Aktualności

Relacja z Narodowego Czytania ,,Balladyny"

#Biblioteka 2020-09-11

Narodowe Czytanie Balladyny

W pierwszym tygodniu września 2020 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku miało miejsce szczególne wydarzenie – czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego w ramach 9 edycji Narodowego Czytania.

Gościem specjalnym naszej Akcji był Minister Edukacji Narodowej Pan Dariusz Piontkowski, który przysłał nam nagrany przez siebie fragment.

W sali konferencyjnej wybrane urywki utworu przeczytali: Podlaski Kurator Oświaty Pani Beata Pietruszka, Dyrektor CEN w Suwałkach Pani Lidia Kłoczko, Konsultant CEN w Łomży Pani Anna Borawska, której towarzyszył Dyrektor CEN w Łomży Pan Bernard Zbigniew Kossakowski oraz Dyrektor CEN w Białymstoku Pan Ryszard Chodyniecki.

Nie zabrakło oczywiście malin i osobistych refleksji Gości na temat lektury. Ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie miało charakter kameralny, odbyło się bez udziału publiczności.

Przebieg wydarzenia został nagrany i udostępniony online 5 września 2020 roku, w Dniu Narodowego Czytania.

Wzmianka na temat Narodowego Czytania „Balladyny” w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku pojawiła się w lokalnej telewizji, w programie Obiektyw.

Fragmenty utworu czytali też nauczyciele bibliotekarze, nagranie zostało także udostępnione on-line.

W ramach akcji Narodowego Czytania Balladyny Juliusza Słowackiego Biblioteka Pedagogiczna CEN w Białymstoku przygotowała szereg inicjatyw. Już w sierpniu zaaranżowano wystawę Narodowe czytanie – krótka historia, na której zostały wyeksponowane książki czytane w poprzednich edycjach. Powstała również prezentacja multimedialna Krótka historia Narodowego Czytania. Stricte bibliotekarskie jest zestawienie bibliograficzne na temat Juliusza Słowackiego, które sporządzono z tej okazji. Dzień przed Narodowym Czytaniem zamieszczono quiz Sprawdź co wiesz o autorze, Zachętą do zapoznania się z utworem jest również quiz, który dotyczy znajomości treści Balladyny.

Jako uczestnicy Akcji otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania.