Drukuj

BRIDGING SUBJECTS. Język obcy jako most między przedmiotami szkolnymi. Innowacyjne lekcje języka obcego inspirowane światem nauki. Podejście interdyscyplinarne w praktyce. – kurs e-learningowy.

Rodzaj/formaKurs doskonalący
Obszar tematycznyEdukacja językowa
Liczba godzin30 godz.
OrganizatorMarta Cichosz
Forma płatnaNie
Opis

Współczesna szkoła wymaga od nauczycieli elastyczności, innowacyjności i umiejętności łączenia wiedzy z różnych dziedzin. Ten kurs metodyczny został stworzony z myślą o nauczycielach języka angielskiego (i innych języków obcych), którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w zakresie interdyscyplinarnego nauczania – zgodnie z aktualnymi dokumentami programowymi i nowoczesnymi trendami w edukacji.

Uczestnicy kursu nie tylko poznają teoretyczne podstawy podejścia interdyscyplinarnego, ale przede wszystkim nauczą się projektować i wdrażać interdyscyplinarne lekcje językowe. Kurs zawiera także praktyczne narzędzia, przykłady gotowych scenariuszy oraz możliwość stworzenia własnej, autorskiej aktywności dydaktycznej.

Efekty kształcenia:

Po ukończeniu kursu uczestnik:
-  rozumie zasady i cele interdyscyplinarnego nauczania języka,
- zna dokumenty programowe wspierające integrację treści,
- potrafi projektować własne scenariusze lekcji interdyscyplinarnych,
- zna i umie adaptować gotowe materiały dydaktyczne,
- rozwija kompetencje planowania i refleksji metodycznej.

Dlaczego warto?

  • Kurs w pełni asynchroniczny – uczysz się kiedy chcesz, w swoim tempie (przez cały pierwszy semestr roku szk. 2025/26)

  • Praktyczne narzędzia i gotowe materiały

  • Możliwość zdobycia certyfikatu po wykonaniu zadania końcowego

  • Doskonałe przygotowanie do pracy z uczniami w duchu nowoczesnej edukacji zintegrowanej

Program

Moduł 1: Podejście interdyscyplinarne w nauczaniu języków obcych (10 godzin)

Cel: Zrozumienie podstawowych założeń podejścia interdyscyplinarnego oraz jego wpływu na nauczanie języka angielskiego. Zapoznanie z obowiązującymi dokumentami prawnymi wspierającymi interdyscyplinarność w edukacji.

Tematy:

  1. Wprowadzenie do podejścia interdyscyplinarnego: Definicja i znaczenie podejścia interdyscyplinarnego w edukacji.
  2. Podstawy prawne w polskim systemie oświaty: Prawo oświatowe jako fundament interdyscyplinarności.
  3. Podstawa programowa kształcenia ogólnego: Kompetencje kluczowe i ich związek z nauczaniem języków obcych.
  4. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej a interdyscyplinarność: Integracja przedmiotów w kontekście podstawy programowej.
  5. Europejskie Ramy Kwalifikacji (ERK) i Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK): Międzynarodowe standardy wspierające interdyscyplinarne podejście.
  6. Holistyczne podejście do rozwiązywania problemów: Jak interdyscyplinarność sprzyja rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów.
  7. Korzyści płynące z interdyscyplinarności: Zwiększenie efektywności nauczania języka angielskiego.
  8. Zadanie interaktywne: Samodzielna analiza wpływu dokumentów prawnych na projektowanie i realizację lekcji interdyscyplinarnych.
  9. Test PRAWDA/FAŁSZ: Sprawdzian wiedzy z treści omawianych w module 1.

 

Moduł 2: Poradnik: Jak zaprojektować lekcję interdyscyplinarną w 5 krokach (10 godzin)

Cel: Rozwinięcie umiejętności projektowania lekcji interdyscyplinarnych, integrujących różne przedmioty i metodologie.

Tematy:

  1. Wstęp do projektowania lekcji interdyscyplinarnych: Co to jest lekcja interdyscyplinarna i dlaczego warto ją stosować.
  2. Krok 1: Wybór tematu: Jak wybrać temat, który łączy treści z różnych przedmiotów.
  3. Krok 2: Integracja treści: Jak łączyć materiały z różnych przedmiotów w jednej lekcji.
  4. Krok 3: Dobór metod i narzędzi: Jakie metody i narzędzia najlepiej wspierają interdyscyplinarne nauczanie.
  5. Krok 4: Projektowanie zadań: Jak projektować zadania, które angażują uczniów i integrują różne dziedziny.
  6. Krok 5: Ocena efektów: Jak oceniać efektywność lekcji interdyscyplinarnych.
  7. Przykłady dobrych praktyk: Analiza przykładów interdyscyplinarnych lekcji.
  8. Tworzenie planu lekcji interdyscyplinarnej: Praktyczne zastosowanie omawianych kroków do zaprojektowania lekcji.
  9. Zadanie praktyczne: Projektowanie własnej lekcji interdyscyplinarnej.
  10. Feedback i dyskusja: Wymiana opinii na temat zaprojektowanych lekcji.

 

Moduł 3: Repozytorium materiałów dydaktycznych (5 godzin)

Cel: Zapoznanie się z gotowymi scenariuszami zajęć interdyscyplinarnych i refleksja nad możliwością ich adaptacji w własnej praktyce nauczycielskiej.

Tematy:

  1. Wstęp do repozytorium materiałów dydaktycznych: Przegląd dostępnych materiałów edukacyjnych do nauczania interdyscyplinarnego.
  2. Scenariusz 1: Historia i język angielski: Przykład zajęć, które łączą naukę języka angielskiego z historią.
  3. Scenariusz 2: Geografia i język angielski: Integracja języka angielskiego z przedmiotem geografia.
  4. Scenariusz 3: Wychowanie fizyczne i język angielski: Jak wpleść język angielski w lekcje W-f.
  5. Scenariusz 4: WOS i język angielski: Połączenie nauki języka angielskiego z przedmiotem WOS.
  6. Analiza scenariuszy: Refleksja nad strukturą i celami scenariuszy.
  7. Adaptacja materiałów do własnych potrzeb: Jak dostosować scenariusze do specyfiki własnej szkoły.
  8. Przykłady aktywności i zadań: Przegląd różnych typów zadań, które można zastosować w interdyscyplinarnych lekcjach.
  9. Wymiana doświadczeń: Forum dyskusyjne na temat zastosowania gotowych scenariuszy w praktyce.

 

Moduł 4: Zadanie końcowe – Zaprojektowanie scenariusza aktywności edukacyjnej (5 godzin)

Cel: Praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy do zaprojektowania własnej interdyscyplinarnej lekcji z języka angielskiego.

Tematy:

  1. Wprowadzenie do zadania końcowego: Jak zaprojektować interdyscyplinarną aktywność edukacyjną.
  2. Tworzenie własnej aktywności edukacyjnej: Uczestnicy tworzą scenariusz lekcji, który angażuje różne przedmioty i style uczenia się.
  3. Przesyłanie zadania do oceny: Uczestnicy przesyłają swoje scenariusze przez platformę Moodle do oceny przez prowadzącego.
  4. Konsultacje z mentorem: Możliwość uzyskania feedbacku i sugestii od mentora.
  5. Ocena zadania i podsumowanie kursu: Podsumowanie wykonanych zadań, omówienie uwag i przyznanie certyfikatów.

Dostępne terminy

Pierwszy semestr
TerminPierwszy semestr
ProwadzącyMarta Cichosz
Harmonogram
Miejsce szkoleniaplatforma komunikacyjna Microsoft Teams

RejestracjaZapisz się


Powrót