Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku działający w ramach Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
posiada akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty – decyzja Nr SPiKU.5470.2.2020 z dnia 13 lipca 2020 roku
Forum odbyło się w dniu 4 marca 2025 roku. O godz. 11.00 wystąpili organizatorzy Katarzyna Gosk - wicedyrektor CEN w Białymstoku oraz Celina Zubrycka – przewodnicząca Koła Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
W części prelekcyjnej wystąpili:
Justyna Jurasz, prezeska Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego i przewodnicząca koła w Opolu, uczestniczka wielu form doskonalenia zawodowego: m.in. kursów i szkoleń z zakresu arteterapii, dramy stosowanej, Teorii Wielorakich Inteligencji Howarda Gardnera i neurodydaktyki; d 2015 r. współpracująca z WSB we Wrocławiu i WSZiA w Opolu w zakresie prowadzenia zajęć warsztatowych z biblioterapii. Podczas spotkania online pani Jurasz podkreśliła znaczenie biblioterapii w edukacji szkolnej, opowiedziała o imponującej działalności Opolskiego Centrum Biblioterapii, zachęcała uczestników konferencji do podejmowania działań biblioterapeutycznych.
Barbara Kuprel, obecnie nauczycielka bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Mońkach, wcześniej wieloletnia kierowniczka Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach, zdobywczyni tytułu Najlepszego Bibliotekarza w Polsce w 2010 roku. Pani Kuprel pokazała, że wykorzystanie prezentacji multimedialnych przekłada się na rozwój zainteresowań czytelniczych najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Zachęcała do samodzielnego przygotowywania prezentacji, udowodniła, że nawet „stare teksty literackie” mogą być atrakcyjne dla czytelnika.
Katarzyna Korsak, nauczycielka bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 50 im. Królowej Jadwigi w Białymstoku, opowiedziała o aktualnie realizowanych przedsięwzięciach oraz wspomniała o działaniach cyklicznych, cieszących się dużym zainteresowaniem uczniów jej szkoły, m.in Tydzień Literatury Szwedzkiej. Odniosła się do własnych doświadczeń w konstruowaniu wydarzeń w dużej szkole.
Edyta Plich, prezeska Fundacji Wspierania Młodzieży w Nauce Edico, dyrektorka Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży (TIM), polonistka, wieloletnia dyrektorka jednego z warszawskich gimnazjów i liceów, współautorka publikacji „Supermoc książek. Tata też czyta”, laureatka nagrody Kariatydy Czytelnictwa. Prelegentka, opierając się na badaniach naukowych, wskazywała na ogromne znaczenie umiejętności czytania w codziennym funkcjonowaniu uczniów oraz w kształceniu kompetencji przyszłości (4 K). Pani Plich prowadzi projekt Alternatywna Lista Lektur, na której obecnie znajduje się ponad 500 książek spoza kanonu lektur, rekomendowanych przez nauczycieli, rodziców, uczniów oraz znaczących postaci z życia społecznego. Na stronie ponadto można znaleźć recenzje, opracowania edukacyjne oraz artykuły, wywiady, podcasty i wiele innych materiałów. Zachęcamy zwłaszcza do pobierania listy książek.
W części warsztatowej:
Celina Zubrycka, poprowadziła warsztat pn. "Królewna na złotym wózku". Program biblioterapeutyczny wraz ze scenariuszami zajęć został opublikowany w naszym periodyku online Edukacja w CENie.
Emila Chojnowska i Ewa Harasimik, nauczycielki bibliotekarki Biblioteki Pedagogicznej CEN w Białymstoku, zaprezentowały zajęcia pn. "Poznajemy historię Białegostoku". Opowiedziały o możliwości wykorzystania narzędzi AI przy tworzeniu treści i materiałów wizualnych. Scenariusz zostanie w tym roku opublikowany, w tematycznym zeszycie metodycznym, będącym podsumowaniem pracy uczestników kursu organizowanego przez CEN w Białymstoku pn. „Inteligentne biblioteki szkolne” .
Edyta Plich, udzielała konsultacji osobom zainteresowanym jej projektami czytelniczymi.
Forum poprowadziła Magdalena Kraszewska, nauczyciel konsultant ds. edukacji artystycznej i promocji czytelnictwa. Uczestnikom konferencji i warsztatów dziękujemy za obecność, do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.
Organizatorki konferencji Magdalena Kraszewska i Olga Topolewska.