Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Białymstoku działający w ramach Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
posiada akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty – decyzja Nr SPiKU.5470.2.2020 z dnia 13 lipca 2020 roku
Konferencja Nowoczesna edukacja w dobie kryzysu zdrowia psychicznego - praktyczne rozwiązania dla przedszkoli i szkół, odbyła się 22 maja 2025 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i zgromadziła szerokie grono specjalistów zajmujących się edukacją oraz zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.
Celem konferencji było przedstawienie nowoczesnych metod wspierania uczniów i nauczycieli w obliczu narastających trudności związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci, takich jak problemy emocjonalne, trudności z koncentracją czy przemoc rówieśnicza.
Organizatorzy - Ryszard Chodyniecki - Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i Marta Bartosik-Piotrowska, współtwórczyni projektu Emocjolandia, powitali uczestników konferencji, podkreślając znaczenie edukacji emocjonalnej i zdrowia psychicznego w nowoczesnym systemie oświaty.
Następnie głos zabrali prelegenci:
Marta Bartosik-Piotrowska (Emocjolandia)- przedstawiła praktyczne strategie reagowania na trudne emocje dzieci, zarówno w grupach neurotypowych, jak i zróżnicowanych rozwojowo. Uczestnicy poznali techniki pracy z kartami emocji, obrazy metaforyczne i narzędzia do autorefleksji. Podczas warsztatowej części prelegentka umożliwiła testowanie ćwiczeń, które można wdrożyć natychmiast w pracy z grupą przedszkolną lub klasową
Justyna Grzybowska (RESQL)- zaprezentowała zjawisko bullingu w szkole. Omówiła najważniejsze mity dotyczące przemocy rówieśniczej, bazując na wynikach badań naukowych. Wskazała na szeroki wpływ bullyingu, który dotyka nie tylko ofiary, ale całą społeczność szkolną.
Piotr Błaszczuk (Phonak), pokazał innowacyjne rozwiązanie technologiczne wspomagające nauczycieli w codziennej pracy. Uczestnicy poznali korzyści wynikające z używania tej technologii: zmniejszenie wysiłku głosowego, poprawa komunikacji z uczniami i większe zaangażowanie klasy. Prezentacja miała również wymiar praktyczny – uczestnicy mogli zobaczyć działanie systemu w praktyce.
Adrian Romaniuk (Nowa Era), zwrócił uwagę na profilaktykę emocjonalnych kryzysów wśród uczniów i znaczenie codziennej pracy wychowawcy. Przedstawił narzędzia Nowej Ery wspierające nauczycieli w przeciwdziałaniu takim zjawiskom jak cyberprzemoc, depresja, uzależnienia czy niska samoocena. Zaznaczył, że wychowawca i psycholog powinni działać wspólnie, tworząc bezpieczne środowisko edukacyjne.
Podsumowaniem konferencji było rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród, ufundowanych przez firmy współorganizujące konferencję.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, prelegentom za inspirujące wystąpienia, cenne wskazówki i dzielenie się wiedzą, która realnie wspiera rozwój nowoczesnej, empatycznej edukacji oraz naszemu partnerowi ZSG w Białymstoku za tradycyjny podlaski poczęstunek.