Aktualności

Dzień Autorów Europejskich 2023 w białostockich szkołach ponadpodstawowych

dzień autorów europejskich 27 marca 2023

 

27 marca 2023 r. szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE zostały zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos z okazji Dnia Autorów Europejskich. 

Dzień Autorów Europejskich - to nowa inicjatywa, po raz pierwszy ogłoszona przez Komisję Europejską w 2023 roku, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży. W oparciu o różnorodne inicjatywy z wszystkich państw członkowskich UE to ogólnoeuropejskie święto ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

W kolejnych latach Dzień Autorów Europejskich będzie przypadał na ostatni poniedziałek marca. 

W akcji wzięły udział m.in.:

 • Zespół Szkół Mechanicznych im. św. Józefa w Białymstoku - koordynatorem działań była Elżbieta Cieszkowska, nauczyciel bibliotekarz
 • Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku - koordynatorki działań: Iwona Milewska i Dorota Woińska-Żmujdzin, nauczyciele bibliotekarze

 

Relacje z wydarzenia:

Zespół Szkół Mechanicznych im. św. Józefa w Białymstoku

27 marca 2023 r. po raz pierwszy uczestniczyliśmy jako szkoła w międzynarodowej akcji promującej czytelnictwo wśród uczniów. W oparciu o różnorodne inicjatywy z wszystkich państw członkowskich UE to ogólnoeuropejskie święto miało na celu połączenie sektorów literatury i edukacji tak, aby zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

Z tej okazji nauczyciele zorganizowali kilka działań. W czytelni gościliśmy aktora Pana Sławomira Popławskiego, który zaprezentował młodzieży z klasy 4t2 i osobom indywidualnym, które zapisały się na spotkanie, fragmenty Dobrego wojaka Szwejka Jarosława Haŝka. Spotkaniu towarzyszyła specjalnie przygotowana dekoracja. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty udziału w tym wydarzeniu czytelniczym (Elżbieta Cieszkowska).

Głośne czytanie fragmentów literatury europejskiej odbyło się także :

 • na godzinie wychowawczej w klasie 4t2: Na zachodzie bez zmian Ericha Marii Remarque'a (Dorota Żłobikowska),
 • na języku angielskim w klasach 1ts3 i 3em: Cynkowi chłopcy Swietłany Aleksiejewicz, Porządek dnia Erica Vuillarda i Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk ( Anna Kwasowska),
 • w trakcie zastępstw za nieobecnych nauczycieli w klasach 3kb i 1ts2 : Mały książę Antoine de Saint- Exupery'ego, a w klasach 4tm1, 2ts3: Na zachodzie bez zmian Ericha Maria Remarque'a (Luiza A. Godlewska),
 • na lekcji religii w klasach 4ts1 i 2ts1: Pan Błysk i Władca Pierścieni J. R. R.Tolkiena (Ewa Dobrzycka).

Dziewięciu uczniów mieszkających w internacie poznało złote myśli i sentencje wybranych autorów, które zostały umieszczone na gazetce informacyjnej (Monika Kruszelnicka, Piotr Czerepok). Natomiast uczniowie z klasy 2ts2 przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą wybranych autorów z różnych państw europejskich (Joanna Czyżewska ).

Odbył się także konkurs „Twórcy literatury europejskiej”, podczas którego uczniowie z klas: 4 t1, 4 t2, i 4 t3 pod kierunkiem Danuty Laskowskiej i Ewy Zyskowskiej czytali fragmenty literatury i zaprezentowali sylwetki:

 • J. K. Rowling – angielskiej autorki bestsellerowej serii o przygodach czarodzieja Harry’ego Pottera oraz serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest Cormoran Strike,
 • Andrzeja Sapkowskiego – polskiego pisarza fantasy, który stworzył znaną na całym świecie postać wiedźmina Geralta. walczącego z potworami,
 • Bolesława Prusa –polskiego twórcy doby pozytywizmu, publicysty, filantropa, autora nowel i powieści ukazujących polskie społeczeństwo końca XIX wieku;
 • Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – polskiego pisarza, eseisty, żołnierza, więźnia radzieckich obozów pracy, który opisał swoje doświadczenia w książce Inny świat;
 • Dmitry’ego Glukhovsky’ego – rosyjskiego pisarza i dziennikarza, ściganego listem gończym za krytykę agresji Rosji na Ukrainę; twórcy międzynarodowego projektu literackiego Uniwersum Metro 2033, zapoczątkowanego przez powieść „Metro 2033”.

Elżbieta Cieszkowska

Relacja z galerią zdjęć dostępna na stronie: https://www.mechaniak.com.pl/biblioteka/dzien-autorow-europejskich-za-nami 

 

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

27 marca biblioteka szkolna włączyła się w pierwszą edycję THE DAY OF EUROPEAN AUTHORS. Jest to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu promocję różnorodności literatury europejskiej. Szkoły średnie biorące udział w akcji organizowały sesje czytania literatury na głos.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy pana Mateusza Smacznego, aktora Teatru Lalek i wykładowcę Akademii Teatralnej, który zaprezentował fragment „Władcy pierścieni” J.R.R. Tolkiena. To była prawdziwa uczta duchowa dla fanów tego pisarza i ukłon w jego stronę z okazji przypadającego dwa dni wcześniej DNIA CZYTANIA TOLKIENA.

Następnie nasza młodzież wpisując się w wielokulturowość Podlasia i Europy, przedstawiła fragmenty prozy i poezji G. Orwella, E.M. Remarque’a, U. Eco, T. Szewczenki, M. Lermontowa, A. de Saint – Exupery’ego, J.G. Seume oraz polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, która jest jednym z patronów Roku 2023. Niektóre teksty czytane były w oryginale – po angielsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku.

Szczególnym akcentem był udział Sofii z klasy 1a i jej interpretacja w języku ukraińskim wiersza Tarasa Szewczenki pt. „Jak w niewoli”. Jak zauważyli uczestnicy, piękne było to, że w czasie toczącej się wojny na Wschodzie w naszej szkole, w Białymstoku, spotkali się uczniowie różnych narodowości, wybrzmiały języki narodowe i wybitne teksty o wojnie, totalitaryzmie, a także o pięknie człowieczeństwa.

Dziękujemy naszemu gościowi, który przybył w DNIU TEATRU, poświęcił nam dużo czasu, podzielił się orędziem skierowanym do aktorów na ten dzień, opowiedział o swojej pracy, a przede wszystkim oczarował nas przepiękną interpretacją prozy Tolkiena.

Dziękujemy również pani Katarzynie Fabisiak, Joannie Wasilewskiej i Magdalenie Otto za pomoc w organizacji wydarzenia.

Relację tekstową i fotoreportaż przesyłamy do organizatorów w Brukseli. 

Iwona Milewska i Dorota Woińska-Żmujdzin

link do fotorelacji na stronie www https://zsbg.bialystok.pl/index.php/agendy/biblioteka-szkolna/631-readwitheurope 

 

KALENDARZ
< >
Październik 2023
2022 2023 2024
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
ROZWIŃ
ZWIŃ