Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku działający w ramach Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
posiada akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty – decyzja Nr SPiKU.5470.2.2020 z dnia 13 lipca 2020 roku
Konferencja „Aktywność matematyczna ucznia kluczem do sukcesu na maturze” dla nauczycieli matematyki szkół ponadpodstawowych odbyła się 9 września 2024 roku. Uczestniczyło w niej ponad 40 osób – nauczycieli przede wszystkim z Białegostoku, ale również m.in. z Łap, Supraśla, Moniek, Dąbrowy Białostockiej, Hajnówki, Białowieży, Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego.
Celem głównym konferencji było poszukiwanie metod pracy z uczniami w nakierowanych na rozwijanie aktywności matematycznej w okresie zmian w edukacji związanych m.in. ze zmianami w podstawie programowej.
Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku reprezentowała dr Anna Rybak . Pani doktor mówiła o czynnościowym odkrywanie matematyki przez uczniów, o tym jak nauczać matematyki realizując tematy z podstawy programowej we współdziałaniu z uczniami, w oparciu o prowadzone eksperymenty i rozumowania oraz o procesie formułowania pojęć poprzez czynności konkretne, wyobrażeniowe i abstrakcyjne. Tegoroczne, cykliczne seminaria nauczycieli matematyki, które Pani Doktor prowadzi w UwB razem z doradczynią metodyczną ds. matematyki Centrum Edukacji Nauczycieli - panią Hanną Mąką - będą dotyczyły nauczania poprzez doświadczanie i eksperymentowanie, czyli metod nauczania, rozwijają aktywność matematyczna uczniów
Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej reprezentowała dr Anna Poskrobko, która w swoim wystąpieniu W poszukiwaniu matematyki przedstawiła szeroką ofertę różnorodnych konkursów matematycznych, które organizuje Centrum, zachęcała nauczycieli do przekazania informacji uczniom, aby również w ten sposób zadbać o ich aktywność matematyczną.
Miłosz Głowacki, twórca projektu Matematyka z Głową, autor publikacji Jak zdać maturę z matmy w energetycznym wykładzie podzielił się nietypowymi pomysłami na to, jak motywować i jak komunikować się z maturzystami aby nauczyć ich do egzaminu.
Gośćmi spotkania byli też przedstawiciele wydawnictw, pan Paweł Wejkowski z Nowej Era oraz pan Zbigniew Smoleński z OE Krzysztof Pazdro. Uczestnicy konferencji mieli okazję do zapoznania się z materiałami w/w wydawnictw jako propozycjami wspierającymi pracę uczniów w efektywnych przygotowaniach do matury oraz bieżącej pracy z uczniami.
O tegorocznych zmianach w podstawie programowej kształcenia ogólnego z matematyki w liceum i technikum w zakresie podstawowym i rozszerzonym - czyli o tym, na co zwrócić uwagę przygotowując uczniów do matury w tym roku i kolejnych latach mówiła pani Hanna Mąka. Pani metodyk - jako organizator konferencji - zachęcając do dalszej współpracy, m.in. w zakresie zmian maturalnych, zaprosiła nauczycieli na warsztaty zdalne 23 października, które będą uszczegółowieniem jej wykładu, a informacje o zmianach w podstawie uzupełni przykładami z zadań z informatora maturalnego i arkuszy maturalnych z ostatnich lat.
Podczas konferencji stoiska wydawnictwa: Nowa Era, O.E. Pazdro, Matematyka z Głową.