Kronika

Pedagogika cyrku

W poniedziałek 10 grudnia 2018 r.  w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku gościliśmy Panią Wiolettę Woronowicz – Lingo z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Różanymstoku wraz z wychowankami. Pani Wioletta Woronowicz – Lingo wyjaśniła zebranym, czym jest pedagogika cyrku i jakie korzyści płyną dla uczniów z jej  stosowania z uwagi na fakt, iż  ruch jest nieodłączną częścią uczenia się i myślenia. Jej wyjątkowość polega na tym, że wychodzi naprzeciw indywidualnym potrzebom dzieci i młodzieży i jest bez wątpienia czymś więcej niż tylko sztuką cyrkową, łączy bowiem cyrkową aktywność ruchową i artystyczne umiejętności z pedagogicznymi treściami i celami. W odróżnieniu od profesjonalnej sceny w pedagogice cyrku chodzi bardziej o zabawową, hobbystyczną sztukę ruchu i występowanie przed innymi. Zabawa w cyrk znosi bariery, podziały i hierarchię pomiędzy uczestniczącymi w zajęciach. To potężne narzędzie w integracji grup, zespołów. Jest aktywnością, która rozwija zaufanie i komunikację z innymi.

Pani Wioletta przedstawiła swoich wychowanków, a młodzi kuglarze bardzo szybko nawiązali kontakt z zebranymi. Opowiadali o swoich „cyrkowych” sukcesach, następnie zaprezentowali niezwykły spektakl, wprawiając widzów w zachwyt i zdumienie swoimi  umiejętnościami. Oklaskom i bisom nie było końca.

W drugiej połowie roku szkolnego 2018/2019 w CEN przewidziany jest cykl szkoleń związanych z wykorzystaniem pedagogiki cyrku.