Aktualności

Sprawozdanie z konferencji Inspir@cje czytelnicze 2023

#CEN #kronika 2023-05-18

Pan Ryszard Chodyniecki  dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku rozpoczął konferencję powitaniem przybyłych  gości, uczestników i prelegentów.

„Miejsce z duszą. Kompetencje kluczowe w szkolnej bibliotece” to pierwsze wystąpienie Pani  Ireny Zalewskiej, doradczyni metodycznej ds. bibliotek szkolnych z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie. Prelegentka wymieniła kompetencje kluczowe ustanowione przez Radę Unii Europejskiej, bardziej szczegółowo omówiła kompetencje czytelnicze i cyfrowe, na kształtowanie których mają wpływ przede wszystkim nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele klas I-III i poloniści. Opowiedziała o przeprowadzonych  działaniach czytelniczych, wskazywała na bibliotekę szkolną  jako miejsce „z duszą”, w której mogą się spotkać wszyscy uczniowie przy realizacji konkursów, warsztatów, akcji i projektów.

Pani Grażyna Knap w wystąpieniu pn. „I co z tą mangą? Doświadczenia z japońskim komiksem w bibliotece” bardzo ciekawie opowiadała o komiksie japońskim - omówiła jego specyfikę i rodzaje, wskazała jakie serie i tytuły można wykorzystywać w pracy z uczniem. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem obecnych na konferencji nauczycieli.

Przeglądu najciekawszych wydarzeń promujących czytelnictwo, organizowanych przez CEN w Białymstoku w roku szkolnym 2022 / 2023 dokonały Emilia Chojnowska, Alicja Juszkiewicz, Magdalena Kraszewska i  Olga Topolewska. Opowiedziały o zrealizowanych akcjach i projektach czytelniczych: VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek (29.09.22), Ogólnopolski (ty)Dzień Biblioterapii (14.11.22), Podlaskie Spotkania z Pisarzami (11-12.22), Miesiąc z Biblioterapią (04.23), Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile(19.04,23), Festiwal literacki "Na pograniczu kultur" (21.04.23) oraz zaprosiły do akcji Rozczytane Podlaskie, która rozpocznie się 29.05.2023r. Zaprezentowały też efekty przeprowadzonych konkursów: Z postaciami literackimi przez epoki: komiks inspirowany lektur, Patron roku i jego twórczość oraz Wielka Liga Czytelnicza. Pani Emilia Chojnowska zrelacjonowała przebieg licznych zajęć otwartych:  Te co skaczą i fruwają..., Jak uratować żabę?, Jak uratować żabę?, Mamy nowych przyjaciół, Jak to ze lnem było?, Tam, gdzie pieprz rośnie - z roślinami w podróż dookoła świata, Jak powstaje książka?,  Dlaczego motyle rozkładają skrzydła?, Jak bawić się słowami? - słowostwory i potwory zapraszają do biblioteki, Ilustracja w roli głównej – magiczny teatrzyk kamishibai "Kotka Milusia".  

W przerwie miał miejsce  wernisaż prac fotograficznych Ewy Iwony Nowik „Efemeryczność”.  O autorce i jej pracach można dowiedzieć się więcej na stronie  Galerii na Złotej.

Od godziny 13.00 rozpoczęła się część warsztatowa. Szkolenie pn. „Warsztaty i zabawy słowotwórcze – niekonwencjonalne pomysły na działania w bibliotece”  prowadziła Katarzyna Sołtan – Młodożeniec z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Białymstoku. Opowiedziała o ogólnopolskim wydarzeniu „Noc bibliotek”, którego jest głównym koordynatorem  oraz o autorskich projektach edukacyjnych „Domowy” i „Młoda Mowa”.  Zaprezentowała  gry i ćwiczenia językowe pobudzające wyobraźnię uczniów i zachęcające do zabaw językiem polskim.

Pani Irena Zalewska przeprowadziła warsztaty „Zaprojektowani na sukces. Od pomysłu do projektu: doświadczenia praktyczne w zakresie realizacji projektów edukacyjnych”. Opowiedziała o realizacji projektów zgłaszanych do ogólnopolskiego konkursu wydawnictwa Nowa Era pn. „Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”. O projektach można poczytać na stronie organizatora:  „Literacka mapa miasta” (nr 62) , „Czytać lubimy, książki i teledyski tworzymy” (nr 63) , „Stargard komiksem malowany” (nr 64). Pani Irena Zalewska w roku 2021 otrzymała certyfikat pn. „Dobrze zaprojektowana Szkoła 2021” za promowanie pracy metodą projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych.

Emilia Chojnowska i Elżbieta Korzeniecka z Biblioteki Pedagogicznej CEN w Białymstoku,  poprowadziły escape rooms „Na pomoc wieszczom, według scenariusza zamieszczonego w publikacji „Na pomoc wieszczom” - więcej. Opowiedziały też o podobnej propozycji zajęć dla uczniów -  grach literackich, które cyklicznie przeprowadzają w bibliotece: Podróż z Małym Księciem, Jak zostać detektywem na szóstkę?, Uratujmy Narnię!, Śladami Stasia i Nel.

 Konferencja odbyła się 15 maja 2023r.  w godz.11.00 – 15.00. Uczestniczyło w niej 60 osób. Do udziału zaproszono nauczycieli bibliotekarzy, polonistów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Konferencję przygotowały i prowadziły Magdalena Kraszewska i Olga Topolewska. 

KALENDARZ
< >
Wrzesień 2024
2023 2024 2025
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Autyzm od wewnątrz – wspieranie rozwoju i funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu (ASD)Budowanie myślących klas na lekcjach matematykiCele lekcji, kryteria sukcesu oraz samoocena jako pomoc uczniom w efektywnym uczeniu się matematyki (i nie tylko ...)Dostosowanie organizacji kształcenia, warunków nauki i wymagań edukacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnegoDziecko i uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - sieć współpracy nauczycieliEdukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów z doświadczeniem migracjiEdukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnością sprzężonąEdukacja włączająca – efektywna praca w klasie zróżnicowanej z uwzględnieniem uczniów ze spektrum autyzmuEgzamin maturalny z matematyki - sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli matematykiJak radzić sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci i uczniów z niepełnosprawnościa intelektualną?Jak uczyć uczniów współpracy na lekcjach matematyki (i nie tylko...) – wybrane metody i technikKonferencja inaugurująca szkolny rok katechetyczny 2024/25Lekcja otwarta z matematyki w liceum ogólnokształcącymMatematyczny escape room - pomysł na niebanalne lekcje powtórzeniowe.Robot Photon - jak wykorzystać w przedszkolu/ szkoleRozwijanie zachowań deficytowych u dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualnąSP nr 7 Białystok - wspomaganie. Planowanie, wdrażanie, modyfikacja udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej.SP w Sidrze - wspomaganie. Planowanie, wdrażanie, modyfikacja udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej.SP w Tołczach - wspomaganie. Planowanie, wdrażanie, modyfikacja udzielanej pomocy psychologiczno - pedagogicznej.Technologie informacyjno-komunikacyjne (i nie tylko) w kształceniu matematycznymUczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego na zajęciach rewalidacyjnych i edukacyjnychW jaki sposób zaktywizować uczniów podczas lekcji stacjonarnej i zdalnej poprzez platformę Nearpod?
22 więcej...
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
W tym dniu brak wydarzeń
ROZWIŃ
ZWIŃ