Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku działający w ramach Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
posiada akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty – decyzja Nr SPiKU.5470.2.2020 z dnia 13 lipca 2020 roku
28 września 2023 r. odbyła się konferencja Projektowanie Uniwersalne jako niezbędny proces w edukacji włączającej podsumowująca projekt Szkolenia i doradztwo dla kadry edukacji włączającej z województwa podlaskiego. Projekt realizowany był w ramach Priorytetu II Programu Operacyjnego Wiedza Edukacji Rozwój (PO WER) Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działania 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.
Liderem projektu było Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, partnerem zaś Towarzystwo AMICUS w Białymstoku.
Projekt został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Podczas konferencji w kolejności wystąpili - Urszula Wróblewska, która omówiła Historyczne podłoże edukacji włączającej. Od idei do praktyki. Następnie Racjonalne rozwiązania dla edukacji niepełnosprawnych w projektowaniu uniwersalnym. Korzyści i błędne ścieżki zgłębiłRafał Kuczyński. O projektowaniu uniwersalnym jako strategii przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu opowiedziały Urszula Abłażewicz-Górnicka, Emilia Kramkowska. Po krótkiej przerwie zabrał głos Maciej Motyka, który omówiłProjektowanie uniwersalne – perspektywa w edukacji włączającej. Kolejny prelegent - Pan Marcin Kolemba mówił oProjektowaniu uniwersalnym w edukacji i na co dzień. Na zakończenie konferencji głos zabrała Pani Monika Mariola Kondracka, która przedstawiłaProjektowanie uniwersalne w edukacji włączającej – z doświadczenia dyrektora szkoły ogólnodostępnej.
Po zakończonych prelekcjach dotyczących projektowania uniwersalnego w różnych obszarach architektonicznym, komunikacyjno-przestrzennym, edukacyjnym i proceduralnym rozpoczęła się część pytań i odpowiedzi.