Aktualności

Relacja z Konferencji inaugurującej Podlaską Sieć Rozwoju Kształcenia

#CEN 2025-03-26

W dniach 24-25 marca 2025 r. odbyła się Konferencja inaugurująca Podlaską Sieć Rozwoju Kształcenia w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych" współfinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Wydarzenie miało charakter wojewódzki i zgromadziło licznych uczestników, w tym przedstawicieli: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, Centrów Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Akademii Łomżyńskiej, Powiatowych Urzędów Pracy, placówek oświatowych oraz lokalnych przedsiębiorców i organizacji ich zrzeszających.

Konferencję otworzyli kolejno Pani Bożena Nienałtowska Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Pan Hubert Ostapowicz Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Pan Ryszard Chodyniecki Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Idę i cele PSRK nakreślili w dwugłosie Hubert Ostapowicz Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Bogusław Plawgo Koordynator Wojewódzki ds. sieci PSRK i SDZ, co poprzedziło niezwykle miły punkt programu mianowicie uroczyste wręczenie nominacji Instytucjom, które zdecydowały się współtworzyć Podlaską Sieć Rozwoju Kształcenia. Nominacje wręczył Pan Ryszard Chodyniecki Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

W pierwszym dniu Konferencji Pani Beata Sulima Ekspertka IBE ds. mikropoświadczeń przybliżyła uczestnikom tematykę mikropoświadczeń jako nowych rozwiązań uczenia się przez całe życie, Pani Dominika Bucholc z Bucholc Consulting wygłosiła prelekcję dotyczącą AI w edukacji i doradztwie, próbując odpowiedzieć na pytanie szansa czy zagrożenie a Pan Tomasz Kasprzak z Instytutu Badań Edukacyjnych opowiedział o testowaniu nowych rozwiązań w doradztwie zawodowym w szkole.

Drugi dzień Konferencji poświęcony był działaniom funkcjonujących w naszym województwie miejskich obszarów funkcjonalnych, w szczególności uczestnicy uzyskali informacje o realizowanych projektach regionalnych, odpowiednio Panie Katarzyna Poskrobko oraz Urszula Skiepko opowiedziały o realizacjach Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Pani Klaudia Chaberek o realizacjach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Łomży, Pani Dorota Sidorowicz o realizacjach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Suwałkach.

Każdy dzień zakończony był debatą wdrożeniową, co warte podkreślenia z niezwykłym zaangażowaniem panelistów i uczestników, z wnioskami, które staną się podwaliną merytorycznych rekomendacji.

Rolę moderatora wydarzenia pełnił Aleksander Gortat z Instytutu ADN sp. z o. o. sp. k. w Warszawie.

Konferencja była kolejną cegiełką w budowie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.