Drukuj

FORMUŁOWANIE, WDRAŻANIA i WERYFIKACJA SYSTEMU BEZPIECZEŃSTWA W PLACÓWCE OŚWIATOWEJ – rola i zadania Dyrektora i pracowników placówki i organów prowadzących oraz sposób przygotowania się do kontroli władz oświatowych w okresie pandemii

Rodzaj/formaWarsztaty
Obszar tematycznyKadra kierownicza
Liczba godzin6 godz.
OrganizatorKamilla Łaguna-Raszkiewicz
Forma płatna280 zł
Opis

W ramach spotkania zostanie zaprezentowany zintegrowany system bezpieczeństwa w szkole/placówce oświatowej. Podczas warsztatu każdy uczestnik zostanie wyposażony w pakiet dokumentów i informacji, jakie zadania powinien wykonać, by placówka mogła poprawnie funkcjonować, a jego praca przynosiła satysfakcję i pozytywne efekty.

Adresaci: szkolenie adresowane jest do Dyrektorów i kadry zarządzającej.

 Opis warsztatu szkoleniowego szkolenia:

Zostaną omówione zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwem ucznia, które są podstawowym obowiązkiem szkoły i nauczycieli, zwłaszcza w związku z nasilającymi  się w ostatnich latach zachowaniami agresywnymi uczniów. Władze oświatowe co roku wykonają kontrole w tym zakresie oraz planują kolejne w obszarze radzenie sobie ze złożoną dokumentacją szkolną w okresie COVID-19, tj. reżimie sanitarnym i zdalnej pracy/nauki.

KORZYŚCI ZE SZKOLENIA

Uczestnicy:

- będą znali zadania i obowiązki wynikające z przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli, otoczenia w czasie COVID-19.

- będą potrafili przygotować całościową dokumentację w zakresie bezpieczeństwa w szkole i placówce oświatowej w prac w reżimie sanitarnym i pracy zdalnej.

- będą potrafili poradzić sobie z sytuacją trudną, agresją, zagrożeniem zdrowia i życia w czasie pandemii.

Czas trwania warsztatu on-line: 6 h dydaktycznych.

Forma płatna:  280 zł  (nr konta znajduje się na stronie internetowej CEN  w zakładce "kontakt". Wpłaty należy dokonać na tydzień przed datą szkolenia)

Uczestnicy szkolenia: min. 12 osób.

Termin: zostanie ustalony po zebraniu się grupy (w godzinach: 8.00-13.00).

Prowadząca: Renata Tomczyk – ekonomista; strateg, konsultant, doradca i trener zarządzania administracją i coach oświatowy. Doświadczony edukator i doradca w oświacie. Prowadzi szkolenia z prawa oświatowego i prawa pracy, Systemu Informacji Oświatowej, prawa administracyjnego i ochrony danych osobowych, bezpieczeństwa i promocji placówki oświatowej, organizacji pracy szkoły tj. konstruowanie arkusza organizacyjnego. Od ponad 15 lat wspiera przedstawicieli Administracji Publicznej, poprzez dedykowane projekty doradcze w obszarze zarządzania dokumentacją pracowniczą, kancelaryjną, systemami informatycznymi, kontrolą zarządczą jak również prawidłowego zarządzania organizacją samorządową. Od 2016 r. jest praktykiem i ekspertem w zakresie szkoleń, warsztatów i analiz baz SIO2.

Program

SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE I PLACÓWCE OŚWIATOWEJ– BEZPIECZNY UCZEŃ, BEZPIECZNY PRACOWNIK, BEZPIECZNA PLACÓWKA w PRZEPISACH BHP o COVID-19. 

  1. Bezpieczeństwo uczniów w szkole i placówce oświatowej w przepisach prawa - najważniejsze regulacje prawne (prawo pracy, prawo oświatowe i prawo karne, prawo w zakresie COVID-19) i dobre praktyki w tym zakresie.
  2. Sposoby kreowania bezpiecznego środowiska szkolnego.
  3. W jaki   sposób   dyrektor   może   egzekwować przestrzeganie procedur bezpieczeństwa w czasie epidemii COVID-19?
  4. Bezpieczeństwo, a statut szkoły i placówki oświatowej.
  5. Katalog podstawowych zadań i obowiązków w zakresie bezpieczeństwa w placówce i poza nią – przepisy prawa a praktyczne rozwiązania. Przepisy BHP i higieny pracy w placówce. Przepisy PPOŻ itp.
  6. Psychospołeczne uwarunkowania bezpieczeństwa ucznia w szkole.
  7. Procedury postępowania w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Efektywny program wychowawczo-profilaktyczny w szkole według najnowszych wytycznych.
  8. Wczesne rozpoznawanie przemocy rówieśniczej, w tym cyberprzemocy.
  9. Skuteczne działania profilaktyczne, zapobiegające rozwojowi i eskalacji przemocy wśród uczniów w pracy indywidualnej, grupowej, klasie, całej szkole.
  10. Interwencja w sytuacji przemocy rówieśniczej.
  11. Bezpieczeństwo, a ochrona danych uczniów w szkole i placówka oświatowa.
  12. Bezpieczny pracownik – ochrona danych, a dostęp do informacji publicznych, ewidencja chorób zawodowych pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych.
  13. W jaki  sposób  rozliczyć  w  ewidencji  czas  pracy pracowników niepedagogicznych i pedagogicznych?
  14. Czy nauczyciele mają obowiązek wypełniania e-dziennika i rejestru pracy zdalnej jednocześnie?
  15. Prawa i obowiązki dyrektora i pracowników wzmacniające poczucie bezpieczeństwa ucznia w szkole i placówce oświatowej
  16. Odpowiedzialność i zadania nauczycieli i pracowników szkoły w zakresie bezpieczeństwa uczniów w placówce.
  17. Odpowiedzialność wobec nieletnich i konsekwencje prawne w tym zakresie.
  18. Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w placówce. Zasady sprawowania opieki i podawania leków w chorobach przewlekłych młodzieży.
  19. Bezpieczeństwo na wycieczkach szkolnych – nowe regulacje prawne. Kwalifikacja wycieczki i wypoczynku w mocy obowiązującego prawa.
  20. Bezpieczeństwo i żywienie w placówce i poza nią np. na wycieczkach szkolnych.
  21. Bezpieczeństwo systemów elektronicznych i monitorujących.
  22. Charakterystyka systemów elektronicznych w oświacie: e-dziennik, e-platformy, e-podręczniki.
  23. Bezpieczeństwo i ochrona danych w pracy i nauce zdalnej i stacjonarnej – System Informacji Oświatowej
  24. Zarządzanie kryzysowe w placówce. Strategia działań antykryzysowych – formułowanie i efektywne wdrożenie systemu bezpieczeństwa.
  25. Zagrożenie zakażeń COVID19 – procedura przeciwdziałania zakażeniom i postępowanie przy zakażeniu.
  26. Zagrożenia terrorystyczne i profilaktyka w przedszkolu i szkole. Obowiązki i zadania dyrektora oraz zespołu ds. zarzadzania kryzysowego.
  27. Współpraca placówki z organem prowadzącym i nadzorującym, rodzicami i otoczeniem społecznym w zakresie zwiększania bezpieczeństwa w placówce.
  28. System bezpieczeństwa w placówce oświatowej – wskazówki w opracowaniu i skutecznym wdrażaniu działań i kompleksowej dokumentacji w tym zakresie w okresie Covid-19.

Dostępne terminy

Brak wolnych terminów.

Powrót