wychowanków internatu. Świece, odpowiednio ustawione krzesełka oraz dekoracja nawiązująca do pamiątek po poetce (zdjęcia, albumy, aparat fotograficzny) wprowadziły wszystkich w odpowiednią atmosferę. Uczestnicy wieczornego spotkania z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego montażu literacko – muzycznego. Rozpoznali niektóre utwory, choć nie jest to – jak stwierdzili w późniejszej rozmowie – muzyka, którą słuchają na co dzień. Żywo zareagowali na te utwory, które często lansowane są w różnych programach radiowych i telewizyjnych (Małgośka, Niech żyje bal). Rozpoznali także motyw muzyczny z filmu „Czterej pancerni i pies”. Również pozostałe zaprezentowane utwory wzbudziły ich zaciekawienie. Zobacz - scenariusz montażu
Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli wystawę, która przybliżyła życie i twórczość Agnieszki Osieckiej. Zaprezentowane zostały jej książki:

  • Żywa reklama, Iskry, Warszawa 1985
  • Szpetni czterdziestoletni, Iskry, Warszawa 1987
  • Biała bluzka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1988
  • Szczególnie małe sny, Krajowa Agencja Wydawnicza, Gdańsk 1986
  • Kolęda myszki, Krajowa Agencja Wydawnicza, Gdańsk 1985
  • Ptakowiec, BONOBO, Kraków [2005]

Na kartach umieściłyśmy portret Osieckiej, notę biograficzną,  jej wizerunki z fragmentami poezji, wypowiedzi o autorce oraz charakterystykę wydanych publikacji.

DZIAŁANIE 9  Spotkania z przedszkolakami

Z Samorządowym Przedszkolem nr 29 współpracujemy od 2000 r. Przedszkolaki systematycznie, kilka razy w roku zapraszane są do biblioteki na głośne czytanie bajek, wierszyków i odpowiednio dobranej do ich wieku literatury dziecięcej. Spotkaniom towarzyszą wystawy książeczek, inscenizacje. Do wielu przygotowujemy odpowiednie dekoracje oraz  karneciki i  bileciki, które zachęcają dzieci do kontaktu z biblioteką i książką. W październiku odbyły się dwa spotkania promujące wśród przedszkolaków czytelnictwo i autorów książek dla dzieci połączone ze zwiedzaniem wystaw: „Czarnoksiężnik z krainy Oz" oraz „Dorota Gellner autorka wierszy, opowiadań i tekstów piosenek dla dzieci”.

9 października 2009r. przedszkolaki wysłuchały „Czarnoksiężnika z krainy Oz”. Tym razem dzieciom czytała polonistka – Joanna Suszczyńska. Dzieci chętnie odpowiadały na jej pytania, za co były nagradzane naklejkami ze zwierzętami. Przez chwilę odwiedziły Szmaragdowy Gród, spoglądając przez „zielone okulary” i zwiedzały wystawę, na której  zostały umieszczone:

  • dwie książeczki Czarnoksiężnik z krainy Oz (Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1998) z maskami lwa, drwala, Tota i zielonymi okularami oraz dwa opakowania do zestawów w kształcie blaszanego drwala;
  • pięć tomów cyklu  L. F. Bauma: Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu, krainie czarnoksiężnika Oza, Dorotka u króla Gnomów, Dorota i Oz znowu razem, Czary w krainie Oz, Nasza Księgarnia, Warszawa 1990
  • Czarnoksiężnik z krainy Oz z serii Moje Pierwsze Lektury i dla małych dzieci.

23 października ponownie odwiedziły nas przedszkolaczki z SP nr 29. Tym razem uczniowie z klasy 3 tm1: Marcin Sztrom, Damian Chilmon i Wojciech Wądołowski zaprezentowali dzieciom krótką inscenizację opowiadania „Piłka” oraz pobawili się z nimi dmuchaną piłką. Dopełnieniem spotkania była przygotowana wystawa, uzupełniona kserokopią zdjęcia autorki i jej autografem. Na wystawie zaprezentowałyśmy dwadzieścia dwie książeczki dla dzieci:  z cyklu BIBLIOTEKA NAJMŁODSZYCH Wydawnictwa KAMA : Piłka, Wycieczka, Podróż, Stworki, Bal, Miasteczko, Spacerek, Motyl, oraz:

  • Zamawiamy, Alfa, Warszawa 1988
  • Spacerek po niebie, Alfa, Warszawa 1988
  • Śpioszki w groszki, Nasza Księgarnia, Warszawa 1994
  • Wiersze na srebrnych wstążkach, Grafa, Warszawa 1994
  • Czerwienią się buki, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1988
  • Dzień dobry, Emilko, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa1988
  • Dorota Gellner Dzieciom, KAMA, Warszawa [1998]
  • Królewna  i niańka, SARA, Warszawa 2000
  • Kurczak żółty Bill, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1987
  • Śpiewający sweterek, Wydawnictwa Radia i Telewizji, Bydgoszcz 1988
  • Świeżo malowane, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1989
  • Królowa Bałaganiara, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1987
  • Prosto w słońce, Zrzeszenie księgarstwa, Warszawa 1988
  • Witaj dżdżownico, Zrzeszenie Księgarstwa, Warszawa 1986

Na zakończenie dzieci wysłuchały i zaśpiewały razem z „Fasolkami” piosenkę „Zuzia, lalka nieduża”, zwiedziły wystawę, poczęstowały się cukierkami oraz otrzymały karnecik zapraszający do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z twórczością Doroty Gellner.

DZIAŁANIE  10  Lekcje biblioteczne

17 października 2009 przeprowadzono w klasach I em, I t1 i II t3 lekcje z Edukacji czytelniczej i medialnej na temat Tradycyjne i nowoczesne źródła informacji.  Celem lekcji było przypomnienie tradycyjnych źródeł informacji i sposobów korzystania z nich, omówienie nowoczesnych źródeł informacji i ich możliwości wyszukiwawczych, a także uświadomienie młodzieży korzyści i zagrożeń płynących z korzystania z Internetu. 

Na lekcji wykorzystano przykładowe słowniki, poradniki, katalog biblioteczny oraz dostęp do Internetu. Uczniowie wykonali kilka prostych ćwiczeń z użyciem komputerów z dostępem do Internetu, które uświadomiły im, jak ważna jest znajomość technik wyszukiwawczych między innymi takich jak: stosowanie operatorów logicznych AND, OR, NOT, precyzyjność i dokładność zapisu hasła itp.

W trakcie zajęć szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo uczniów w Internecie, wspólnie omawiając korzyści  i zagrożenia płynące z jego użytkowania.

DZIAŁANIE 11  Warsztaty z organizacji pracy samokształceniowej i umysłowej  (zajęcia z maturzystami i w dwóch klasach II)

W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych  zostały przeprowadzone  zajęcia skierowane do maturzystów oraz spotkania w dwóch klasach drugich.  Celem zajęć było :
- poznanie higieny i różnych technik pracy umysłowej,
- kształtowanie nawyku racjonalnej organizacji warsztatu pracy,
- poznanie warunków utrudniających i ułatwiających efektywną naukę,
- zapoznanie z różnymi technikami pracy umysłowej,
- rozwijanie wyobraźni, umiejętności relaksu i zdolności koncentracji,
- kształtowanie motywów i nawyku samokształcenia,
- zarządzanie i  kontrolowanie własnego czasu,
- właściwe rozplanowanie przygotowań do matury.

W trakcie zajęć zostały zastosowano takie pomoce dydaktyczne jak: kartki, zegarki, długopisy, teksty do czytania, karty pytań i  odpowiedzi, kości do gry, plansze. Wśród metod pracy wystąpił  wykład i pogadanka oraz praca indywidualna i w parach, dyskusja, burza mózgów. 
W ramach podjętych działań odbyło się  sześć spotkań z maturzystami nt.: „Jak skutecznie zarządzać swoim czasem i przygotować się  do matury”.

W dniach 6, 13 i  28 października  2009 r.   w dwugodzinnych zajęciach  uczestniczyło łącznie dziewięciu maturzystów pracujących w dwóch grupach:  I gr.: A. Kryszeń, A. Jankowski, M. Stasiuk, G. Porucznik z  kl. IV t6 oraz  II gr.: M. Jaszczuk ( IV tm3), P. Bajko (IV tm3), T. Zdrodowski ( IV t4), M. Janowicz (IV t6)

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie maturzystów i przedstawienie celu spotkania.
  2. Obejrzenie  i omówienie prezentacji: Organizacja czasu.
  3. Planowanie nauki i gospodarowanie czasem – sporządzanie rozkładu dnia.
  4. Zasady higieny pracy umysłowej.
  5. Błędy w uczeniu się i czynniki ułatwiające proces zapamiętywania – dyskusja.
  6. Sporządzamy notatki.
  7. Jestem dobrym słuchaczem – cechy i korzyści.
  8. Relaks i koncentracja.
  9. Różne techniki pracy umysłowej – ćwiczenie praktyczne ( mapa myśli, metoda łańcuchowa, ćwiczenia na koncentrację i pamięć, akrostych, synonim, twórcze myślenie)
  10. Wspólne wypracowanie najważniejszych wskazówek.
  11. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Spotkania w klasach drugich nt.: Higiena i organizacja pracy samokształceniowej  i umysłowej

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie i  krótkie wprowadzenie do tematu spotkania.
  2. Omówienie podstawowych zasad higieny pracy umysłowej, planowania nauki i gospodarowania czasem.
  3. Błędy w metodach uczenia się - krótka dyskusja.
  4. Czynniki ułatwiające procesy zapamiętywania i uczenia się – praca w parach; omówienie na forum.
  5. Określenie tempa czytania i poziomu zrozumienia przeczytanego tekstu – test indywidualny.
  6. Omówienie wybranych technik pracy umysłowej i ćwiczenia praktyczne (mapa myśli, metoda łańcuchowa, ćwiczenia na koncentrację i pamięć, twórcze myślenie).
  7. Podsumowanie zajęć.

Zajęcia w klasie II tm2

12.10. 2009r. w klasie II tm2 odbyły się pierwsze z czterech zaplanowanych w tej klasie zajęć. Uczniowie wypowiadali się na forum, dyskutowali, pracowali aktywnie w parach oraz indywidualnie.  Uczyli się bawiąc.

W trakcie zajęć  zostały omówione podstawowe zasady higieny pracy umysłowej (właściwa postawa, oświetlenie, czas pracy). Uczniowie pracowali w parach i prezentowali na forum klasy wypowiedzi dotyczące zauważonych przez nich błędów popełnianych w trakcie uczenia się. Zostały zasygnalizowane czynniki sprzyjające procesom zapamiętywania i uczenia się, które szczegółowo będą analizowane na kolejnych spotkaniach.

Uczniowie przeczytali test oraz odpowiedzieli na pytania,  co umożliwiło określenie indywidualnego tempa czytania i poziomu zrozumienia. Pracowali także twórczo: układali największą liczbę słów do wyrazu „lokomotywa” – najlepszy uczeń ułożył 10 wyrazów. Najwięcej zainteresowania wzbudziły kości do gry.  Miały one za zadanie wskazanie najprostszego sposobu na ćwiczenie koncentracji i pamięci. Na zakończenie zajęć wspólnie stworzyliśmy „mapę myśli” do słowa „wakacje”.

Z przeprowadzonej wśród 20 uczestników ankiety wynika, że  zajęcia były: ciekawe, interesujące, fajne, przyjemne, dość ciekawe a ich własna praca na zajęciach była aktywna, zaangażowana i dobra.
Na podstawie przeprowadzonych badań – testu indywidualnego – można stwierdzić, że:

  • szybkość czytania w klasie wynosi od dwóch do ośmiu minut, 
  • liczba czytanych słów na minutę  od 60 do 224,
  • zrozumienie czytanego testu waha się od 30% do 80%.

Na zakończenie spotkania została przeprowadzona anonimowa ankieta. Zdaniem uczniów: 

  • zajęcia były: fajne, interesujące, ciekawe, dość ciekawe, dobre, przyjemne, wspaniałe.
  • zajęcia dały im:  nowy pogląd na naukę, dużo do myślenia, motywację, dostarczyły informacji dotyczących nowych  i ciekawych sposobów uczenia się oraz cenne uwagi odnoszące się do sposobów nauki i organizacji własnej pracy. W zajęciach uczestniczyło 20 uczniów.

Zajęcia w klasie II t2

Zajęcia odbyły się 15 października 2009r.   Wyniki testu indywidualnego były takie same, jak w klasie II tm2: 
•    szybkość czytania w klasie wynosi od dwóch do ośmiu minut, 
•    liczba czytanych słów na minutę  od 60 do 224,
•    zrozumienie czytanego testu waha się od 30% do 80%.

Uczniowie starali się pracować aktywnie, angażowali się w pracę w parach. Duże zainteresowanie wzbudziła zabawa kośćmi do gry. Z wyrazu „lokomotywa” uczeń ułożył 12 słów, pozostali w granicach od 3 do 8. 

Uczniowie wypowiedzieli się o zajęciach w formie anonimowej ankiety. Ich zdaniem: 
•    zajęcia były : interesujące, ekstra,  fajne, ciekawe, miłe, sympatyczne, , bardzo budujące, dość ciekawe;
•    zajęcia dały im:  
- nowe możliwości, 
- chęć do nauki, 
-  dużo do myślenia,
-  uświadomiły mi, że musze pracować nad własną pamięcią, 
- dostarczyły ciekawych informacji, które na pewno pomogą mi w nauce, 
- nowy pogląd na naukę, 
- motywację , 
- dostarczyły informacji dotyczących nowych  i ciekawych sposobów uczenia się 
- ciekawe wskazówki, dużo cennych informacji,
- cenne uwagi odnoszące się do sposobów nauki i organizacji własnej pracy.

W  spotkaniu  uczestniczyło 22 osoby.

DZIAŁANIE 12   Wielkie czytanie  oraz Popołudnia z filmem – oglądamy ekranizacje lektur szkolnych 

Zaproponowałyśmy do obejrzenia osiem filmów – ekranizacji lektur szkolnych: „Ludzie bezdomni”, „Wesele”, „Dżuma”, „Granica”, „Chłopi”, „Dziady”  „Lalka” i  „Zbrodnia i kara”. Dwukrotnie wyświetliłyśmy  Zbrodnię i karę, (5.10 – pięciu zainteresowanym uczniom z różnych klas trzecich  oraz 26.10  dwudziestu ośmiu uczniom z klasy III t), natomiast inne nasze propozycje nie spotkały się z zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W dniach 5-9.10 w godzinach 7.15 – 7.55 uczniom klasy II ts2 czytałyśmy „Cierpienia młodego Wertera”.

DZIAŁANIE 13 Wystawy i wystawki

Wystawy są jedną z ciekawszych form pracy pedagogicznej nauczycieli bibliotekarzy. Potrafią zainteresować uczniów prezentowanymi treściami, przyciągają wzrok, wzbudzają ciekawość i zachęcają do samodzielnego poszerzania wiedzy. W październiku prezentowane były w czytelni następujące wystawy i wystawki:

  1. w dniach 5 – 30 października:
    „Historia pisma i książki” – E. Zyskowska
    „Słynne biblioteki, znani bibliotekarze” – E. Zyskowska
    „Najstarsze i najciekawsze książki  naszej biblioteki” – E. Cieszkowska
    „Pan Tadeusz w 25 odsłonach” – E. Cieszkowska
    „Wasze zakładki – czyli to, co zostawiamy  w książkach” – E. Cieszkowska
  2. Cykl wystaw prezentujących księgozbiór biblioteki „Cudze chwalicie, swego nie znacie!” -  Ewa Zyskowska :
    „Na początku było koło …” (5-9.10) - prezentacja książek dotyczących historii motoryzacji i techniki,
    „Jakie fantastyczne książki !!! ” (12-16.10) - prezentacja fantastyki naukowej i fantasy,
    „Podróże kształcą” (19-23.10) - prezentacja książek geograficznych i podróżniczych,
    „Matura tuż, tuż.” (26-30.10) - prezentacja lektur i ich opracowań.
  3. Cykl wystaw prezentujących sylwetki wybitnych twórców polskiej kultury:
    •    „Mikołaj  Rej - ojciec polskiej literatury”( 5-9.10) – E. Zyskowska
    •    „Jacek Malczewski – intrygujący malarz Młodej  Polski” ( 12-16.10) – E. Zyskowska
    •    „Ten, który rozsławił Polskę - Fryderyk Chopin”  (19-23.10) - E. Cieszkowska
    •    „Im to zawdzięczamy – polska myśl techniczna”  (26-30.10) – E. Cieszkowska

Nasze propozycje wystaw spotkały się z dużym zainteresowaniem czytelników i nauczycieli. Pani dyr.  Małgorzata Kleszczewska, przeprowadziła w czytelni z klasą IV tm2 lekcję z Wiedzy o Kulturze, a  Danuta Laskowska  z  klasą I em i Nina Jakowuk z klasą III t  - lekcje języka polskiego.

DZIAŁANIE 14  Ankieta dotyczącej działalności biblioteki szkolnej

Przez cały miesiąc uczniowie mogli wypełniać ankietę dotyczącą pracy biblioteki. Ankieta była anonimowa, zawierała 10 pytań (5 otwartych i 5 skategoryzowanych). Zostało wypełnionych 65 ankiet. 
Na podstawie udzielonych odpowiedzi, można stwierdzić, że zdaniem uczniów biblioteka szkolna jest: super (7), za mała (7), fajna (7), potrzebna (6), spoko (3), w porządku (2), dobrze zorganizowana i wyposażona (2), zajebista (2), czadowa (2), zadbana (2), najczęściej odwiedzanym przeze mnie miejscem w szkole (2), niezbędna, ok, przyjazna, git, wspaniała, bardzo dobra, niezła, przyjemna, zawsze otwarta, dobra na spędzanie „okienek”, świetnym miejscem do nauki i spędzania czasu wolnego, przydatna do odrabiania lekcji i wykorzystania wolnego czasu.

Uczniowie chcieliby, aby:
• było więcej komputerów (10), 
•    było więcej książek i lektur  (9), 
•    była większa (5), 
•    bardziej multimedialna (1).

Ankietowanym podoba się:  obsługa (11), wystrój (5), wystawy (3), miła atmosfera (2), montaże, lekcje, fajne działania, gościnność oraz to, że: zawsze chętnie jestem widziany, mogę posiedzieć, panie zawsze pomagają. Uczniom nie podoba się to, że jest za mało książek (4), za mało miejsca, za mało komputerów, psują się słuchawki, panuje rygor. Wszyscy ankietowani uznali, że biblioteka jest im potrzebna. Na pytanie w jakim celu odwiedzasz bibliotekę /z możliwością wielokrotnego wyboru/ uczniowie odpowiedzieli następująco: korzystam z komputera (48), wypożyczam książki (43),  odrabiam lekcje (27),  ponieważ czuje się tu dobrze, jest fajnie, miło (22), czytam prasę (17).

Ankietowani uczestniczą w:  lekcjach z edukacji czytelniczej i medialnej (25),  montażach słowno – muzycznych (22),  wystawach (20),  korzystają ze strony internetowej biblioteki  (14),  innych imprezach: na terenie szkoły i poza nią (12).

Działania biblioteki oceniane są bardzo dobrze (41) i dobrze (23). Natomiast z usług biblioteki  uczniowie zadowoleni są  w stopniu: bardzo dobrym (37), dobrym (24) i dostatecznym (4). Jedna z badanych osób napisała, że biblioteka jest nudna.

Reasumując, na podstawie przeprowadzonych badań, można stwierdzić,  że uczniowie bardzo dobrze oceniają działania biblioteki na terenie szkoły oraz w bardzo dobrym i dobrym stopniu są zadowoleni z usług biblioteki. Wielu z nich chciałoby, żeby biblioteka była znacznie większa i posiadała więcej stanowisk komputerowych.

DZIAŁANIE 15 Prezentacja pracy biblioteki w latach 2000-2009 

W ostatnim tygodniu czytelnicy i użytkownicy komputerów mogli zapoznać się z  przygotowaną w czytelni prezentacją pracy nauczycieli bibliotekarzy w latach 2000 – 2009.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku

Wszystkie zadania zaplanowane przez bibliotekę ZSOMS na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) zostały zrealizowane w październiku 2009 r., ponadto w obchody MMBS wpisały się również inne działania nieujęte w planie przesłanym do organizatorów niniejszego konkursu, a włączone do sprawozdania.

O święcie bibliotek szkolnych informowały społeczność ZSOMS przygotowane przez bibliotekarzy plakaty MMBS, informacje o imprezach w bibliotece szkolnej, hasła zachęcające do odwiedzenia biblioteki.  Podfolder ,,Oplakatowanie szkoły”.

Realizacja zaplanowanych działań:

”Imieniny biblioteki” - tak nazwaliśmy trzy dni podczas MMBS (20-23 października). W tych dniach w bibliotece miały miejsce następujące działania:

  1. Życzenia dla biblioteki - każdy, kto odwiedził naszą bibliotekę, mógł wpisać się na ozdobną kartę  z ,,imieninowymi” życzeniami oraz na listę gości, którzy ,,bytnością swą książnicę zaszczycili”. Jak przystało na prawdziwe imieniny – goście byli przyjmowani  życzliwym uśmiechem i skromnym poczęstunkiem (cukierki).
  2. "Książka dla Ciebie” - w dniu ,,imienin” to my obdarowywaliśmy czytelników. Uczniowie mogli wybrać dla siebie podarunek spośród przygotowanych książek (nieprzydatnych w bibliotece szkolnej), plakatów (pozyskiwanych w ciągu całego roku z czasopism młodzieżowych), płyt CD i DVD (bezpłatnych dodatków do czasopism lub materiałów reklamowych instytucji).
  3. Wystawy i konkursy.

Wystawy

  • „Motyw książki w malarstwie” wystawa na korytarzu szkolnym zainspirowana artykułem Iwony Włodarskiej ,,I cóż tu znowu pokazać?” w czasopiśmie „Biblioteka” 2008 nr 4, s. 36-37. Materiały do wystawy wyszukiwali w albumach malarskich i Internecie  oraz przygotowywali do druku uczniowie z kół zainteresowań działających przy bibliotece (bibliotecznego i dziennikarskiego). 
    Na wystawie znalazły się reprodukcje 22 obrazów. Aby zachęcić uczniów do bliższego zapoznania się z dziełami malarskimi, bibliotekarze przygotowali pytania nawiązujące do wystawy i włączyli je  do konkursu „Czy znasz swoją bibliotekę?”. 
    Wystawa w zamyśle bibliotekarzy ma zainspirować uczniów do udziału w szkolnym konkursie fotograficznym ,,Portret z książką” zaplanowanym na kwiecień 2010 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
  • „W hołdzie pisarce i poetce – pomniki Marii Konopnickiej” - wystawa na korytarzu szkolnym przygotowana na MMBS w związku z jubileuszem 50-lecia Szkoły (której patronką jest Maria Konopnicka) oraz nadaniem sztandaru ZSOMS. Aby zachęcić uczniów do zapoznania się z pomnikami patronki, pytania nawiązujące do wystawy włączono do konkursu „Czy znasz swoją bibliotekę?”.
    Jako uzupełnienie wystawy  uczniowie z koła dziennikarskiego działającego przy bibliotece zebrali ciekawostki o patronce szkoły i zamieścili je w pierwszym numerze szkolnego pisma.
  • ,,Wędrówka śladami wspomnień Felicji Raszkin-Nowak” - wystawa w bibliotece reklamująca książkę Moja gwiazda Felicji Raszkin-Nowak to pokłosie warsztatów terenowych prowadzonych w czerwcu 2009 r. 
    Reklama książki została zaplanowana na październik tego roku właśnie ze względu na MMBS. Materiały na wystawę (zdjęcia, fragmenty prezentowanej książki) przygotowali  uczniowie uczestniczący w warsztatach.
  • ,,W druku zachowane – dawne dzienniki i czasopisma” - wystawka w bibliotece. Zaprezentowano uczniom przechowywane w archiwum bibliotecznym numery starych gazet i czasopism. Wystawka stanowiła też element lekcji bibliotecznych w I klasach gimnazjum na temat historii mediów.  
  • ,,Kroniki szkolne” - wystawa w bibliotece przygotowana na MMBS w związku z jubileuszem 50-lecia Szkoły oraz nadaniem sztandaru ZSOMS.
    Zaprezentowano uczniom przechowywane na co dzień w archiwum szkolnym WSZYSTKIE kroniki (od 1959 r.). Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły chętnie oglądali stare zdjęcia i archiwalne wpisy. Zwiedzający z uśmiechem odnajdywali w kronikach fotografie członków swoich rodzin – dawnych uczniów SP nr 22 lub ZSOMS.

Konkursy:

  • .„Czy znasz swoją bibliotekę?” - konkurs-zabawa zorganizowany w ramach ,,Imienin biblioteki” (20 - 23 października). Odpowiedź na każde z pytań można było znaleźć w zbiorach bibliotecznych lub na wystawach opisanych w punkcie I sprawozdania.
    Uczniowie tłumnie brali udział w konkursie - poszukiwali informacji w katalogach kartkowych i komputerowych, na stronie internetowej biblioteki, przeglądali czasopisma i książki, korzystali ze słowników oraz wystaw przygotowanych na tę okazję. Prawie wszyscy udzielali dobrych odpowiedzi i cieszyli się z nagród - drobnych upominków wybieranych z ,,pudła z nagrodami”. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Uczniowie chcieli brać w nim udział wielokrotnie w ciągu dnia.
  • „Liścio-pady – rozpoznaj drzewo na podstawie liścia”. Uczniowie, korzystając z przewodników do oznaczania drzew, mieli rozpoznać drzewa na podstawie prezentowanych w bibliotece liści. Konkurs trwał przez trzy tygodnie. Rozwiązanie dostępne jest w bibliotece i na stronie internetowej biblioteki ZSOMS. Zwycięzcy (trzy osoby) otrzymają na najbliższym apelu szkolnym pięknie wydane przewodniki do rozpoznawania drzew. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali nagrody pocieszenia. Konkursowi towarzyszyły warsztaty ,,Jak wykonać kwiaty z jesiennych liści?”.

Warsztaty ,,Jak wykonać kwiaty z jesiennych liści?”

Konkursowi „Liścio-pady – rozpoznaj drzewo na podstawie liścia” towarzyszyły warsztaty plastyczne (trzy spotkania). Członkowie koła bibliotecznego oraz wszyscy inni chętni uczniowie ZSOMS pod opieką bibliotekarza uczyli się wykonywania kwiatów z jesiennych liści. Cześć bukietów przygotowanych przez uczestników warsztatów stanowiła ozdobę biblioteki podczas MMBS, pozostałe kompozycje uczniowie zabrali do domu.Lekcje biblioteczne:

„Historia mediów”

Lekcje w MCI dla I klas PG nr 8 przeprowadzono z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej ,,Formy komunikatów medialnych” autorstwa Magdaleny Kraszewskiej i Olgi Topolewskiej (Biblioteka Pedagogiczna CEN 2008). Lekcji towarzyszyło oglądanie wystawy ,,W druku zachowane – dawne dzienniki i czasopisma”.

„Historia książki i pisma” – lekcje w Bibliotece Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

W lekcjach zorganizowanych w Bibliotece Muzeum Podlaskiego uczestniczyli uczniowie pierwszych klas XIII LO. Zajęcia prowadziła pani Beata Wilczyńska, pracownik biblioteki muzeum. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak niegdyś sporządzano atrament, zobaczyć sito do czerpania papieru i ruchome czcionki oraz podziwiać książki napisane na pergaminie czy ręcznie czerpanym papierze, starodruki i ich oprawy.   

Akcja ,,Poczytaj mi, przyjacielu”

W ramach MMBS zorganizowałyśmy kolejną ,,odsłonę” akcji ,,Poczytaj mi, przyjacielu". Dziewczynki z klasy III Gc (współpracujące z nami już od roku) czytały maluchom z SP nr 1 w Białymstoku, która wchodzi w skład naszego ZSOMS. Dzieci  z klas I i II oraz szkolnej świetlicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o przygodach tytułowej bohaterki książeczki Catherine Metzymeyer pt. ,,Martusia i Gufii" (opowiadanie pt. ,,Martusia boi się burzy”) oraz kilku wierszyków patronki naszej szkoły, Marii Konopnickiej (,,Czytanie”, ,,Pranie”, ,,Parasol’, ,,Stefek Burczymucha”, ,,Wielkie pranie”). Dostaliśmy kilka zaproszeń, żeby kolejny raz poczytać młodszym kolegom gimnazjalistów.

„Czytelnicy polecają”

Przez dwa ostatnie tygodnie września nasi czytelnicy wpisywali na specjalną listę polecane przez siebie książki. Dzięki temu powstała ,,lista bestsellerów” naszych czytelników. Na tej podstawie powstały dwa plakaty ,,Czytelnicy polecają”. Oba najpierw były prezentowane przez uczniów polecających książki, a następnie stanowiły część kampanii promującej bibliotekę szkolną i jej zbiory. Jeden z plakatów jest dostępny na szkolnym korytarzu, drugi w bibliotece. Na co dzień widzimy, że kolorowe plakaty zwracają uwagę uczniów, którzy często pytają o pozycje polecane przez rówieśników.

Warsztaty poetycko-teatralne w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 

Członkowie Koła Młodych Twórców działającego przy bibliotece szkolnej wzięli udział w piątej części warsztatów teatralno-poetyckich "Wędrówki z Kazaneckim". Gościem spotkania był Waldemar Smaszcz, tematem rozmowy był Bóg w poezji Kazaneckiego. Aktorzy Teatru Dramatycznego: Magdalena Kiszko-Dojlidko i Bernard Maciej Bania ćwiczyli z uczestnikami techniki posługiwania się gestem scenicznym oraz dokonali aktorskiej interpretacji wybranych wierszy Wiesława Kazaneckiego. Rezultatem warsztatów było nie tylko poszerzenie aktorskich i interpretacyjnych umiejętności uczestników, ale również zaproszenie pana Waldemara Smaszcza na spotkanie z młodzieżą ZSOMS.

„Krzemieniec Juliusza Słowackiego” – spotkanie z Waldemarem Smaszczem 

Uczniowie klas II d, III c i III e XIII LO wzięli udział w spotkaniu z historykiem literatury, krytykiem i eseistą, panem Waldemarem Smaszczem. Spotkanie w ramach MMBS zostało zorganizowane w związku z obchodzonym w 2009 r. Rokiem Juliusza Słowackiego. Opowieść gościa o młodości wieszcza ilustrowała prezentacja komputerowa pokazująca ,,romantyczny” i dzisiejszy Krzemieniec. Pan Waldemar Smaszcz odczytywał również fragmenty wierszy Juliusza Slowackiego. Przedstawił też trzy główne okresy jego twórczości. Każdy z nich zilustrował interpretacją utworu najbardziej charakterystycznego dla danego etapu.

O działaniach podejmowanych w ramach MMBS na bieżąco informowaliśmy społeczność szkolną na stronie biblioteki ZSOMS. Informacja na ten temat pojawi się również  w najbliższym numerze ,,Gazetki Szkolnej”. Wszystkie z podjętych działań miały na celu promowanie biblioteki jako miejsca ważnego dla realizowania dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły, miejsca, w którym można pożytecznie i przyjemnie spędzić czas, zdobyć wiedzę i umiejętności, dobrze się przy tym bawiąc. Wykorzystaliśmy zalety MCI, pokazując jednocześnie, że ,,tradycyjne” zbiory mogą być atrakcyjne dla młodego czytelnika.

Zespół Szkół Nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Bielsku Podlaskim

Dekoracja biblioteki

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (MMBS) 2009 w Zespole Szkół Nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Bielsku Podlaskim rozpoczęto od udekorowania biblioteki i szkoły sentencjami, aforyzmami i cytatami promującymi bibliotekę, książkę i czytelnictwo. Na holu szkoły i w czytelni wyeksponowano informacje na temat święta bibliotek szkolnych.

Na korytarzach szkolnych przyklejono kolorowe stópki z napisami: „Do biblioteki po wiedzę”, które prowadziły do drzwi biblioteki. Miały one przypominać wszystkim uczniom o bibliotece i zachęcać do jej odwiedzania.

Na drzwiach prowadzących do czytelni przez cały miesiąc wywieszano kartki z „Kalendarza świąt nietypowych – październik”. Wśród nich znalazła się też kartka poświęcona Międzynarodowemu Dniu Bibliotek Szkolnych. Od wewnątrz umieszczono plakaty mówiące o tym, że „biblioteka to dobre miejsce dla człowieka” oraz wyeksponowano materiały informujące o innych bibliotekach w mieście (Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna CEN).

W czytelni wyeksponowano hasło obchodów MMBS oraz gazetki:

  • „Zalety książki” (17 zalet), 
  • „Jak biblioteka wspomaga twoje uczenie się” : poprzez katalogi, kartoteki, zbiory, pomoc bibliotekarza.

3.„Pięć praw bibliotekarstwa oraz inne zasady określające cele biblioteki i zadania bibliotekarza”. Zawartość gazetki: Kodeks etyki bibliotekarza (Charles K. Boston -1909 r.), Reguły etyki (1922 r.), Pięć praw bibliotekarstwa (Shiyali Ramamrita Ranganathan – 1931 r.), Credo bibliotekarza (Charlotte Georgi), Dobry nauczyciel bibliotekarz, Kodeks etyki dla bibliotekarzy – zarys propozycji (American Library Association–1968r.), Postulaty i zasady etyczne (G. Walleshausen- 1975 r.), Zasady bibliotekarstwa (1981 r.), 10 niezobowiązujących porad Magdy Miller (1994 r.), Jak dbać o prestiż zawodu? (Magda Miller – 1994 r.).

Wystawa zakładek

MDBS obchodzony jest w naszej szkole od 2005 r. i na stałe wpisał się do kalendarza imprez szkolnych. Od początku obchodów bibliotekarze gromadzili zakładki pozostawione przez czytelników w książkach i eksponowali je na planszach.  W ciągu pięciu lat zgromadzono pokaźny zbiór zakładek. Co roku przybywa jedna plansza, w tym roku jest więc ich pięć. Wystawa zakładek wzbudza zawsze duże zainteresowanie, a nieraz zdziwienie tym, co może służyć jako zakładka. Są tu m. in.: fotografie, przepisy kulinarne, bilety PKP, kartkówki, pocztówki, listy, rysunki, karty do gry, metki sklepowe, ściągi, recepty, bilety autobusowe i MPK, zwolnienia lekarskie, opakowania po cukierkach i batonach, patyczki po lodach, wkłady do długopisu, liściki typu: „ Kasiu! Wyszłyśmy na rynek. Zaraz wracamy. Magda i Gośka”. Można stwierdzić, że uczniowie nie tylko czytają  książki, ale także pozostawiają w nich  cząstkę siebie.

Audycja radiowa

Obchody MMBS rozpoczęły się 1 października 2009 r. W tym dniu przeprowadzono audycję radiową informującą społeczność szkolną o celu  i historii święta bibliotek. Przedstawiono program obchodów i pogadankę „Rola biblioteki w nowoczesnej szkole”. Temat pogadanki nawiązywał do hasła tegorocznych obchodów: „Biblioteki szkolne: Pełen obraz”. Młodzież została zaproszona do udziału w planowanych imprezach bibliotecznych.

Gazetka i prelekcja  o Juliuszu Słowackim

Miesiąc Bibliotek Szkolnych stał się okazją do uczczenia 200 rocznicy urodzin i 160 rocznicy śmierci J. Słowackiego. W związku z tym na korytarzu przy bibliotece wykonano gazetkę prezentującą biografię i twórczość wieszcza, oraz treść uzasadnienia sejmowego ogłaszającego rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. Wyeksponowano także najsławniejsze cytaty pochodzące z utworów poety. W bibliotece przygotowano wystawkę, na której przedstawiono utwory Słowackiego oraz książki poświęcone jego twórczości. Dnia 27.10.2009 r. w czytelni odbyła się prelekcja zatytułowana „Juliusz Słowacki – przede wszystkim człowiek i dzieło” prowadzona przez panią polonistkę Alinę Żero. Z wykładu uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących życia poety i jego twórczości.

Lekcje biblioteczne

Hasło tegorocznych obchodów obliguje do podjęcia działań mających na celu promocję biblioteki, podkreślanie jej zadań oraz funkcji pełnionych w szkole. W związku z tym we wszystkich klasach pierwszych przeprowadzono lekcje pt.: „Biblioteka szkolna jej zbiory i warsztat informacyjny”.

W drugiej połowie października klasy pierwsze odbyły wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim i zapoznały się z jej zbiorami, zasadami korzystania, strukturą organizacyjną i prowadzoną działalnością kulturalno - oświatową. Młodzież zwiedziła wypożyczalnię, czytelnię i informatorium, a nawet skorzystała z akcji „Bookcrossing”.

Dla klas drugich zorganizowano zajęcia na temat: „Umiejętność szybkiego czytania i uczenia się” prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bielsku Podlaskim. Pani Agata Kumaniecka przeprowadziła warsztaty, na których młodzież ćwiczyła pamięć, uwagę i koncentrację. Za pomocą programu komputerowego „Speed Reader” uczniowie mogli sprawdzić swoją szybkość czytania oraz poćwiczyć czytanie  z wykorzystaniem wskaźnika i metronomu.

Wystawa „Sławni bibliotekarze”

Dużą popularnością cieszą się wśród uczniów wystawy tematyczne. W ten sposób staramy się uatrakcyjnić pracę biblioteki. Temat obchodów MMBS: „Biblioteka szkolna: pełen obraz” zainspirował nas do przygotowania wystawy o bibliotekarzach… pracujących na przestrzeni dziejów po teraźniejszość. Wystawę przygotowano na czterech dużych planszach, które ustawiono w centralnym miejscu korytarza szkolnego.

Kiermasze i inne sposoby pozyskiwania książek do biblioteki

W październiku odbyły się dwa kiermasze książki: Firmy PUBLICAT oraz Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie. Kiermasze jak zwykle cieszyły się dużą popularnością. Przyczyniły się one do tego, że zarówno czytelnicy jak i biblioteka powiększyły swoje księgozbiory.

Dzięki różnym akcjom i zabiegom podejmowanym przez bibliotekarzy w październiku księgozbiór biblioteki powiększył się o 90 woluminów na kwotę ponad 400 zł. Zakupione nowości umieszczono na wystawie w czytelni. Nowe nabytki to w przeważającej ilości opracowania lektur szkolnych, książki z historii sztuki, vademeca maturalne i inne książki pomocne w przygotowaniu się do matury oraz powieści młodzieżowe.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Konkurs czytelniczy

Zwieńczeniem obchodów MMBS był dzień 26 października 2009 r., który obchodzony jest w Polsce i na świecie jako Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. W Dniu Bibliotek w całej szkole rozwieszono ogłoszenia - „Dziś wszystkie drogi prowadzą do biblioteki”. Bibliotekarze szkolni przyjmowali (oprócz życzeń) także skargi i uwagi dotyczące swojej pracy. Wyrażone na piśmie (w kulturalny sposób) opinie o pracy biblioteki można było wrzucać do błękitnej skrzynki, którą powierzono opiece dyżurnych szkolnych.

Podczas audycji radiowej podsumowano obchody MMBS i poinformowano o zwycięzcach konkursu pięknego czytania. Bibliotekarze serdecznie zaprosili czytelników do wizyty w bibliotece. W tym dniu wszyscy odwiedzający mogli liczyć na słodki poczęstunek oraz mogli zaznaczyć swoją obecność poprzez wpisanie się na pamiątkową „Listę gości” odwiedzających bibliotekę w Międzynarodowym Dniu Bibliotek Szkolnych.

W konkursie wzięły udział 22 osoby z różnych klas. Konkurs miał na celu zachęcenie młodzieży do czytania, podkreślenie roli książki i czytania w życiu człowieka oraz uwrażliwienie młodzieży na piękno słowa. Uczniowie z wielkim przejęciem samodzielnie wyszukiwali fragmenty literackie godne zaprezentowania podczas konkursu i z równie wielkim przejęciem prezentowali je przed jurorami i słuchaczami. Konkurs stał się prawdziwym świętem książki i źródłem wielu wzruszeń.

Laureatami konkursu zostali: Barbara Nazaruk (II Te) – I miejsce, Monika Żukowska (II L) – II miejsce, Magdalena Tymoszewska (I Te) – III miejsce. Dodatkowo przyznano trzy wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy i wyróżnieni – nagrody książkowe oraz prezenty w postaci „książki mówionej”. Na zakończenie uczestnicy, jurorzy i organizatorzy uwiecznili się na wspólnej fotografii.

WNIOSKI

Organizowane w szkole obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pozwoliły na:

  • pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej,
  • zwrócenie uwagi środowiska uczniów, nauczycieli i rodziców na bibliotekę, jako aktywną, widoczną agendę szkoły,
  • zachęcenie młodzieży szkolnej do zwiększenia czytelnictwa,
  • integrację młodzieży wokół biblioteki,
  • podjęcie wielu interesujących przedsięwzięć z uczniami i na rzecz uczniów,
  • promocję biblioteki, jako miejsca miłego i pożytecznego spędzania czasu wolnego,
  • wytworzenie wokół biblioteki korzystnej atmosfery, mającej wpływ na jej dalszą pracę.

Imprezy organizowane w ramach obchodów święta bibliotek utwierdziły nas w przekonaniu, że warto podejmować tego typu działania. Dają one bowiem wiele korzyści uczniom i szkole, a bibliotekarzom przynoszą wiele satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Zespół Szkół Budowlano - Geodezyjnych w Białymstoku

  1. Informacja wizualna w bibliotece i na terenie szkoły
  2. Wydanie numeru specjalnego gazetki szkolnej „Słowo do Słowa” prezentującego twórczość naszej młodzieży
  3. Przeprowadzenie lekcji w klasach pierwszych na temat „Czy łacina to język martwy?”
  4. Lekcje przeprowadzono wg scenariusza pt. ”Łacina – martwy język? Lekcja z przysposobienia informacyjnego” K. Dudek („Biblioteka w szkole”, 2009, nr 4, s 24-25). Na zajęcia opracowano także wybór sentencji, przysłów i powiedzeń łacińskich w oparciu o publikację Cz. Jędraszko pt. „Łacina na co dzień” (Warszawa, 1983). Zajęcia odbyły się w Multimedialnym Centrum Informacyjnym. Uczniowie wykonywali ćwiczenia, posługując się programem ”Słowniki PWN Portal”.
  5. Ogłoszenie IV Szkolnego Konkursu Fotograficznego na temat „Nowoczesna architektura Białegostoku”